MOTYLKI Z GRUPY III ZAKOŃCZYŁY NAUKĘ PŁYWANIA NA KRYTEJ PŁYWALNI AQUA PLANET W TRZEBINI.
Dzieci z grupy III „Motylki” w roku przedszkolny 2023/2024 w każdy poniedziałek wyjeżdżały do Trzebini na krytą pływalnię Aqua Planet. Pod czujnym okiem pan instruktorek uczestniczyły w nauce pływania. Podczas ostatniego wyjazd 17 czerwca przedszkolaki z radością prezentowały zdobyte umiejętności. Tego dnia można było zobaczyć pływające przedszkolaki, wesołe zabawy w berka, oraz nie mogło zabraknąć ulubionych zabaw pod grzybkiem. Czas na wodnych zabawach upływał Motylkom bardzo szybko, tak jak szybko upłynął Motylkowy rok wyjazdów na basen. Zapraszamy do naszej galerii zdjęć, gdzie można zobaczyć umiejętności pływackie przedszkolaków z grupy III „Motylki”.
MOTYLKOWE URODZINY
18 czerwca 2024 roku wszystkie dzieci z grupy III „Motylki” świętowały swoje urodziny. Starszaki, które urodziły się w lipcu, sierpniu lub drugiej połowie czerwca świętowały swoje urodziny tego dnia a w ciągu całego roku przedszkolnego zgodnie z kalendarzem Urodzinowym, który zawisł w sali starszaków, każdy Motylek świętował urodziny w dniu w którym przypada jego dzień Urodzin. Każdy solenizant lub solenizantka w dniu swojego święta otrzymał, otrzymała… Co? Motylka oraz dyplom urodzinowy. Nie zabrakło również tego dnia odśpiewania przez wszystkie dzieci „Sto lat” oraz złożenia życzeń, a także pamiątkowego zdjęcia. W dniu czerwcowych Motylkowych URODZIN podczas wspólnych zabaw ruchowych, tanecznych, kołowych oraz uroczystego odśpiewania „STO LAT”, każdy Motylek” otrzymał URODZINOWĄ czapeczkę, kolorowankę oraz notesik Kubusia! Wszystkie Motylki pozowały do kolejnych zdjęć w wykonanej Motylkowej - urodzinowej fotobudce. Również tego dnia wszyscy zasiedli do urodzinowego stołu. Podczas kosztowania słodkości Motylki wspólnie raczyły się rozmową, dzieliły się swoimi marzeniami, postępami. Po prostu cieszyły się wspólnie spędzonym czasem w Przedszkolu. Radości było wiele!! Motylkowe urodziny to dzień który dostarczył każdemu Motylkowi wiele radości i uśmiechu.
„BAJKI POMAGAJKI W GRUPE II „BIEDRONECZEK”
To już kolejne spotkanie z „Bajkami- Pomagajkami”, z którymi do grupy II „Biedroneczek” przyszła pani Psycholog Longina Woszczek- Stach. Było nam ogromnie miło! Mogliśmy wspólnie zaśpiewać piosenkę, wysłuchać opowiadania, a potem odpowiadać na pytania i zagadki, które przygotował nasz Gość. Oczywiście nie zapomnieliśmy o podziękowaniu naszej pani psycholog za to, że tak chętnie w ciągu tego roku u nas się pojawiała ze swoimi mądrymi opowiadaniami, które uczyły nas zawsze tego co dobre, mądre i godne naśladowania. Dziękujemy serdecznie naszemu Gościowi, że w ciągu tego roku była z nami i pokazywała nam dobrą drogę wartości tj. mądrość,radość,szczęście, zrozumienie,szacunek w trudnych sytuacjach, pocieszała , jeśli było trzeba. SERDECZNIE DZIEKUJEMY! „Biedroneczki”
MAGICZNA MOC BAJEK. „RODZINA I PATRIOTYZM”. ZAKOŃCZENIE PROJEKTU NA ROK PRZEDSZKOLNY 2023/2024.
To już ostatnie spotkanie z Magiczna Mocą Bajek w roku przedszkolnym 2023/2024. Przedszkolaki z grupy „Biedroneczek” stworzyły KOLAŻ SERC, które wyrażały ich pragnienia i marzenia- ABY ZAWSZE W RODZINIE PANOWAŁA MIŁOŚĆ I RADOŚĆ. Wspólnie z Rodzicami spotkaliśmy się na zajęciu otwartym w naszej grupie połączonym z „Dniem Mamy”. Tego dnia pokazaliśmy Rodzicom nasze umiejętności oraz wspólnie się bawiliśmy przy wesołych zabawach i dobrej muzyce. Wzięliśmy udział również w Pikniku Rodzinnym naszego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Młoszowej. Było słonecznie, pięknie, smacznie, a przede wszystkim Rodzinnie.
W ramach Dobranocek z Dawnych Lat oglądaliśmy bajkę o „Pomysłowym Dobromirze”.
Realizując zadania z „Ptasiej Bandy” poznaliśmy dwóch bohaterów bajkowych: „Dumnego Pawia, co ogon miał z przyjaźni” oraz „Sowę, co bałagan ma w porządku”.
SERDECZNIE DZIEKUJEMY ZA MOŻLIWOŚĆ UDZIAŁU W PROJEKCIE „MAGICZNEJ MOCY BAJEK” W ROKU PRZEDSZKOLNYM 2023/2024.
DO ZOBACZENIA W NASTĘPNYM ROKU!!
RZODKIEWKA RENIA I JEJ WYZWANIE
Przedszkolaki w czerwcu zrealizowały ostatnie wyzwanie z projektu edukacyjnego „Witaminki”. Tym razem bohaterem ostatniego jedenastego w tym roku przedszkolnym wyzwania była rzodkiewka Renia. Dzieci miały okazję poznać to warzywo za pomocą wszystkich zmysłów – węchu, wzroku, smaku i dotyku. Rzodkiewka w plasterkach czy kiełki rzodkiewki niektórym dzieciom bardzo smakowały a niektóre odważyły się chociaż je spróbować i poznać smak. Przedszkolaki wymieniały nazwy potraw do których wykorzystuje się rzodkiewkę. Dzieci wykonały też tematyczną kolorowankę. Na koniec tej całorocznej witaminkowe przygody Jeżyki, Biedronki i Motylki wykonały sobie zdjęcia przy straganie z wszystkimi witaminkowymi bohaterami.
DZIEŃ TRZEBINI 2024
22 czerwca 2024 r. Nasze Przedszkolaki uświetniły swoimi występami Dni Trzebini 2024. Każda grupa wiekowa: Jeżyki, Biedroneczki oraz Motylki zapreprezentowały swój krótki program artystyczny złożony z piosenek, wierszyków i układów tanecznych. Oklaskom widowni nie było końca. Byliście cudowni!!!
JEŻYKI NA RANCZU ARTEMIDY
21 czerwca grupa I maluszków „Jeżyki” wybrała się na Ranczo Artemidy w Nowej Górze. Ranczo Artemidy to zagroda edukacyjna i gospodarstwo agroturystyczne w Nowej Górze w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie. Od samego wyjazdu towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda. Po przybyciu na miejsce powitała nas właścicielka Rancza Pani Basia. Przygodę na ranczu rozpoczęliśmy od dojenia krowy. Zachwycającą atrakcją dla maluszków okazała się jazda konna i przejażdżka mini-bryczką, zaprzegniętą w sympatycznego kucyka o imieniu Zefirek. Mieliśmy również okazję zobaczyć zwierzęta hodowane w gospodarstwie m.in. konie, owce, pawie, kury, koguty, króliki a nawet papużki nierozłączki. Zwiedziliśmy stajnię, dowiedzieliśmy się jak mieszkają konie i co jedzą. Przedszkolaki sprawdziły się również w karmieniu osiołka marchewką. Dzieci wzięły również udział w warsztatach zielarskich i zasadziły własną roślinkę którą zabrały jako pamiątkę z wycieczki. Na zakończenie przedszkolaki zwiedziły Skansen Jurajski gdzie przedszkolaki słuchały i oczywiście sprawdzały, jak się dawniej się żyło i pracowało na wsi: prasowały, robiły masło, mieliły ziarna pszenicy na mąkę, prały To była wspaniała edukacyjna wyprawa, która dostarczyła nam wiele radości i wrażeń.
🦋CZAS ROZWINĄĆ SKRZYDŁA - MOTYLKI Z GRUPY III POŻEGNAŁY PRZEDSZKOLE🦋
19 czerwca 2024 roku dzieci z najstarszej grupy III Motylki uroczyście zakończyły rok przedszkolny oraz pożegnały przedszkole. Podczas uroczystości Starszaki prezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie oraz taneczne. Nie zabrakło również podczas występów piosenek wykonywanych przez dzieci w języku angielskim. Podczas występów Motylków często można było słyszeć gromkie brawa zebranych Rodziców oraz Gości. Młodsi koledzy i koleżanki pożegnali Absolwentów Przedszkola wierszem oraz obdarowali swoich kolegów i koleżanki pamiątkowym medalem. Życzymy Kochanym Absolwentom samych sukcesów w dalszej edukacji!!! Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor Anna Mendela pogratulowała występu i serdecznie podziękowała nauczycielkom na co dzień pracującym w tej grupie: Pani Joannie Dąbek, Pani Kindze Hus, Pani Małgorzacie Mardyle oraz Pomocy nauczyciela Pani Justynie Bigaj.❤️❤️❤️Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców Naszego Przedszkola za przygotowanie i zapakowanie pomysłowych upominków dla dzieci z okazji ZAKOŃCZENIA PRZEDSZKOLA.
JEŻYKI I BIEDRONKI ŻEGNAJĄ PRZEDSZKOLE NA CZAS WAKACJI!!!
❤️Dnia 18 czerwca (wtorek) odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego w grupie I „Jeżyki” oraz II „Biedronki”. Dzieci z najmłodszej (2,5;3;4 latków) i średniej grupy (4;5 latkiów podczas swoich uroczystości grupa I 14 30 natomiast II 15 30 zaprezentowały przygotowany specjalnie na ten dzień program artystyczny. W uroczystościach wzięli udział Rodzice naszych wychowanków. Po występie artystycznym nagrodzeni dyplomami i brawami zostali Rodzice naszych pociech którzy aktywnie brali udział w działaniach na rzecz poszczególnych grup i przedszkola. Podziękowania Rodzicom w formie dyplomów uroczyście wręczyła Pani Dyrektor Anna Mendela. Dzieci z grupy „Jeżyków” podziękowały również swoim Rodzicom za cały Piękny Rok przedszkolny samodzielnie wysianymi i wyhodowanymi kwiatami- aksamitkami. Następnie przyszła pora na dyplomy ukończenia grupy „Jeżyków” i „Biedronek” oraz prezenty ufundowane przez Radę Rodziców które wręczyła dzieciom Pani Dyrektor Anna Mendela. Na zakończenie spotkań Pani Dyrektor serdecznie podziękowała nauczycielkom przygotowującym te uroczystości – na co dzień pracującym w tych grupach: Pani Wicedyrektor Marlenie Pięta – Dudek, Małgorzacie Swerczek, Elzbiecie Mazur, Małgorzacie Mardyła oraz Pomocom do dzieci Pani Jolancie Kaszuba i Justynie Bigaj. ❤️❤️❤️Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców Naszego Przedszkola za przygotowanie i zapakowanie pomysłowych upominków dla dzieci z okazji zakończenia Roku Przedszkolnego. Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!!!
