W związku z zawieszeniem zajęć stacjonarnych w szkołach.
Wszelkie materiały edukacyjne będą wysyłane przez komunikator Teams. Zapraszamy wszystkie dzieci, uczęszczające na zajęcia świetlicowe do wspólnej zabawy i nauki.
W związku z zawieszeniem zajęć stacjonarnych w szkołach.
Wszelkie materiały edukacyjne będą wysyłane przez komunikator Teams. Zapraszamy wszystkie dzieci, uczęszczające na zajęcia świetlicowe do wspólnej zabawy i nauki.
Zapraszam na wyjątkową wycieczkę nie ruszając się z domu.
Kochani, co roku wyjeżdżaliśmy z uczniami naszej szkoły do Krakowa na Małopolską Noc Naukowców. W tym roku niestety nie możemy jechać na żadną wyższą uczelnię, aby wziąć udział w jakichkolwiek warsztatach.
Poniżej jest link do strony Małoposkiej Nocy Naukowców, na której w zakładce Program i rejestracja można wybrać wiek i kliknąć ikonę lupy - na pewno znajdziecie coś dla siebie.
Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w różnych wydarzeniach podczas tego listopadowego wieczoru.
Barbara Szewczyk
Moi Drodzy Czytelnicy!
Nie możemy spotkać się w szkole, w bibliotece szkolnej ale pamiętajcie, że biblioteka jest otwarta i zawsze możemy spotkać się przy interesującej książce.
Na naszych bibliotecznych półkach pojawiły się nowe lektury, które z pewnością Was zaciekawią i osłodzą i ocieplą Wam te trudne czasy.
Polecam dla młodszych:
Nowe książki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai pt. „Tajemnica wyścigu, „Tajemnica szafranu”.
Nowe książki z serii JUŻ CZYTAM dla uczniów kl. I i II „Słoiczek strachu”, „Krzyś” i wiele innych
Polecam dla starszych:
Flawia de Luce „Zatrute ciasteczka”.
Marcin Szczygielski „Teatr Niewidzialnych Dzieci”,
Marcin Szczygielski „Czarownica piętro niżej”,
Jeff Kinney „Dziennik cwaniaczka: Totalna demolka” t.14
Komiksy:
„Roller Girl – dziewczyna z pasją”
„Wujek Sknerus i Kaczor Donald” t.2
I wiele , wiele innych książek
Biblioteka jest otwarta w dniach:
Wtorek 8.00 - 12.30
Czwartek 8.00 -12.30
Zamówienia można składać przez dziennik elektr. librus w formie wiadomości.
Odbierać książki mogą za Was rodzice w godzinach pracy szkoły.
Nowy plan lekcji uzwględnia klasy 1-3 i zmiany dla klas 4-8.
Na czerwono zaznaczono lekcje, które będą odbywały się on-line.
„Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy”
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Mieszkańcy Młoszowej!
Jak co roku razem uczcijmy Narodowe Święto Niepodległości – dzień 11 listopada.
Chwilą zadumy, rozmową, powiewającą flagą, a może żołnierską, patriotyczną piosenką oddajmy cześć tym, dla których wolność była wartością nadrzędną i którzy oddali życie, byśmy dzisiaj mogli żyć
w niepodległej Ojczyźnie.
Szansy danej przez historię Polacy nie zmarnowali i po 123 latach uwolnili kraj z jarzma zaborców. Niech narodowa duma połączy nas dzisiaj we wspólnym, radosnym świętowaniu!
„Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za twoim przewodem,
Złączym się z narodem”
We wtorek 10 listopada nasza szkoła przyłączyła się do akcji śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” – „Szkoła do hymnu”.
Mamy nadzieję, że akcja wspólnego śpiewania hymnu, będzie kontynuowana w kolejnych latach i przypomni wszystkim nie tylko tekst podniosłej pieśni, ale także pozwoli kształtować w każdym z nas uczucia patriotyczne.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA - KONKURS PLASTYCZNY „ MÓJ PLUSZOWY MIŚ”
W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Pluszowego Misia serdecznie zapraszamy uczniów klas 1-3 do udziału w konkursie plastycznym „Mój pluszowy miś”. Na zwycięzców czekają nagrody. Przy ocenie prac najwyżej punktowana będzie: samodzielność wykonani, pomysłowość, stopień trudności techniki, staranność wykonania. Zdjęcie pracy należy wysłać przez e- dziennik Librus do 23.11.2020r. do p. Patrycji Gąsiorowskiej, p. Magdaleny Chamik lub p. Kingi Hus.