JEŻYKOWE URODZINY
17 czerwca 2024 roku dzieci z grupy I „Jeżyki” świętowały swoje urodziny. Maluszki które urodziły się w lipcu, sierpniu lub drugiej połowie czerwca świętowały swoje urodziny tego dnia. W ciągu całego roku przedszkolnego każdy Jeżyk w dniu w którym przypadał dzień Jego urodzin świętował go w swojej grupie i otrzymał w tym dniu upominek: Jeżyka z niespodzianką oraz dyplom urodzinowy. Nie zabrakło również tego dnia odśpiewania przez wszystkie dzieci „Sto lat” oraz złożenia życzeń, a także pamiątkowego zdjęcia przy URODZINOWYM KALENDARZU. W dniu JEŻYKOWYCH URODZIN podczas wspólnych zabaw ruchowych, tanecznych, kołowych oraz uroczystego odśpiewania „STO LAT”, każdy „Jeżyk”: chłopiec i dziewczynka, otrzymali URODZINOWEGO BALONIKA, URODZINOWĄ CZAPECZKĘ ORAZ KOLOROWANKĘ – PSI PATROL! Radości było wiele!!
„JEŻYKI” I „BIEDRONKI” W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
17.04.2024 roku dzieci z grupy I „Jeżyki” oraz II „Biedronki” odwiedziły Szkolną Bibliotekę. Na spotkaniu dzieci miały możliwość poznania tego miejsca, Pani Bibliotekarki i jej pracy. Dzieci zapoznały się również z wyposażeniem Biblioteki: regały, specjalne biurko z kartotekami wypożyczających uczniów, stolik, krzesło oraz mnóstwo książek i gazet!!! Pani Bibliotekarka Patrycja z wielkim zapałem opowiadała o swojej pracy, ciekawych książkach dla dzieci które tam się znajdują. Za miłe spotkanie dzieci gorąco podziękowały i wręczyły własnoręcznie wykonane serduszka. Dziękujemy!
TEATRZYK SKRZAT W PRZEDSZKOLU – „NIEZWYKŁA PODRÓŻ MUCHOLOTEM”
„Mucha, mucha w mucholocie, jak w prawdziwym samolocie. Do Krakowa sobie leci, a za oknem słonko świeci. W doskonałym jest humorze, już doczekać się nie może. Kiedy w końcu wyląduje…”
14 czerwca nasze przedszkole odwiedził ostatni raz, w tym roku przedszkolnym Teatrzyk Skrzat z Krakowa. Aktorzy przedstawili dzieciom zabawną historię pt.: ,,Niezwykła podróż mucholotem”. Główną bohaterką przedstawienia była mała Muszka, która podróżowała latającym pojazdem - mucholotem. Z powodu awarii pojazdu musiała wylądować na drzewie. Na szczęcie w pobliżu znajdował się warsztat Pana Świetlika który temu zaradził. Dzieci razem ze świetlikiem i muchą odwiedziły również kosmos oglądając różne gwiazdozbiory. W przedstawieniu były poruszane również takie tematy jak: przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas użycia prądu i kulturalne zachowanie się. To był wesoły i pouczający spektakl!
ZBIERAMY ZUŻYTE BATERIE
Nasze przedszkole od wielu lat współpracuje z firmą REBA ORGANIZACJA ODZYSKU S.A. w Warszawie wspólnie troszcząc się o stan naszego środowiska. W roku szkolnym 2023/2024 również przyłączyliśmy się do tej akcji ogłaszając w naszym przedszkolu całoroczny konkurs „Zbieramy zużyte baterie”. Poprzez udział w tej akcji pragniemy przyczynić się do zmiany w sposobie dotychczasowego myślenia i zachowania człowieka wpajając dzieciom przy współudziale Rodziców właściwe nawyki dotyczące ochrony środowiska naturalnego. W zbiórce baterii wzięło udział trzydziestu uczestników którzy zebrali łącznie 595,146 kg ! zużytych baterii. To nowy rekord wszystkich dotychczasowych zbiórek ogłaszanych w naszym przedszkolu. 12 czerwca odbyło się podsumowanie tej akcji. Wszystkie dzieci biorące udział w zbiórce otrzymały dyplomy i nagrody które uroczyście wręczyła uczestnikom Pani Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Anna Mendela. Laureatki I miejsca Eliza Langer oraz Jowita Langer zebrały po 175 kg, laureatka II miejsca Antonina Matan 65,6 kg, laureat III miejsca Jakub Greń 34 kg co z pewnością przyczyniło się do sukcesu tej edycji. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!! Serdecznie dziękujemy za duże zaangażowanie i włączenie się do organizowanej w naszym przedszkolu zbiórki: nauczycielki Małgorzata Swerczek i Joanna Dąbek.
Dzieci biorące udział w całorocznej zbiórce zużytych baterii w roku przedszkolnym 2023/2024
1. Eliza Langer Grupa III „Motylki”- 175 kg
2. Jowita Langer Grupa III „Motylki”- 175 kg
3. Antonina Matan Grupa II „Biedronki”- 65,6 kg
4. Jakub Greń Grupa III „Motylki”- 34 kg
5. Nadia Woszczyna Grupa III „Motylki”- 26,3 kg
6. Fabian Gągolski Grupa III „Motylki”- 13,132 kg
7. Maria Bentkowska Grupa II „Biedronki”- 12,874 kg
8. Kaja Woźnicka Grupa II „Biedronki ”- 12 kg
9. Blanka Sikora Grupa III „Motylki ”- 11,5 kg
10. Milena Sas Grupa II „Biedronki ”- 10,61 kg
11. Klara Gągolska Grupa I „Jeżyki ”- 9,427 kg
12. Julian Rodak Grupa III „Motylki ”- 7,57 kg
13. Jakub Bogacki Grupa III „Motylki ”- 7,350 kg
14. Kinga Komoń Grupa I „Jeżyki”- 6 kg
15. Kamil Kuska Grupa II „Biedronki ”- 3,8 kg
16.Lilianna Lech Grupa III „Motylki”-3,8 kg
17. Maksymilian Kuś Grupa III „Motylki”- 3,8 kg
18. Karol Zając Grupa II „Biedronki ” – 3,63 kg
19. Zuzanna Pstrucha Grupa III „Motylki”- 3 kg
20. Adrian Kossakowski Grupa I „Jeżyki ” – 2,15 kg
21. Daniel Kossakowski Grupa II „Biedronki”- 2,15 kg
22. Paweł Papuziński Grupa III „Motylki ”- 2,135 kg
23. Stanisław Kantor Grupa I „Jeżyki”- 1,800 kg
24. Oliwia Kozioł Grupa II „Biedronki ”- 1,578 kg
25. Matvii Halushko Grupa II „Motyki ” – 1,20 kg
26. Antoni Gnutek Grupa I „Jeżyki”- 0,8 kg
27. Adam Głuch Grupa II „Biedronki”- 0,7 kg
28. Ignacy Włoch Grupa I „Jeżyki”- 0,26 kg
29. Maja Czapor Grupa III „Motylki”- 0, 20 kg
30. Artur Gnyś Grupa III „Motylki”- 0,20kg
DZIEŃ PUSTEJ KLASY W NASZYM PRZEDSZKOLU
7 czerwca w piątek oraz 10 czerwca w poniedziałek dzieci z naszego przedszkola obchodziły Dzień Pustej Klasy. Dzień Pustej Klasy to święto edukacji w naturze organizowane przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. Co roku ponad tysiąc szkół z całej Polski świętuje ten wyjątkowy dzień, w którym dzieci i młodzież, wspólnie ze swoimi nauczycielami, porzucają naukę w klasie na rzecz nauki w przyrodzie. Przedszkolaki również przyłączyły się do tej akcji. Razem ze swoimi nauczycielami aktywnie spędziły czas na wesołych zabawach na świeżym powietrzu. Były więc zabawy z piłką na boisku szkolnym, rysowanie kredą, puszczanie baniek mydlanych, rysowanie na drewnie, szukanie skarbów przyrody i tworzenie z nich obrazków, słuchanie bajeczek, spacer, odpoczynek i II śniadanie na łonie natury. Było aktywnie i wesoło!!!
„WIEM, JAK SEGREGOWAĆ ODPADY WIOSNĄ, LATEM, JESIENIĄ ORAZ ZIMĄ” - KONKURS PRZEDSZKOLNEJ GAZETKI ZDROWOTEK ROZSTRZYGNIĘTY
Dnia 07.06.2024 roku (piątek) dzieci biorące udział w przedszkolnym konkursie ogłoszonym w wydawanej w Przedszkolu gazetce „Zdrowotek” zostały nagrodzone!!! Nagrody przedszkolakom uroczyście wręczyła Pani Dyrektor ZS-P w Młoszowej Anna Mendela. Przedszkolaki za wykonane prace przedstawiające segregowanie odpadów wiosną i latem otrzymały nagrodę niespodziankę. Natomiast dzieci, które wykonały prace w każdej porze roku (Wiosna, Lato, Jesień, Zima), otrzymały dyplom oraz nagrodę. Dziękujemy wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie. Wykonane prace można podziwiać na wystawie w holu Przedszkola!
ZABAWY NA DMUCHANYM ZAMKU – DZIEŃ DZIECKA W NASZYM PRZEDSZKOLU
W pierwszym tygodniu czerwca w naszym przedszkolu obchodziliśmy DZIEŃ DZIECKA. Był to czas obfitujący w niespodzianki i atrakcje. Świętowanie rozpoczęliśmy od wręczenia dzieciom upominków przygotowanych przez Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie niespodzianek. Były tańce, zabawy ruchowe, wspólne zabawy ulubionymi zabawkami, prace plastyczne. Hitem w grupie Jeżyków był utwór zespoły Małe TGD „Dzień Dziecka”. Tańcom nie było końca!!! Maluszki pokolorowały i ułożyły również puzzle XXL z wierszem J. Brzechwy:
Czy wy wiecie, czy wy wiecie,
Ile dzieci jest na świecie?
Kto by to policzyć mógł
Tyle serc, i rąk, i nóg?
A choć dzieci jest tak dużo,
Wszystkie wspólnej sprawie służą,
Wszystkie pragną, pragną z całych sił,
Żeby świat szczęśliwy był.
Natomiast w czwartek 6 czerwca na sali gimnastycznej naszej placówki zrobiło się bardzo kolorowo. Tego dnia na dzieci z naszego przedszkola czekała nie lada atrakcja- KOLOROWY DMUCHANY ZAMEK! Zamek był do dyspozycji dzieci przez cały dzień. Jeżyki, Biedronki i Motylki z wielką ochotą korzystały z zabawy na zamku. Zabawa była wyśmienita, buźki dzieci uśmiechnięte a dzieci wymęczone. Przedszkolaki do ostatniej chwili korzystały z możliwości świetnej zabawy! Było super!
TUS - OWE ROZGRYWKI W GRUPIE III MOTYLKI
07.06.2024 roku dzieci z najstarszej grupy III Motylki odwiedziła kolejny już raz Pani psycholog Longina Woszczech – Stach. Tym razem Pani Longina przyniosła ze sobą dużą torbę z….. kolorowym pudełkiem. Jak się później okazało była to gra TUS-OWE ROZGRYWKI dla całej grupy przedszkolaków. Po sprawnym ułożeniu planszy, zapoznaniu się z regułami, Motylki rozpoczęły pełną przygód grę. Towarzyszącym Motylkom miś szybko poruszał się po planszy, aby dotrzeć do mety i zakończyć swoją podróż z pomocą Motylków.
TUS-owe rozgrywki to innowacyjna gra dla dzieci, dzięki której przedszkolaki ośmielą się brać czynny udział w zajęciach, nawiązywać relacje i lepiej poznają kolegów, codzienne czynności , poradzą sobie w sytuacjach trudnych i nauczą się rozpoznawać i nazywać towarzyszące im wówczas emocje.
Dziękujemy Pani Longinie Woszczech –Stach za wspólne spędzenie czasu, dostarczenie Nam wszystkim pozytywnych emocji!
SPORTOWY PRZEDSZKOLAK TO... MOTYLEK Z GRUPY III
05.06.2024 roku Motylki z grupy III brały udział w Zabawach Turniejowo- Sportowych - SPORTOWY PRZEDSZKOLAK. Zabawy odbywały się na boisku MZN w Trzebini a Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Trzebini Jarosław Okoczuk. Motylki miały okazję rywalizować w rozgrywkach piłkarskich z dziećmi z przedszkoli z terenu Gminy Trzebinia. Na zakończenie spotkania, każdy Motylek otrzymał medal za wspaniałą zabawę. W radosnych nastrojach wróciliśmy do Przedszkola. Było super!!
🫛GROSZEK GUCIO I JEGO WYZWANIE 🫛
Mały groszek Gucio dziarsko spaceruje
i swoich przyjaciół właśnie poszukuje.
Energii i siły ma dziś co niemiara,
wszystkich do zabawy zachęcić się stara.Bohaterem majowego wyzwania z realizowanego w naszym przedszkolu projektu edukacyjnego „Witaminki” był GROSZEK GUCIO. Dzieci poznały wartości odżywcze groszku i dowiedziały się, że jest ważny w naszej diecie. Przedszkolaki wymieniały potrawy z groszkiem. Próbowały jego smak jedząc go podczas obiadu w zupie oraz jako dodatek do drugiego dania z duszoną marchewką. Degustowały również groszek konserwowy. Opinie oraz wrażenia smakowe były różne. Najlepiej smakował jednak groszek jako dodatek w zupie. Dzieci dowiedziały się również co to jest „strąk” i podczas zabawy rozwijającej współprace „W strąku” rozwijały umiejętność współpracy w grupie. Bardzo ciekawe okazały się również zabawy: „Zielone kuleczki”, „Groszkowe przeliczanie” zabawy matematyczno- manualne oraz „Ciii, groszek śpi” zabawa słuchowa. Przedszkolaki również z wielką radością bawiły się przy piosence „Groszek Gucio”. Na zajęciach plastycznych Jeżyki, Biedronki oraz Motylki wykonały rozmaite prace plastyczne których bohaterem był oczywiście GROSZEK GUCIO!!!
MAMA I TATA NA ZAJĘCIU OTWARTYM W GRUPIE III „MOTYLKI” – „WIOSENNA ŁĄKA”
28.05.2024 roku dzieci z grupy III „Motylki” gościły w swoich progach kochanych Rodziców. Właśnie tego dnia przedszkolaki z najstarszej grupy prezentowały zdobyte umiejętności przed swoimi rodzicami podczas zajęcia otwartego. Zajęcie nosiło tytuł „Wiosenna łąka”. Motylki podczas zajęcia wykazały się swoimi umiejętnościami: spostrzegawczością, umiejętnością prowadzenia grupowej rozmowy, sprawnie odpowiadały na zadawane pytania budując pełne zdania, sygnalizowały również chęć odpowiedzi podnosząc rękę. Wspólnie bawiły się podczas zabaw ruchowych oraz przy muzyce. Sprawnie układały zadania matematyczne z treścią, rozpoznawały cyfry oraz poznane litery, czytały. Dzieliły wyrazy na sylaby oraz głoski. Motylki chętnie i bezbłędnie rozwiązały proponowane zagadki. Rodzice również mogli zobaczyć jak ich pociechy pracują z książką. Na zakończenie spotkania Motylki zaśpiewały swoim kochanym Rodzicom piosenki dla Mamy i Taty oraz złożyły życzenia wierszem z okazji Dnia Mamy oraz Taty. Wręczyły swojej mamie oraz tatusiowi własnoręcznie wykonany puchar, oczywiście z cyfrą 1. Wiele radości i uśmiechu pojawiło się na twarzach, gdy rodzice poszukiwali swoich portretów wykonanych przez dzieci, które zdobiły salę przedszkolną Motylków tego dnia. Miłym akcentem spotkania było wykonanie zdjęć Rodziców i Dziecka w przygotowanej „sercowej fotobudce”. Nie zabrakło tego dnia również słodkości, którymi Motylki częstowały swoich Rodziców. DZIĘKUJEMY KOCHANYM RODZICOM ZA MIŁE SPOTKANIE !!!
Droga Mamo, Drogi Tato
Niech Wam słonko
Zawsze świeci
W każdym dniu
Radości wiele
Tego życzą
Wasze dzieci.
BIEDRONECZKI NA RANCZU ARTEMIDY W NOWEJ GÓRZE
Dnia 28.05.2024r. grupa „Biedroneczek” udała się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Ranczo Artemidy” w Nowej Górze. Wycieczka odbywała się w pięknym, pełnym słońcu, które nie opuszczało nas na krok - a było to ważne, ponieważ w większości nasze spotkania i warsztaty odbywały się na świeżym powietrzu. Przedszkolaki uczestniczyły w „ŻYWEJ LEKCJI GOSPODARSKIEJ TRADYCJI”, która była niezwykle ciekawa i bogata w atrakcje.
Na początek dowiedzieliśmy się kilku ważnych informacji o środowisku życia krowy oraz całej jej „rodzinki”. Potem kolejno każdy z nas mógł samodzielnie wydoić krówkę i zobaczyć, że wcale to nie takie proste - ale trochę mleka jednak zebraliśmy! Brawo Biedroneczki!
Kolejnym punktem naszego spotkania było przejście do zagrody pawi. Pięknie prezentowały się te okazałe ptaki!! Każde chętne dziecko, mogło pokarmić marchewką osiołka o imieniu Lola. Odwiedziliśmy również kurnik, w którym na grzędach znajdowały się jajeczka, zniesione przez kury. Zagroda baranków i owieczek także była niczego sobie... OJ BYŁO WESOŁO!! Zainteresowały nas również piękne króliczki, o których pani nam opowiedziała dużo ciekawych informacji. Po zasłużonej przerwie na wodę oraz pyszne ciastka, udaliśmy się do stajni, gdzie przebywają na co dzień konie: kucyk Zefirek, osiołek Lola oraz konie, które przewoziły nas na swoim grzbiecie. W stajni wszyscy mogliśmy zobaczyć boksy dla koni oraz dowiedzieć się o ich codziennych zwyczajach. Dużo radości sprawił nam również przejazd mini bryczką, którą ciągnął Zefirek. BYŁO WSPANIALE!!
Potem odbyło się spotkanie w mini skansenie, w którym dzieci mogły zobaczyć jak dawniej powstawała mąka oraz jak wyglądały codzienne domowe czynności tj. ubijanie masła, pranie oraz prasowanie żelazkiem „z duszą”. Na zakończenie naszego pobytu „Biedroneczki” uczestniczyły w warsztatach ogrodniczych podczas których mogły najpierw dowiedzieć na temat sadzenia i pielęgnacji kwiatów, a następnie każde dziecko samodzielnie zasadziło: ZIELISTKĘ.
ATRAKCJI NA NASZEJ WYCIECZCE BYŁO WIELE..
DZIĘKUJEMY MAMUSIOM: PANI WERONICE MATAN oraz PANI KATARZYNIE GŁUCH za pomoc w opiece i zapewnieniu bezpieczeństwa na naszej wycieczce.
Dziękujemy! „ Biedroneczki” z grupy II
oraz nauczycielki Elżbieta Mazur i Marlena Pięta-Dudek
„DLA MOJEJ MAMY” V POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY
W ramach V Powiatowego Konkursu Plastycznego DLA MOJEJ MAMY którego organizatorem był Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini dzieci z naszego przedszkola przygotowały piękne portrety swoich ukochanych Mam. Tematem konkursu było utrwalenie wizerunku mamy w postaci portretu widzianego oczami dziecka. Konkurs adresowany był do dzieci 5,6 letnich. . Celem konkursu było: - rozwijanie aktywności twórczej i wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży
- pogłębianie umiejętności warsztatowych w zakresie tworzenia portretu, postaci ludzkiej
- prezentacja twórczości plastycznej dzieci i młodzieży. Na konkurs wpłynęło 428 prac plastycznych z 53 placówek oświatowych z terenu powiatu chrzanowskiego. W naszym przedszkolu nagrody za wykonane prace odebrali: Oliwia Kozioł z grupy II , Blanka Sikora z grupy III oraz Karolina Cholewińska z grupy III. Zapraszamy do galerii zdjęć!!!
MOTYLKI Z GRUPY III NA WYCIECZCE - ZAGRODA EDUKACYJNA „PASIEKA U TYTUSA”.
24 maja 2024 r. dzieci z grupy III „Motylki” wyruszyły na kolejną wycieczkę. Tego dnia celem wycieczki była Zagroda Edukacyjna „Pasieka u Tytusa”. Po przyjeździe na miejsce, wszystkich przywitał pan Tytus prowadzący warsztaty oraz pani Ania. „Chlebek z miodkiem” (Wypiekanie chleba) taki tytuł nosił warsztat. Po sprawnym wprowadzeniu przez Pana Tytusa z ochotą zabraliśmy się do formowania z ciasta drożdżowego małej bułeczki, precelka oraz warkocza (chałki). Następnie dzieci ozdobiły je makiem, sezamem i innymi ziarnami. W oczekiwaniu na wykonany wypiek udaliśmy się z Panem Tytusem na plac przy budynku, gdzie wysłuchaliśmy informacji o pszczołach i mogliśmy oglądać a nawet wąchać produkty, przedmioty związane z edukacją pszczelarską. Wszyscy w poszukiwanie pasieki. Oczywiście prowadził nas pan Tytus. Po powrocie dzieci wykonały świece z wosku. Poznały również rośliny miododajne, samodzielnie wysiały wybrane nasiona roślinki miododajnej do doniczki , którą zabrały ze sobą do przedszkola. Nie mogło zabraknąć tego dnia „smakownia” miodu, każdy przedszkolak z ochotą próbował miód a niektórzy spróbowali pyłek kwiatowy. Oczywiście najlepiej smakował z ….chlebkiem, który pani Ania upiekła. Podczas oczekiwania na chlebek mogliśmy również wesoło spędzić czas na placu zabaw. Do przedszkola wróciliśmy z własnym wypiekiem, samodzielnie wykonaną świeczką oraz z doniczką z wysianą roślinką miododajną. Było super! Zapraszamy do galerii zdjęć z naszej wycieczki!
❤️❤️„CHWILE JAK MOTYLE” - JEŻYKI Z GRUPY I ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ MAMY ❤️❤️
24 maja dzieci z grupy I „Jeżyki” zaprosiły na zajęcie otwarte połączone z Dniem Mamy swoje ukochane Mamusie. Pięknie udekorowana papierowymi kwiatami, portretami Mam sala Jeżyków oraz kolorowo, odświętnie ubrane dzieci z radością wyczekiwały chwili gdy w przedszkolu pojawią się ich goście!!! Dzieci wchodząc do swojej sali gdzie zgromadziły się ukochane Mamusie przywitały się piosenką „Witam w przedszkolu” oraz zabawą integracyjną „Gość”. Następnie maluszki wysłuchały prośby biedroneczki Loli która spacerując po łące zgubiła swoje kropeczki o pomoc w ich odnalezieniu. Dzieci w trakcie zabawy „Pięć kropeczek” przeliczały i ozdabiały czerwoną sukieneczkę biedronki zagubionymi kropeczkami. Następnie układały kolorystycznie kwiaty w wazonach i rozwiązywały zagadki dotyczące mieszkańców łąki. Zadania te przeplatane piosenkami, zabawami muzycznymi Marii Tomaszewskiej: „Moje rączki”, „W leśniczówce”, „Mamo ja nudzę się” z Mamusiami oraz paluszkowymi „Pięć małych kotków”, „Rodzina” sprawiły, że był to aktywnie spędzony czas dla wszystkich na wspólnej zabawie. Nie zabrakło również bardzo lubianej przez maluszki zabawy sensorycznej podczas której dzieci wykonały serduszka dla swoich mam. Na zakończenie spotkania dzieci złożyły Mamusiom życzenia z okazji ich święta, zaśpiewały tradycyjne sto lat!!! wycałowały i wręczyły własnoręcznie wykonane laurki. Był również słodki poczęstunek dla wszystkich. Serdecznie dziękujemy mamusi Laurki i Antosia Pani Marioli Kaszuba- Gnutek za przygotowaną dla wszystkich wspaniałych Jeżyków niespodziankę: JAJKA NIESPODZIANKI. DZIĘKUJEMY SERDECZNIE WSZYSTKIM PRZYBYŁYM NA SPOTKANIE MAMUSIOM SŁOWAMI PIOSENKI WYŚPIEWANEJ PRZEZ DZIECI „TO SĄ CHWILE JAK MOTYLE I RADOSNY JEST TO CZAS. SZCZĘŚCIA I MIŁOŚCI TYLE, ŻE AŻ BIJE BLASK!!!