Cele konkursu:
Warunki uczestnictwa:
Organizatorzy:
Patrycja Gąsiorowska
Kinga Hus
Magdalena Chamik
Szanowni Rodzicie i Uczniowie.
Bardzo prosimy o zapoznaie się z zasadami bezpiecznego prowadzenia lekcji on- line.
NAUCZ.ZDALNE-_ZASADY(1).rtf
Szanowni Rodzice i Uczniowie!
W planie zaznaczono na czerwono lekcje, którę będą odbywały się on-line.
Chętni uczniowie z klasy 4b na lekcji języka polskiego prezentowali swoje hobby. Mogli jeszcze lepiej się poznać, a przede wszystkim poćwiczyć umiejętność ciekawego i poprawnego wypowiadania się. Brawo dla czwartokolasistów! Nauka języka polskiego idzie Wam z dnia na dzień coraz lepiej.
We wrześniu w ramach Międzynarodowego Dnia Kropki odbył się w naszej szkole konkurs fotograficzny pt. "Pozytywnie Zakropkowani". Na konkurs wpłynęły tylko dwie prace, za które dziękujemy. Fotografie przedstawiające kreatywne działania uczniów zostały nagrodzone drobnymi upominkami.
Nagrodzeni zostali:
Kacper Czapor-klasa 1 - Wyróżnienie
Aleksandra Adamczyk- klasa 3a - Wyróżnienie
Gratulujemy nagrodzonym!
Od 1 września do 30 listopada 2020 r. Główny Urząd Statystyczny realizuje Powszechny Spis Rolny.
Szczegółowe informacje na temat spisu dostępne są na stronie internetowej spisrolny.gov.pl oraz pod numerem infolinii +48 22 279 99 99.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
pragniemy złożyć serdeczne podziękowania
Panu Dyrektorowi, Nauczycielom, w tym także Emerytowanemu Gronu Pedagogicznemu oraz wszystkim Pracownikom
Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Młoszowej
za pracę, poświęcenie i serce wkładane każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia.
Życzymy Państwu dużo zdrowia, uśmiechu na twarzy, spełnienia osobistych i zawodowych marzeń. Niech podejmowany trud będzie dla Państwa źródłem satysfakcji i społecznego uznania.
Samorząd Uczniowski
W imieniu swoim i uczniów Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Młoszowej pragnę podziękować Zakładowi Produkcyjnemu Hydro Aluminium w Chrzanowie za podarowanie naszej szkole stojaków na rowery. Państwa gest spowodował wiele radości, a także zachęcił naszych uczniów do częstszego korzystania z rowerów.
Bardzo dziękuję.
Z wyrazami szacunku
Zbigniew Nowakowski- Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Młoszowej
Roger Penrose oraz Reinhard Genzel i Andrea Ghez otrzymali w tym roku Nagrodę Nobla z fizyki. Dostali ją za odkrycia dotyczące jednego z "najbardziej tajemniczych zjawisk we Wszechświecie", czyli czarnych dziur.
Czarne dziury, superciężkie skupiska materii, uważane są za jedno z najbardziej tajemniczych zjawisk we Wszechświecie. To obszary czasoprzestrzeni, których - ze względu na bardzo silną grawitację - nie jest w stanie opuścić żaden obiekt, nawet światło. Albert Einstein nie wierzył, że czarne dziury naprawdę istnieją. Jednak Roger Penrose dowiódł metodami matematycznymi, że istnienie czarnych dziur bezpośrednio wynika z ogólnej teorii względności Einsteina.
W styczniu 1965 roku, dziesięć lat po śmierci Einsteina, Roger Penrose udowodnił, że czarne dziury naprawdę mogą się tworzyć i opisał je szczegółowo; w centrum czarnej dziury kryje się osobliwość, w której wygasają wszystkie znane prawa natury. Jego przełomowy artykuł jest nadal uważany za najważniejszy wkład do ogólnej teorii względności od czasów Einsteina.