„BIEDRONECZKI” TO „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”
Grupa II „Biedroneczki” wzięła udział w programie edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W ramach programu zrealizowaliśmy „Dwie Misje”: MISJA PRZEDSZKOLE. NA TROPIE ZMAIN KLIMATYCZNYCH oraz MISJA DOM.NA TROPIE EKO NAWYKÓW. Podejmując temat zmian klimatycznych dzieci dowiedziały się, czym jest pogoda, a czym klimat, czym są i o jakich możemy mówić strefach klimatycznych, dlaczego jest coraz cieplej oraz jak ograniczyć globalne ocieplenie. Każdy przedszkolak otrzymał kartę pracy, którą kolorując według ustalonego klucza, mógł się dowiedzieć, w jakiej strefie klimatycznej znajduje się Polska. Wszyscy starannie wykonali swoje prace, co pozwoliło na rozpoznanie, iż nasza strefa klimatyczna jest umiarkowaną. Z planszy „Dzieci Mają Głos” „Biedroneczki” dowiedziały się, jakie warunki klimatyczne panują w poszczególnych częściach świata- o czym mówili mieszkańcy poszczególnych krajów.
„MISJA DOM”- utrwaliła u przedszkolaków eko nawyki. Wspólna pogadanka pozwoliła na zrozumienie w jaki sposób oszczędzać energię elektryczną. Przypomnieliśmy sobie zjawisko recyclingu, segregacji odpadów. Dowiedzieliśmy się również, iż „ZIELONA ENERGIA JEST W MODZIE”, czyli energia wytwarzana z odnawialnych źródeł energii tj. wiatru, słońca, wody.
Z uwagą i zaciekawieniem „Biedroneczki” oglądały krótkie bajeczki z Kubusiem, który w mądry, zrozumiały przedszkolakom sposób potrafił wyjaśnić wiele ważnych zagadnień związanych z tematem programu.
„SKĄD SIE BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE?”- REALIZACJA PROGRAMU W GRUPIE „BIEDRONECZKI”.
Grupa II „Biedroneczki” wzięła udział w programie edukacyjnym „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Rozpoczynając zajęcia realizujące program, oglądaliśmy film animowany pod tytułem „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”, który pozwolił wprowadzić dzieci w temat ekologicznego podejścia do zdrowej żywności. Dzieci zaobserwowały symbol „eko- liścia”, który możemy zobaczyć na różnych produktach, ale tylko tych, które produkowane są zgodnie z wyznaczonymi normami produkcji ekologicznej. Podczas „burzy mózgów” każde dziecko, które miało chęć, mogło wypowiedzieć , co kojarzy mu się ze słowem „ekologia”. Jak wspólnie stwierdziliśmy, EKOLOGIA- to zachowania, postawy, produkty przyjazne środowisku oraz bliskie naturze.
Wspólnie staraliśmy się stworzyć PIRAMIDĘ ZDROWEGO STYLU ŻYCIA.
Każde dziecko mogło wybrać jeden produkt, który narysowało na małej karteczce a potem umieściło w odpowiednim miejscu na piramidzie. W ten sposób każdy mógł dowiedzieć się czego nie może zabraknąć w naszym codziennym jadłospisie. Podczas eko- zabawy , każdy z nas zmienił swoje imię na EKOIMIĘ , i w ten sposób powstały: EKOMARYSIA, EKOPIOTRUŚ, EKOKASIA czy EKOKAROL itd. czy „ZDROWA GRUPA BIEDRONECZEK!!!” Na zakończenie zajęć wykonaliśmy pracę plastyczną „ZDROWA EKOMARCHEWKA”. Wystawę z prac wspólnie wykonaliśmy sami. Działania nasze w ramach programu uważamy za udane!!
KONCERT PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ
W czwartek 23 maja przedszkolaki odwiedzili uczniowie z klasy II b. Starsi koledzy w ramach tygodnia języków obcych przygotowali dla nich koncert piosenek w języku niemieckim i angielskim. W dzisiejszym świecie umiejętność nawiązania rozmowy z mieszkańcami innego kraju jest wręcz niezbędna. Koncert ten miał na celu popularyzację nauki języków obcych wśród dzieci od najmłodszych lat. Piękna prezencja, uśmiech, radość, ruch sceniczny towarzyszyły wszystkim prezentującym się wykonawcom. Brawa po każdej wykonanej piosence odzwierciedlały zachwyt oglądających. Na pamiątkę spotkania przedszkolaki otrzymały papierowe serduszka i kolorowanki a dzieci z przedszkola serdecznie podziękowały występującym słodką niespodzianką. ❤️ DZIĘKUJEMY RÓWNIEŻ PANI MAŁGORZACIE MARDYLE ORAZ PANI ANNIE KOZIOŁ- PILASZEK NAUCZYCIELKOM JĘZYKA ANGIELSKIEGO I NIEMIECKIEGO W NASZEJ PLACÓWCE ZA PIĘKNE PRZYGOTOWANIE KONCERTU!!!
WYCIECZKA DZIECI Z GRUPY I JEŻYKI ORAZ III MOTYLKI DO EURO SKLEPU W MŁOSZOWEJ
W piątek 17.05.2024 r., dzieci z grupy I „Jeżyki” oraz III „Motylki” wybrały się na wycieczkę do pobliskiego sklepu spożywczego „Euro Sklep”. Wycieczka była zorganizowana w ramach realizowanego w przedszkolu programu edukacyjnego „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” Jej celem było poznanie:
- pracy ekspedientki a zwłaszcza bezpośrednia jej obserwacja w trakcie pracy,
-wyposażenia sklepu,
- artykułów znajdujących się w sklepie ze szczególnym zwróceniem uwagi na produkty ekologiczne posiadające „znaczek ekologiczny” (białego liścia z gwiazdek na zielonym tle)
-oraz utrwalanie i stosowanie w praktyce właściwych form grzecznościowych podczas wchodzenia, wychodzenia ze sklepu oraz podczas robienia zakupów.
Dzieci z zainteresowaniem oglądały wszystkie regały, półki, lodówki. Wybrane dzieci zakupiły w sklepie wafelki ryżowe dla wszystkich kolegów i koleżanek, a od Pana właściciela sklepu przedszkolaki otrzymały słodziutkie cukiereczki. Na zakończenie dzieci złożyły serdeczne podziękowania na ręce Pań Ekspedientek za umożliwienie wizyty i pyszne słodkości właścicielowi sklepu „Euro Sklep” w Młoszowej Panu Romanowi Ficner.
DZIECI Z GRUPY I „JEŻYKI” III „MOTYLKI” SERDECZNIE DZIĘKUJĄ WŁAŚCICIELOWI SKLEPU „EURO SKLEP” W MŁOSZOWEJ PANU ROMANOWI FICNER ZA UMOŻLIWIENIE ZWIEDZENIA SKLEPU, BARDZO MIŁE I SERDECZNE PRZYJĘCIE ORAZ SŁODKĄ NIESPODZIANKĘ!!! ŻYCZYMY DUŻO RADOŚCI, SATYSFAKCJI Z WYKONYWANEJ PRACY.
„JEŻYKI” REALIZUJE PROGRAM „SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE?’
13.05.2024 roku dzieci z grupy I przystąpiły do udziału w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym pod nazwą „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Został opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Główny Inspektorat Sanitarny i skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym.
Główne założenie programu:
-zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
-kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
-propagowanie zdrowego stylu życia,
-zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.
Na początku zajęcia maluszki obejrzały film, ich zadaniem było zaobserwowanie skąd pochodzą produkty, na które przyklejane są znaczki ekologiczne. Poznały wygląd znaczka „produkt ekologiczny” wyszukując go na zgromadzonych produktach. Usłyszały, że EKO oznacza naturalne, czyli takie, które nie ma żadnych sztucznych, niezdrowych dodatków. Zapoznały się z Piramidą Żywienia, przypomniały sobie co należy robić, aby prowadzić zdrowy styl życia, a następnie wykonały taką piramidę. Rozwiązały również zagadkę dotyczącą znanego dzieciom warzywa: MARCHEWKI a następnie po umyciu rąk ze smakiem ją schrupały. Na zakończenie samodzielnie pokolorowały znaczek „Produkt ekologiczny” utrwalając jego wygląd. Każde dziecko wybrało również imię ekologiczne i wspólnie wypowiedziało: Z TEGO WNIOSEK JEST LOGICZNY, ŻE WYBIERAM PRODUKT EKOLOGICZNY!
Zapraszamy Rodziców do skorzystania i zapoznania się z prezentacją dotyczącą programu.
WEBINAR DLA RODZICÓW REALIZUJĄCYCH PROGRAM EDUKACYJNY „SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE”: https://www.youtube.com/watch?v=T6CeoPYysfk
WEBINAR DLA RODZICÓW, UDOSTĘPNIONY JEST RÓWNIEŻ NA STRONIE INTERNETOWEJ GIS W ZAKŁADCE PROGRAMU https://www.gov.pl/web/gis/skad-sie-biora-produkty-ekologiczne--nowy-ogolnopolski-program-edukacyjny-dla-przedszkoli
MOTYLKI REALIZUJĄ OGÓLNOPOLSKI PROGRAM „SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE”
Motylki w maju realizowały ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkolaków „Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Motylki realizując program starały się zrozumieć czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne, próbowały uzasadnić, dlaczego warto wybierać produkty ekologicznych oraz jak je można rozpoznać wśród różnych produktów. Układając piramidę zdrowego żywienia i stylu życia utrwalały zdobyte wiadomości o nawykach higieniczno- zdrowotnych. Z ciekawością i w wielkim skupieniu oglądały film animowany skierowany do przedszkolaków pt.: „Skąd się biorą produkty ekologiczne” oraz oglądały książeczkę dotyczącą realizowanego programu.
KWIATY DLA MAMY I TATY - ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE "BIEDRONECZKI"
Dnia 17.05.2025' (piątek) w grupie II odbyło się zajęcie otwarte dla Rodziców połączone z uroczystością „Święta Rodziny”. Przyszła do nas Pani Wiosna, która w pięknym koszu zostawiła dla dzieci cztery zadania do wykonania, z którymi jak się okazało, ''Biedroneczki” poradziły sobie wyśmienicie!! Dzieci rozwiązywały zagadki słowne, rozpoznawały kolory, przeliczały, dzieliły nazwy swoich imion na sylaby oraz wspólnie z rodzicami wykonały pracę plastyczną pod nazwą: „Girlanda Wiosenna”. Potem dzieci wraz z nauczycielkami zaprosiły Rodziców do wspólnej zabawy przy znanych i lubianych utworach ze słowami Marii Tomaszewskiej. „Biedroneczki” przygotowały również dla swoich Rodziców „Mini Koncert na Dzień Rodziny”, w którym zaśpiewały: Antosia, Igusia oraz Marysia, natomiast wiersze wyrecytowały Hania i Kasia. Na zakończenie wszystkie dzieci zaśpiewały piosenkę o Wesołej Rodzince, złożyły Rodzicom życzenia i wręczyły wykonane przez siebie upominki. Był także słodki poczęstunek dla naszych Kochanych Rodziców oraz Wspaniałych „Biedroneczek” .
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY NASZYM KOCHANYM RODZICOM ZA PRZYBYCIE, UDZIAŁ W ZAJĘCIACH ORAZ WSPÓLNĄ ZABAWĘ. BYŁO NAM RAZEM WSPANIALE!! DZIEKUJEMY!
MOTYLKI Z WIZYTĄ W GALERII SZTUKI NA STYKU W CHRZANOWIE
Motylki w roku przedszkolnym uczestniczyły w projekcie A KUKU! Sztuka szuka malucha, którego organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. Projekt składał się z trzech spotkań i miał na celu podniesienie kompetencji kulturowych przedszkolaków. Jedno ze spotkań nosiło tytuł wizyta w galerii sztuki. Przedszkolaki uczestnicząc w tym spotkaniu postanowiły kolejny raz odwiedzić galerię. Będąc w Chrzanowie spacerkiem przeszły przez Plac Tysiąclecia, oraz kolejny raz z ochotą pozowały do zdjęcia przy chrzanowskiej lokomotywie, aby następnie dotrzeć do Galerii Sztuki Na Styku. Tym razem miały przyjemność oglądać wystawę malarstwa Pani Renaty Bonczar, Trwanie i Nadzieja.
MOTYLKI NA WIOSENNYM KIERMASZU KSIĄŻEK W CHRZANOWIE
Motylki kolejny raz odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie. Tym razem celem wyprawy był ogłoszony przez Bibliotekę, Wiosenny Kiermasz Książek. Przedszkolakom bardzo podobały się pozycje książkowe, które znalazły na przygotowanych regałach. Z zaciekawieniem oglądały ilustracje oraz próbowały samodzielnego czytania tekstu. Wychodząc z kiermaszu postanowiły jeszcze raz odwiedzić Bibliotekę tym razem z Rodzicami.
„BIEDRONECZKI” I „MOTYLKI” NA MUSICALU!!
Dnia 14.05.2024' przedszkolaki z grupy II „BIEDRONECZKI” oraz z grupy III „MOTYLKI”, wzięły udział w przedstawieniu muzycznym pt. „O małej Syrence w niejednej piosence”. Musical prezentowany przez „Teatr Moich Marzeń” z Rybnika odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. Dzieci z zainteresowaniem oglądały historię pięknej i mądrej Syrenki, o wspaniałym delikatnym głosie, która podczas sztormu ocaliła życie młodzieńcowi, który okazał się księciem- księciem Edwardem. Od tego dnia Syrenka Vivien marzyła o pięknym księciu. Natomiast książę , marzył o spotkaniu z dziewczyną, która uratowała mu życie. Jak się okazuje marzenia się spełniają, bo jak śpiewała Vivien: „Kiedyś przyjdzie taki dzień, że spełni się Twój najpiękniejszy sen..” W przedstawieniu poznaliśmy również innych ciekawych bohaterów: stanowczego ojca Syrenki- Nefryta, podstępną wiedźmę Zewlagę, matkę księcia – Królową Hortensję, kucharza Fryca oraz zabawnego kraba Szachwarę.
Musical był piękny i tajemniczy rozgrywający się w głębiach oceanu, stad piękne stroje aktorów – pełne blasku i kolorów. Wszystkim dzieciom: „Motylkom” o „Biedroneczkom” przedstawienie bardzo się podobało.
ZIELONO!! KOLOROWO!! MAJOWO !! „BIEDRONECZKI” SADZĄ KWIATY!!
„Biedroneczki” z niecierpliwością czekały na piękną majową pogodę, która wreszcie NADESZŁA....i pozwoliła im na udział w zajęciach ogrodniczych. Wspólnie z paniami dzieci wyszły na podwórko, ponieważ – tak, jak wspólnie postanowiły- ozdobią wejście do naszego przedszkola własnoręcznie zasadzonymi do doniczek kwiatami. Przedszkolaki podczas wcześniejszych zajęć dowiedziały się, co należy przygotować aby ich praca przebiegała sprawnie, szybko oraz aby przyniosła zamierzony cel, czyli : WESOŁE, KOLOROWE WEJŚCIE DO NASZEGO PRZEDSZKOLA , KTÓRE CO DZIEŃ BEDZIE RADOŚNIE WITAĆ DZIECI, RODZICÓW ORAZ PRACOWNIKÓW PLACÓWKI.
„Biedroneczki” przygotowały doniczki, ziemię do kwiatów, potrzebne narzędzia, rękawiczki do pracy oraz to, co najważniejsze: PIĘKNE WIOSENNE KWIATY, które w większości dzieci rozpoznały i nazwały prawidłowo: pelargonie, lawendy, begonie. Pani natomiast przedstawiła dzieciom: niecierpki oraz komarzyce, których nazwy przedszkolakom bardzo się podobały i wywołały wiele radości. Pracę swoją dzieci rozpoczęły od zaplanowania, w jakim miejscu oraz w której doniczce umieszczą zakupione kwiaty, tak, aby kompozycja cieszyła oczy każdego z nas. Potem wspólnie rozdzieliliśmy swoje role: dzieci wyciągały delikatnie kwiaty z pojemniczków, następnie wsadzały do przygotowanych doniczek z ziemią , zasypujac i ugniatając bardzo dokładnie. Na zakończenie wybraliśmy dzieci, które podlały wszystkie zasadzone kwiaty. Każde dziecko starało się wnieść swój wkład w nasze wspólne dzieło. Oczywiście nie zapomnieliśmy również o sprzątaniu miejsca naszych działań ogrodniczych.
Mimo, iż nie było łatwo, to jednak możemy powiedzieć, że było wesoło, kolorowo, majowo: BYŁO WARTO!! TERAZ MOŻEMY CIESZYĆ SIĘ KOLOROWYM WEJŚCIEM DO NASZEGO PRZEDSZKOLA!!
„Biedroneczki” zapraszają wszystkich do przedszkolnej galerii internetowej, która jest relacją ich wesołej i pożytecznej pracy. ZAPRASZAMY!
MAGICZNA MOC BAJEK. MODUŁ VII: „PRZYJACIELE PRZYRODY”
„Biedroneczki” z grupy II zrealizowały kolejny moduł Magicznej Mocy Bajek mówiacy o nas , jako o Przyjaciołach Przyrody. Wykonaliśmy dwa zadnia:
„Woda, nasz najcenniejszy Skarb”
„Sprzątanie Ziemi”
W ramach Dobranocek z Dawnych Lat oglądaliśmy wspólnie, z zainteresowaniem bajkę „Tajemnice Wiklinowej Zatoki”.
Realizując temat wody, która jest dla nas skarbem najcenniejszym dowiedzieliśmy się z prezentacji internetowej,że „jest ona nie tylko w kranie!!” Każdy z nas mógł się wypowiedzieć na temat tego co zobaczył i wysłuchał, bo tak naprawdę, z wodą mamy do czynienia w przyrodzie oraz w naszym codziennym życiu. Możemy mówić o wodzie użytkowej: do mycia, do kąpieli, do gotowania, do prac porządkowych, gospodarskich. Bez niej życie na naszej planecie nie miałoby żadnych szans. Wraz z „Panem Nauczanką” z filmu, który wspólnie oglądaliśmy - każdy z nas przypomniał sobie, że woda może występować w różnej postaci: lodu, pary, szronu, deszczu. Zajęcia warsztatowe pozwoliły nam poznać, iż woda może mieć różny kolor i smak, na co pozwoliły zabawy badawcze z wodą, które przeprowadziliśmy w naszej sali. Na zakończenie zajęć, każdy z nas ze smakiem wypił wodę z malinowo- cytrynowym pysznym soczkiem.
Podczas zajęć plastycznych dzieci malowały niebieską farbą, wykorzystując ją do robienia kropelek wody, według własnego pomysłu, tak jak każdy potrafił zrobić najlepiej. Powstały również piękne niebieskie witraże, poprzez ugniatanie szczelnie zamkniętej folii z niebieska farbą. Dzieci mogły zaobserwować swoje dzieła poprzez umieszczenie wykonanego witrażu na szybie okiennej. Potem postanowiły zabrać prace do domu, aby ozdobić okno w swoim pokoju.
Postanowiliśmy zadbać również o piękno naszej Planety- na naszym własnym podwórku przedszkolnym. Dlatego też zorganizowaliśmy „Biedroneczkowe” sadzenie kwiatów. W ten sposób ukwieciliśmy wejście do naszego przedszkola. Wszyscy mocno się o to postarali. Mimo ,iż praca przy kwiatach była wymagająca, ponieważ musieliśmy się napracować, to jednak BYŁO WARTO !!! - TAK MÓWIĄ „BIEDRONECZKI”.
MOTYLKI BIORĄ UDZIAŁ W OLIMPIADZIE MATEMATYCZNEJ
09.05.2024 roku reprezentanci grupy III „Motylki” Artur oraz Marcel uczestniczyli w I Gminnej Olimpiadzie Matematycznej dla Przedszkolaków pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Trzebini. Organizatorem olimpiady było Przedszkole Samorządowe w Myślachowicach a miejscem spotkania dla dzieci biorący w niej udział był Trzebiński Park Rozrywki w Myślachowicach. Celem Olimpiady było: kształtowanie samodzielnego i logicznego myślenia, wspieranie uzdolnień matematycznych i pomoc w rozwijaniu zainteresowań, doskonalenie umiejętności posługiwania się pojęciami matematycznymi, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej, kształtowanie odporności emocjonalnej do pokonywania trudności. Nasi reprezentanci w potyczkach matematycznych uplasowali się tuż za podium. Gratulujemy odwagi, jesteśmy z Was dumni!
MAJOWE ŚWIĘTA W GRUPIE III „MOTYLKI"
Dzieci z grupy III „Motylki" w tygodniu rozpoczynającym miesiąc maj rozmawiały o przypadających w maju ważnych świętach dla wszystkich Polaków. Wysłuchały wiersz Czesława Janczarskiego pt.: „Barwy ojczyste" oraz wiersz pt. „Co to jest Polska?". Poznały symbole narodowe. Udały się na spacer po miejscowości Młoszowa, odwiedziły ważne dla mieszkańców miejsca: Zespół Pałacowo- Parkowy, Dom Kultury, Ochotniczą Straż Pożarną, Kościół. Nie zabrakło również prac plastycznych dotyczących omawianego tematu, a więc wysłuchane wiersze zainspirowały dzieci do odpowiedzi na pytanie „Co to jest Polska? w formie rysunku. Dzieci wykonały pracę tworząc rysunek na mapie Polski, kolejną pracą było stemplowanie mapy Polski barwami narodowymi, tym razem na mapie pojawiła się rzeka Wisła i symbole miast, Smok Wawelski, Syrenka Warszawska, Neptun. Sprawdzianem dla Motylków było ułożenie mapy Polski z puzzli, które wcześniej starannie wycieli. Motylki również odśpiewały hymn narodowy w samodzielnie wykonanych „Motylkowych kokardach”, a były to Motylki w barwach narodowych. Na zakończenie tygodnia każdy Motylek otrzymał dyplom Małego Patrioty.