Reinhard Genzel i Andrea Ghez przewodzili dwóm grupom astronomów, które od wczesnych lat 90. XX wieku skupiała się na badaniu regionu zwanego Sagittarius A* w centrum naszej galaktyki. Orbity najjaśniejszych gwiazd najbliżej środka Drogi Mlecznej były badane z coraz większą precyzją. Wyniki pomiarów obu grup wskazywały na niezwykle ciężki, niewidzialny obiekt, który działając na skupisko gwiazd, wprawia je w zawrotnie szybki ruch. Około czterech milionów mas Słońca upakowanych jest w regionie nie większym niż nasz Układ Słoneczny.
Korzystając z największych teleskopów świata, Genzel i Ghez opracowali metody pozwalające zobaczyć poprzez ogromne chmury międzygwiazdowego gazu i pyłu centrum Drogi Mlecznej. Dzięki nowym instrumentom i technikom badawczym udało się im skompensować zniekształcenia powodowane przez ziemską atmosferę, i przeprowadzić długoterminowe badania. Dzięki temu dostarczyli najbardziej przekonujących dowodów na istnienie supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej.
- Odkrycia tegorocznych laureatów otworzyły nowy obszar w badaniach gęstych i supermasywnych obiektów. Ale te egzotyczne obiekty wciąż stawiają wiele pytań, które wymagają odpowiedzi i motywują do dalszych badań. Chodzi nie tylko o ich wewnętrzną strukturę, ale także o to, jak można by przetestować naszą teorię grawitacji w ekstremalnych warunkach w bezpośrednim sąsiedztwie czarnej dziury – powiedział David Haviland, przewodniczący Komitetu Noblowskiego w dziedzinie fizyki.
Źródło: https://tvn24.pl/swiat/nagroda-nobla-2020-z-fizyki-przyznana-roger-penrose-oraz-reinhard-genzel-i-andrea-ghez-za-badania-nad-czarnymi-dziurami-4712399
W ten piątek, w klasach, zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 10 pytań otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.
W dniu tym, poprzez wspólną zabawę, połączyliśmy się z ludźmi na całym świecie. Do akcji włączyło się bowiem kilka tysięcy szkół z różnych krajów świata. Edukacja matematyczna jest bardziej efektywna, gdy jest połączona z zabawą. Chcemy więc propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Trzeba pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia.
Z okazji tego dnia niezwykłego, życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego! Humoru radosnego i aby codziennie spotykało Was coś magicznego.
Tego Wam życzą wszystkie Kobietki, te małe i te duże;)
Uczniowie klasy 7a postanowili uczcić Dzień Chłopaka pod krawatem. Było elegancko, szykownie i galowo!
Poniedziałek 7.30-15.30
Wtorek 9.30-15.30
Środa 7.30- 15.30
Czwartek 7.30-15.30
Piątek 9.00- 15.30
DZWONKI
Data początku jesieni wypada we wrześniu. Kalendarzowa jesień zaczyna się co roku, tego samego dnia czyli 23 września. Jednak w 2020 roku jesień pojawi się wcześniej. Za jej początek przyjmuje się moment, w którym Słońce osiąga tzw. punkt Wagi, znany też jako punkt równonocy jesiennej. Wtedy jest początek astronomicznej jesieni.
Astronomiczna jesień rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego. W 2020 roku astronomiczna jesień rozpocznie się we wtorek 22 września o godzinie 15:31. Słońce góruje wtedy w zenicie nad równikiem. Od tego momentu będzie krócej oświetlało północną półkulę p (dzień staje się krótszy od nocy), a dłużej półkulę południową. (dzień dłuższy od nocy). Astronomiczna jesień potrwa do 21 grudnia do godz. 11:02, kiedy ustąpi zimie.
Źródło: https://podroze.se.pl/swiat/ciekawostki-ze-swiata/jesien-kiedy-zaczyna-sie-kalendarzowa-i-astronomiczna/7266/
Powered by aSc EduPage