MARYSIA I LENKA ŚPIEWAŁY PO ANGIELSKU
24 kwietnia w Niepublicznym Przedszkolu Chmurkowe Opowieści w Trzebini odbył się VIII Gminny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej dla Przedszkolaków "Let's sing!". W Konkursie uczestniczyły uzdolnione przedszkolaki z trzebińskich przedszkoli. Wśród nich znalazły się również reprezentantki Naszego Przedszkola: Marysia Chmielowska oraz Lenka Adamczyk, obie z grupy II Biedroneczki. Dziewczynki zaprezentowały się koncertowo. Gratulujemy Im talentu i odwagi. Dziękujemy Pani Małgosi Mardyle za przygotowanie Małych Artystek do występu.
26 kwietnia miało miejsce ogłoszenie wyników oraz Koncert Finałowy, podczas którego mieliśmy okazję wysłuchać Marysi jeszcze raz, ponieważ zajęła II miejsce. Gratulujemy!!! Bravo!!!
🥕 MARCHEWKOWE WYZWANIE 🥕 🥕 🥕
Kto z marchewką Mają
robi śmieszne miny,
wie, że śmiech to zdrowie.
Śmiech to endorfiny!
Powoli zbliżamy się do końca witaminowego projektu. Tym razem naszym warzywnym bohaterem była marchewka Maja. I to właśnie jej w miesiącu kwietniu poświęciliśmy najwięcej uwagi. Poznaliśmy jej budowę: liście, łodyga, kwiat, korzeń oraz produkty i potrawy z niej wykonane. Dowiedzieliśmy się także jakie właściwości ma marchewka, określaliśmy jej wygląd, smak, zapach i strukturę. W zabawie „Marchewka, marchewce nierówna” porównywaliśmy kształt i wielkość zgromadzonych marchewek. Podczas zabawy „Powitanie zajączków” wesoło witaliśmy się ze sobą, tańczyliśmy także przy piosence „Marchewka Maja” a zabawa „Głodne zajączki” z elementem rywalizacji dostarczyła dużo śmiechu i radości. Dzieci układały również „Marchewkowe puzzle” rozwijając umiejętność współpracy w grupie oraz grały w grę planszową „Marchewka na wyścigi". Dzieci wykonały także ciekawe marchewkowe prace plastyczne. Zwróciliśmy także uwagę na różne możliwości spożywania i przyrządzania marchewki: gotowana, smażona, duszona, zapiekana a także jedzona na surowo. Wszystkim dzieciom najbardziej smakowała jednak ta jedzona na surowo!!!! Mniam, mniam!!!!
WYCIECZKA GRUPY III „MOTYLKI"
26.04.2024 roku dzieci z grupy III „Motylki" wyruszyły do Chrzanowa. Miejsce do którego zmierzały przedszkolaki to Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie. Po krótkiej podróży dotarły na miejsce, gdzie czekały na przedszkolaków panie bibliotekarki. W pierwszej kolejności Motylki uczestniczyły w lekcji bibliotecznej „Drzewa, czyli skąd się bierze tlen". Wysłuchały opowieści pt.: „Drzewo". Sprawnie odpowiadały na pytania pani bibliotekarki dotyczące utworu. Wspólnie rozmawiały o niezwykłym znaczeniu drzew w przyrodzie i roli jaką odgrywają również w życiu człowieka. Z wielką uwagą wysłuchały poleceń kierowanych przez panią bibliotekarkę podczas wyszukiwania w „gąszczu" ilustracji wyznaczonego zwierzątka. Następnie pani bibliotekarka zaprosiła Motyki do kolejnej lekcji „Z Fenkiem w Bibliotece". Motylki wysłuchały krótkiej opowieści „Przygody Fenka w Bibliotece", aby następnie wyruszyć wspólnie na spacer po bibliotece. Na zakończenie wizyty Panie bibliotekarki obdarowały dzieci zakładkami. Po bibliotecznych zmaganiach wyruszyliśmy na chwilę relaksu i usiedliśmy w tężni solankowej, która znajduje się w pobliżu biblioteki. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy również kolorowe murale w pobliżu biblioteki. Wycieczka dostarczyła nam wielu ciekawych wrażeń, z uśmiechami na ustach wróciliśmy do przedszkola.
PRZEDSZKOLNY KĄCIK ADOPCJI ROŚLIN I CEBULEK KWIATOWYCH
Rośliny mają wielki wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Nie sposób nie wspomnieć też o walorach wizualnych i o tym, że stanowią one naturalną ozdobę pomieszczeń czy ogrodów. Przebywanie wśród nich relaksuje oraz zwiększa poczucie komfortu i spokoju. Rośliny – zwłaszcza takie jak aloes, skrzydłokwiat, bluszcz, paprotka czy sansewieria – oczyszczają również powietrze w domu. To ważne, by mieć je w swoim otoczeniu. W przedszkolnej szatni z okazji Dnia Ziemi dzieci z grupy I Jeżyki oraz III Motylki wraz z swoimi nauczycielkami Małgorzatą Swerczek oraz Joanną Dąbek zorganizowały KĄCIK ADOPCJI ROŚLI I CEBULEK KWIATOWYCH. DZIECI, RODZICE ORAZ PRACOWNICY PRZEDSZKOLA mogli zabrać do domu wybraną roślinkę lub cebulkę kwiatową by zaopiekować się nią w domu lub posadzić w swoim ogrodzie. Wyprowadźmy do swojej przestrzeni, otoczenia nieco zieleni!
🌍🌎🌏MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI W GRUPIE I „JEŻYKI” 🌍🌎🌏
Międzynarodowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Z tej okazji tematyką wiodącą całego tygodnia poprzedzającego Dzień Ziemi było „Dbamy o naszą planetę”. Jeżyki wysłuchały opowiadanie Barbary Wicher „Przyjaciele przyrody” i starały się zapamiętać różne sposoby dbania o przyrodę które przedstawione były w treści opowiadania. Maluszki uczestniczyły również w wielu różnych zabawach z ekologią w tle: „Ekorzuty”, „Obrazki z zakrętek”, „Poznaj po zapachu”, „Poznaj po dotyku” „Kosz na śmieci”- utrwalając jednocześnie umiejętność segregowania odpadów. Dzieci miały okazję także porozmawiać o tym, co sprawia, że ZIEMIA jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ZIEMI, aby była szczęśliwa (czysta). Wykonały prace plastyczne „Wesoła Ziemia” oraz zabawkę z recyklingu „Słoń”. Jeżyki postanowiły również upiększyć przedszkolny ogród i posadziły pod oknami swojej sali kulistą tuję. Wszystkie te działania miały na celu zaangażowanie dzieci w działania na rzecz naszej planety. Każdy Jeżyk to prawdziwy „Superbohater Ziemi” i taką właśnie odznakę na pamiątkę Święta Ziemi otrzymał.
🌍🌎🌏MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI W GRUPIE III „ MOTYLKI” 🌍🌎🌏
Inicjatorami Światowego Dnia Ziemi byli protestujący w 1970 r. przeciwko postępującej degradacji środowiska Amerykanie. Wówczas w tej sprawie na ulice wyszło około 20 mln ludzi. Od tamtej pory każdego roku, 22 kwietnia uwagę mieszkańców Ziemi próbuje się zwrócić na ich dom. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 r. Motylki również włączyły się w obchody Dnia Ziemi. Tego dnia wspólnie ułożyły ilustrację składającą się z 17 puzzli. Odszukały i wymieniły znajdujące się na niej zachowania proekologiczne, następnie przystąpiły do kolorowania wybranego fragmentu. Kolorowy obrazek wrócił na swoje miejsce i Motylki mogły podziwiać swoją pracę. Po wspólnej rozmowie Motylki ustaliły kolejny krok działań ekologicznych. W trosce o jakość powietrza postanowiły zasadzić zakupioną roślinkę do przedszkolnego ogrodu. Tą roślinką była kulista tuja. Wszystkie Motylki jednogłośnie przyrzekały dbać o Ziemię każdego dnia, aby wszystkim mieszkańcom Ziemi żyło się lepiej. Ziemia to dom o który warto i należy dbać, tak jak każdy Motylek dba o swój dom w którym mieszka. „Superbobater Ziemi” to każdy Motylek więc odznakę z takim napisem otrzymał każdy przedszkolak z grupy III „Motylki”.
MOTYLKI Z GRUPY III REALIZUJĄ OGÓLNOPOLSKI PROGRAM „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY"
Dzieci z grupy III Motylki w ostatnim tygodniu kwietna realizowały ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli „Kubusiowi Przyjaciele Natury". Jego celem jest edukacja proekologiczna oraz zachęcanie do ruchu. Motylki realizowały kolejno Misje, które proponował im przyjaciel programu Kubuś, a były to: „Misja Przedszkole. Na tropie zmian klimatycznych". „Misja dom". „Misja sklep. Na tropie mądrych zakupów i życia w zgodzie z naturą". „Misja Las". „Misja zielona energia" oraz „Misja Łąka i Pola". Podczas realizacji programu Motylki uczyły się troszczyć o środowisko naturalne, poznały i utrwaliły sobie podstawowe zasady ekologii a także dowiedziały się dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznały korzyści płynące z ruchu.
„WIOSENNE MUZYKOWANIE"
Dnia 16 kwietnia w Wiejskim Domu Kultury w Psarach odbyły się przesłuchania w ramach VIII Gminnego Konkursu Wokalnego „Wiosenne Muzykowanie”. Organizatorami konkursu były Oddziały Przedszkolne przy Szkole Podstawowej w Psarach oraz Wiejski Dom Kultury w Psarach. Nasze przedszkole reprezentowały: Laura Gnutek z grupy I „Jeżyki” , Antonina Matan z grupy II „Biedroneczki” oraz Karolina Cholewińska z grupy III „Motylki”. Dziewczynkom udało się zdobyć w swoich kategoriach wiekowych I, II miejsce oraz wyróżnienie. I tak I miejsce w kategorii 4 latków otrzymała Antonina Matan, II miejsce w kategorii 3 latków wyśpiewała Laura Gnutek natomiast wyróżnienie przypadło Karolinie Cholewińskiej z grupy III w kategorii 6 latków. Dziewczynki 18 kwietnia zaprezentowały się jeszcze raz z swoimi piosenkami podczas koncertu laureatów. LAUREATKOM KONKURSU SERDECZNIE GRATULUJEMY!!! Jesteśmy dumni z pięknych występów, odwagi i talentu muzycznego.
MOTYLKI Z GRUPY III W SZKOLE
18.04.2024 roku dzieci z najstarszej grupy III „Motylki" odwiedziły swoich starszych kolegów i koleżanki z klasy I. Przedszkolaki zostały miło przywitane przez panią nauczycielkę Ewę Morawę - Banasik oraz pierwszoklasistów wesołą piosenką. Następnie miały okazję obserwować zmagania pierwszoklasistów z królową nauk.... oczywiście była to edukacja matematyczna. Motylki nie tylko obserwowały poczynione osiągnięcia swoich kolegów i koleżanek, ale również zostały zaproszone do aktywnego udziału w lekcji. Motylki aktywnie brały udział w lekcji i otrzymały od pani Ewy Morawy - Banasik dyplom a od starszych kolegów i koleżanek własnoręcznie wykonany piórnik z ołówkiem i na osłodę cukierek. Motylki natomiast podziękowały za zaproszenie i możliwość udziału w lekcji wykonanymi samodzielnie, wesołymi zakładkami do książek, a na osłodę dalszych zmagań edukacyjnych dołączyły lizaka. Dziękujemy za miłe przyjęcie! Do zobaczenia po wakacjach!
„NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU”
Kwiecień jest miesiącem, w którym obchodzimy „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu” ( 2 kwiecień ). Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2008 r. Jego celem jest zwiększanie świadomości dotyczącej autyzmu oraz budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Dzieci z naszego przedszkola, włączyły się w obchody tego symbolicznego, ale jakże ważnego dnia . Każda grupa wykonała swoją pracę plastyczną pod ogólnym hasłem: „Na niebiesko dla Autyzmu”. I tak, grupa I „Jeżyki: wykonała pracę: „Nasze Niebieskie Dłonie”, grupa II „Biedroneczki”: „Mam Niebieski Uśmiech”, natomiast grupa III „Motylki”: „Błękitne Skrzydła Motyla”.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie naszych przedszkolaków oraz ich wrażliwość.
KOCHANI! WASZE PRACE SĄ PIĘKNE!! Zapraszamy do Galerii Zdjęć.
„BAJKI POMAGAJKI” W GRUPIE II „BIEDRONECZKI”
W piętek 12 kwietnia 2024' już po raz drugi odwiedziła nas pani psycholog Longina Woszczek- Stach ze swoją „Bajką Pomagajką”....Tym razem było to opowiadanie o lisku pt. „Rufus” Niny Osyra. „Biedroneczki” z uwagą wysłuchały bajeczki, po czym pięknie odpowiadały na pytania dotyczące tekstu, zadawane przez naszego Gościa. Na zakończenie spotkania dzieci kolorowały Liska Rufusa, a następnie z bohaterem bajki piękne pozowały do zdjęć.
Serdecznie dziękujemy Pani Longinie Woszczek- Stach – naszej pani psycholog, za wspaniałe spotkanie oraz smaczne słodkości.
MOTYLKI Z GRUPY III WICEMISTRZAMI OLIMPIADY SPORTOWEJ
12.04.2024 roku dzieci z najstarszej grupy III „Motylki” uczestniczyły w XVIII Olimpiadzie Sportowej o Puchar Dyrektora SP NR 3 i Przedszkola w Trzebini. Spotkanie nosiło tytuł „Witamy wiosnę na sportowo” oraz miało na celu popularyzację gier i zabaw ruchowych. Propagowanie kultury fizycznej w społeczności lokalnej. Motylkowa drużyna w składzie: Eliza, Maja, Lilianna, Paweł, Marcel, Julian w sportowych zmaganiach w których brało udział 11 drużyn wywalczyła II Miejsce! Brawo Motylki!!!
„BIEDRONECZKI” WZIĘŁY UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIM PROGRAMIE EDUKACJI ANTYTYTONIOWEJ POD NAZWĄ „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”.
„Biedroneczki” z grupy II poprzez udział w programie, nabyły wiedzę na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Dowiedziały się o działaniu dymu w życiu codziennym, skutkach ubocznych palenia papierosów oraz poznały miejsca, w których mogą być narażone na dym. Dzieci uczyły się rozpoznawać różne rodzaje szkodliwych dymów, dowiedziały się co i dlaczego dymi, jak czujemy się, kiedy dymi papieros, co dzieję się, gdy ludzie pala papierosy oraz jak unikać szkodliwego dymu. „Biedroneczki” „spotkały” również wesołego Dinka oraz przygodę, która wydarzyła się naszemu bohaterowi podczas podróży pociągiem. Potem przedszkolaki wesoło i ochoczo zaśpiewały piosenkę „NASZ WESOŁY DINEK”. Dzieci miały okazję zobaczyć również prezentację multimedialną przygotowana dla programu. „Czyste powietrze wokół nas” - to program, który realizujemy w naszym przedszkolu od wielu, wielu lat i nadal jest niezwykle ważny i aktualny.
MOTYLKI Z GRUPY III W TEATRZE
09.04.2024 roku przedszkolaki z najstarszej grupy III „Motylki" wyruszyły do Chrzanowa. Miejscem do którego podążały dzieci był Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie gdzie na scenie teatralno-kinowej obejrzały spektakl zatytułowany „Baśnie Andersena". Aktorzy z Poznańskiego Teatru Aktora z Poznania przedstawili przedszkolakom trzy baśnie, a były to: „Świniopas" następnie „Nowe szaty króla" i „Brzydkie kaczątko". Motylkom bardzo podobała się gra aktorów, czego dowodem były gromkie brawa na zakończenie spektaklu.
CZYTANIE NA DYWANIE
W środę 27 marca odbyło się drugie czytanie w przedszkolu z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. Ola, Igor i Agata z kl. 6a czytali historyjkę Tupcio Chrupcio - dbam o zęby. Przedszkolaki z uwagą słuchały opowieści. Jeżyki Biedronki i Motylki przyznały, że pytania były bardzoooo łatwe. Wszyscy otrzymali tematyczne kolorowanki. Kolejne czytanie odbędzie w maju - już nie możemy się doczekać. Dziękujemy Pani Małgosi Mardyle oraz Oli, Agacie i Igorowi za super spotkanie!!!!
WIELKANOCNY ZAJĄCZEK
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych zorganizowana została w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Młoszowej zbiórka darów dla podopiecznych Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej „Spokojna Przystań” w Miękini. Przedszkolaki i uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Młoszowej mogli obdarować artykułami papierniczymi, środkami czystości, kosmetykami i oczywiście słodkościami dzieci przebywające w tej placówce. Dnia 27 marca w środę tuż przed świętami koordynatorki zbiórki Małgorzata Swerczek oraz Joanna Dąbek przekazały zebrane dary do Ośrodka w Miękini. Na ręce nauczycielek przekazane zostały podziękowania od Dyrektora tegoż ośrodka Pani Katarzyny Gałeckiej oraz Wychowanków i Wychowawców za bezinteresowną pomoc i przekazane dary.
„Nigdy nie jest tak, żeby człowiek czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością. / Jan Paweł II/
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY PRZEDSZKOLAKOM, UCZNIOM, RODZICOM, PRACOWNIKOM ZESPOŁU SZKOLNO- PRZEDSZKOLNEGO ORAZ WSZYSTKIM DARCZYŃCOM ZA OKAZANE WSPARCIE. NIECH TE ŚWIĘTA WIELKANOCNE BĘDĄ RADOSNE, CIEPŁE I PEŁNE WZAJEMNEJ ŻYCZLIWOŚCI. WESOŁEGO ALLELUJA!!!
WIELKANOCNY CZAS W GRUPIE III MOTYLKI
„Idą Święta, Wielkanocne idą Święta….” – z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych dzieci z grupy III Motylki wszystkim pracownikom przedszkola życzyły Wesołych Świąt Wielkanocnych i obdarowywały wiosennym bukiecikiem oraz świąteczną karteczką. Każdy Motylek otrzymał również wielkanocny upominek od kogo?.....Od Wielkanocnego Zajączka. Dla Rodziców Motylki przygotowały również wielkanocny koszyczek i kurkę z .....wielkanocnymi życzeniami.
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie Rodziny
i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja.
JEŻYKI TO KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY
Dzieci z grupy I „Jeżyki” w miesiącu marcu zrealizowały OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Celem tego programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu. W ramach programu dzieci zrealizowały sześć misji tematycznych pełnych wyzwań i zabaw rozwijających aktywność twórczą: „Misja Przedszkole. Na tropie zmian klimatycznych.”, „Misja Dom. Na tropie ekonawyków.”, Misja Sklep. Na tropie mądrych zakupów i życia w zgodzie z naturą.”, „Misja Las. Na tropie roślin i zwierząt.”, „Misja Zielona Energia. Na tropie odnawialnych źródeł energii.”, „Misja łąki i pola. Na tropie zapylaczy.” Wszystkie materiały edukacyjne „Kubusiowych Przyjaciół Natury” zostały skonstruowane tak by rozwijać u dzieci kreatywność i samodzielne myślenie oraz przyswajać wiedzę poprzez zabawę. Proponowane zajęcia były dla dzieci bardzo ciekawe oraz pełne praktycznych rad związanych z życiem w przyjaźni z naturą. https://przyjacielenatury.pl/o-programie-2
GMINNE KONKURSY PLASTYCZNE PRZEDSZKOLAKÓW
Przedszkolaki w miesiącu marcu wzięły udział w Gminnych Konkursach Plastycznych:
- „Polskie tradycje wielkanocne” którego organizatorem było Przedszkole Samorządowe nr 3 w Trzebini. Celem tego konkursu była popularyzacja wiedzy o zwyczajach i obrzędach związanych ze Świętami Wielkiej Nocy, pogłębianie wiedzy na temat symboliki wielkanocnej w obrzędowości ludowej, ocalenie od zapomnienia polskich tradycji Świąt Wielkanocnych oraz prezentacja możliwości twórczych dzieci.
- „Miedzygalaktycznym Ale Kosmos!” zorganizowanym przez Przedszkole Samorządowe nr 6 im. Jana Pawła II w Trzebini którego celem było rozwijanie zainteresowań dotyczących tematyki kosmosu, promowanie wiedzy na temat układu słonecznego, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastyczno- technicznej oraz wrażliwości estetycznej.
Wszystkie wykonane prace to kreatywna, indywidualna twórczość każdego uczestnika którą warto doceniać poprzez udział w konkursach. Zapraszamy do galerii zdjęć i oglądnięcia wykonanych prac!
MAGICZNA MOC BAJEK W GRUPIE III MOTYLKI MODUŁ VI W KRAINIE ŻYCZLIWOŚCI
Dzieci z najstarszej grupy Motylki realizowały w ramach projektu czytelniczego moduł VI W KRAINIE ŻYCZLIWOŚCI. Przedszkolaki przygotowały symbole życzliwości, a były to „Uśmiechnięte buźki", które następnie rozdawały wszystkim pracownikom. Z wielkim zapałem malowały farbami „Drzewko życzliwości" na którym przykleiły zielone listki z symbolami uśmiechniętej buźki. Podczas wspólnej rozmowy próbowały wyjaśnić i ułożyć „życzliwe życzenia i pozdrowienia”, które to życzenia i pozdrowienia zostały zapisane na zielonych listkach i przyklejone na „Drzewku życzliwości". Motylki również chętnie pozowały do zdjęć w fotobudce wiedząc, że będąc życzliwym sprawiamy radość sobie i swoim kolegom, koleżankom dlatego każda buzia na zdjęciu wesoło się uśmiecha. W ramach Dobranocek z dawnych lat, Motylki oglądały bajkę Mały pingwin Pik-Pok. Główny bohater opowiadania- tytułowy pingwin PIk-Pok mieszkał na Wyspie Śniegowych Burz i prowadził typowo pingwinie życie. Dzieci z zaciekawieniem oglądały przygody małego pingwinka. Każdy Motylek z wielkim zaangażowaniem następnie kolorował postać pingwinka i jego przyjaciela.
SZPINAKOWE WYZWANIE
Tym razem w miesiącu marcu naszym warzywnym bohaterem był Szpinak Szymek. Na zajęcia układaliśmy liście szpinaku od najmniejszego do największego stymulując zmysły dotyku i wzroku, bawiliśmy się w „Zielone rymy" – próbując wymyślać rymujące się słowa do poszczególnych nazw warzyw. Nie zapomnieliśmy również o zdrowej dawce ruchu przy piosenkach „Szpinak Szymek" oraz „Górą zielone!". Na początku dzieci niezbyt entuzjastycznie podeszły do tego wyzwania, ale gdy dowiedziały się więcej o tym warzywie chętniej próbowały surowy szpinak podczas zajęć oraz do śniadania. Hitem naszego szpinakowego wyzwania była zupa szpinakowa, którą dzieci o dziwo chętnie próbowały i zjadały.
„Szpinak Szymek serce ma z żelaza,
taki rycerz często się nie zdarza.
Gdy szeleści w swej zielonej zbroi,
to nerwusa szeptem uspokoi."
WIELKANOCNY KIERMASZ
Święta tuż, tuż - a w Naszym Zespole 19 marca przedszkole wspólnie ze szkołą; Przedszkolaki wspólnie z Uczniami oraz Ich Rodzicami, a także Dziadkami zorganizowano WIELKANOCNY KIERMASZ. Można było zakupić własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne oraz pyszne świąteczne wypieki. Kiermasz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Zebrane środki zostaną przeznaczone na bieżące sprawy Przedszkola i Szkoły. Wszystkim Osobom, którzy zaangażowali się w jakikolwiek sposób w to przedsięwzięcie składamy serdeczne i gorące podziękowania.
DZIEŃ WODY W NASZYM PRZEDSZKOLU
Dnia 22.03.2024 roku w piątek obchodziliśmy w naszym przedszkolu uroczyście ŚWIATOWY DZIEŃ WODY. Cała sala starszaków zamieniła się na ten dzień w wodną krainę, a wszystkie dzieci przeniosły się w świat błękitnej przygody. Biletem wstępu do błękitnej sali była wodna naklejka którą organizatorki Małgorzata Swerczek oraz Joanna Dąbek przyklejały przy wejściu. W świat wodnej zabawy zaprosiła dzieci Kropelka wody oraz mała dziewczynka wierszem pt.: „Rozmowy z kroplą wody” Teresy Fiutowskiej. W tym dniu wszyscy w niebieskich ubraniach stali się uczestnikami wodnych doświadczeń i zabaw. Wyjątkowym Gościem naszego spotkania była Kierownik Laboratorium Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Pani Katarzyna Wawrzonek która przybliżyła dzieciom zagadnienia z zakresu badań czystości wody, jej oczyszczania i uzdatniania. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały i uczestniczyły w proponowanych wodnych doświadczeniach prowadzonych przez bardzo miłą, sympatyczną i profesjonalną osobę. Na zakończenie, dzieci otrzymały niebieskie baloniki oraz wodne kolorowanki na pamiątkę tego dnia oraz w nagrodę za ułożenie, pokolorowanie i przyklejenie pięknych wodnych puzzli które stanowiły piękną dekorację tego wodnego święta. Zabawy zostały oczywiście zakończone wypiciem przez wszystkich uczestników już w swoich salach kubka zdrowej wody.
JEST RADOŚNIE, WIELKANOCNIE... JEST PIĘKNIE - SPOTKANIE WIELKANOCNE 2024
Od wielu lat, tradycją naszego przedszkola jest organizowanie w okresie przedświątecznym SPOTKAŃ WIELKNANOCNYCH. Tak też było i w tym roku. Uroczyste świętowanie odbyło się 20 marca i zostało zorganizowane przez nauczycielki: Elżbietę Mazur oraz Marlenę Piętę-Dudek. Naszymi Gośćmi, jak co roku, były Panie z KOŁA GOSPODYŃ w MŁOSZOWEJ, które pięknie opowiadały o tradycjach wielkanocnych oraz przygotowały dla naszych przedszkolaków zagadki konkursowe, za które dzieci otrzymywały wykonane przez Panie kolorowe pisanki. Uroczyste powitanie oraz program artystyczny przygotowały „Biedroneczki” z gr. II pod kierunkiem nauczycielki Elżbiety Mazur. Wśród Naszych Wspaniałych Gośćmi był również Sołtys Młoszowej – Pan Piotr Dusza, który uroczyście prezentował się w stroju krakowskim oraz Rodzice z Przedszkolnej Rady Rodziców: Pani Joanna Gardoń-Ćwik oraz Państwo Weronika i Łukasz Matan. Do świątecznego stołu zasiedliśmy z Dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młoszowej – Panią Anną Mendelą.
Spotkanie odbyło się w atmosferze WIELKIEJ RADOŚCI. Każdy z Przybyłych Gości otrzymał śpiewnik: „LUDOWE NASZE ŚPIEWANIE ” i razem: dorośli oraz dzieci zaśpiewaliśmy tradycyjne, ludowe piosenki: „Mam chusteczkę haftowaną”, „Czerwone Jabłuszko”, „Szła dzieweczka do laseczka”, „Płynie Wisła, płynie” czy „Zasiali górale owies”.
Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Młoszowej za wspaniałe prezenty: kosz pełny czekoladowych jajeczek oraz palmę wielkanocna, która znalazła się na honorowym miejscu w gabinecie Pani Dyrektor. Dziękujemy również Panu Sołtysowi za moc owocowych witaminek, które otrzymał każdy przedszkolak.
W drugiej części naszego naszego WIELKANOCNEGO SPOTKANIA odbyły się warsztaty plastyczne, które dla wszystkich przedszkolaków przygotowały i poprowadziły Panie z Koła Gospodyń. „Wianki świąteczne”, które wykonały dzieci będą piękną wielkanocną ozdobą w ich domach.
Radości, miłych słów oraz śpiewu nie było końca. Było „RADOŚNIE...WIELKANOCNIE....BYŁO PIĘKNIE”...
Życzymy Wszystkim Przedszkolakom, Uczniom oraz Pracownikom Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Młoszowej zdrowych, radosnych Świąt, niech będzie CUDNIE NA WASZYCH WSPANIAŁYCH WIELKANOCNYCH STOŁACH. WESOŁYCH ŚWIĄT!
MOTYLKI Z GRUPY III ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ MOTYLA
14.03.2024 roku dzieci z grupy III świętowały przypadający właśnie 14 marca Dzień Motyla. Został on ustanowiony na cześć tych pięknych i pożytecznych owadów. Mimo, że nie żyją długo, są one drugim najliczniejszym, zaraz po pszczołach, zapylaczem kwiatów i roślin. Zawdzięczamy im zarówno jedwab, jak i spożywane owoce oraz warzywa. Dzieci rozpoczęły wspólne obchody święta motyla od ułożenia napisu Dzień Motyla. Każdy motylek pozując do zdjęcia mógł wybrać kolor czułków i zaprezentować się na naszej motylkowej ściance. Następnie dzieci obejrzały krótki film pt.: „Od gąsienicy do motyla". Poznały etapy rozwoju motyla oraz ułożyły poznane etapy rozwoju w odpowiedniej kolejności. Poszczególne obrazki oznaczyły cyframi. Podczas wesołej piosenki, oczywiście o motylach wesoło tańczyły. Słuchając kolejny raz piosenki Motylki miały za zadanie odszukać połówki motyla tworząc całą postać motyla. Następnie dzieci sprawnie ułożyły motylkowe puzzle, każdy motylek zabrał jeden puzzel, aby pokolorować go kredkami a następnie pięknie kolorowy wrócił na swoje miejsce. Tak powstał kolorowy motylkowy obraz, który składał się aż z 17 puzzli. Na koniec wspólnego świętowania, każdy motylek otrzymał kolorowankę oczywiście o motylach oraz karteczkę z wierszem Dominiki Kochańskiej pt.: „Mój Przyjaciel Motyl".
MAGICZNA MOC BAJEK. MODUŁ V: „W ŚWIECIE TRADYCJI RODZINNYCH, REGIONALNYCH I KULTURY LUDOWEJ”
W ramach kolejnego modułu PROJEKTU CZYTELNICZEGO, grupa II „Biedroneczki” zrealizowała 2 zadania:
1„Poznajemy nasz region” . W ramach tego zadania dzieci zapoznały się z historią i tradycją Gminy Trzebinia czyli miejsca, w którym mieszkają.
2.„Spacer historyczny”- SZLAKIEM PRADZIADA”. Dzieci , dzięki literaturze , albumom oraz książkom historycznym poznały region , z którego wywodzą się najstarsi członkowie ich rodzin.
3.W ramach „Dobranocek z Dawnych lat” - dzieci poznały postać kotów: Filemona i Bonifacego. Z zainteresowaniem przedszkolaki oglądały bajkę pt ” Przygody Kota Filemona”, na podstawie której wzięły udział w zajęciach plastycznych.
Przedszkolaki podczas zajęć warsztatowych oglądały ilustracje, rozpoznawały oraz nazywały miejsca, w których przebywają lub mieszkają na co dzień . Dlatego też z radością potrafiły: i odszukać i nazwać takie miejsca w naszej gminie Trzebinia, jak: Rynek w Trzebini, dworzec PKP, Puszcza Dulowska, sławny Kurhan w Karniowicach, Zespół Pałacowo- Parkowy w Młoszowej, Dworek Zieleniewskich w Trzebini itp. Na wspólnie przygotowanej w sali zajęć ścieżce – z wykorzystaniem tunelu animacyjnego - Przedszkolaki odbyły radosny, kolorowy spacer pod hasłem: „SPACEREM, Z UŚMIECHEM PRZEZ MIEJSCA, KTÓRE ZNAM..”....... oczywiście w GMINIE TRZEBINIA”. Dzieci potrafiły poruszać się zgodnie z oznaczonymi symbolami oraz rozpoznawać zabytki na wyznaczonej drodze. Wszyscy bezbłędnie pokonali trasę !! Na zakończenie tego zadania „Biedroneczki” postanowiły wspólnie z wychowawcą, przygotować prezentację na sztaludze dla swoich kolegów i koleżanek, którą umieściły w korytarzu przedszkolnym.
Na znak naszej Przyjaźni i przywiązania do miejsca, w którym mieszkamy dzieci pokolorowały żółte uśmiechnięte minki, które potem wspólnie umieściły na Dużym Czerwonym Serduszku o nazwie: „KOCHAM MIEJSCE, W KTÓRYM MIESZKAM”.
Podczas realizacji swoich zadań „Biedroneczki” oglądały ilustracje w książkach i albumach poświęconych Powiatowi Chrzanowskiemu, gdzie znajduje się nasza Gmina Trzebinia. Dzieci wykonały „STARE KARTY HISTORII”, na których każdy przedszkolak wkleił ilustrację wybranego przez siebie zabytku związanego z naszym regionem. Następnie ozdobił swoja „Kartę Historii” jak potrafił najlepiej, używając pasteli oraz plasteliny. KARTY PREZENTOWAŁY SIE WSPANIALE!! SAMI ZOBACZCIE!
„Dobranocki z Dawnych Lat” pozwoliły nam na poznanie lub też przypomnienie sobie wartościowej bajeczki, oglądanej jeszcze do niedawna przez naszych Rodziców i Dziadków pt. „Przygody Kota Filemona” . Każda „Biedroneczka” bardzo chętnie wykonała pracę plastyczna związaną z tematem dawnej dobranocki.
MARCOWY KWIATEK DLA WSZYSTKICH KOBIET
„ Marzec, marze pięknie się wystroił.
W kole, w kole między dziećmi stoi.
I gromadkę uśmiechniętą
pyta jakie dzisiaj święto?
Zapamiętaj sobie – dzisiaj jest Dzień Kobiet!”Ósmego marca w Naszym Przedszkolu chłopcy ze wszystkich grup Jeżyków, Biedroneczek oraz Motylków nie zapomnieli o swoich Paniach i złożyli wszystkim Paniom pracującym w Przedszkolu życzenia z okazji przypadającego tego dnia Święta Kobiet. Chłopcy do życzeń dołączyli oczywiście wiosenny kwiat oraz słodkości.
MOTYLKI Z GRUPY III W CHRZANOWIE - WIZYTA W KINIE
07.03.2024 roku dzieci z grupy III Motylki wyruszyły do Chrzanowa na trzecie, ostatnie już spotkanie w ramach projektu, A KUKU Sztuka szuka maluch organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. Ostatnie spotkanie nosiło tytuł „Wizyta w Kinie". Dzieci podczas spotkania dowiedziały się jak należy zachować się podczas pobytu w kinie. Podczas rozmowy z panią prowadzącą spotkanie próbowały wyjaśnić co to jest film, kino, scenariusz. Poznały nazwę kina w którym właśnie uczestniczyły w spotkaniu. Prowadząca spotkanie pani zapoznała również dzieci z przedmiotami wykorzystywanymi podczas produkcji filmu. Motylki z zaciekawieniem słuchały również opowieści pana operatora. Na zakończenie spotkania Każdy Motylek otrzymał ulotkę zawierającą informacje ze spotkania, przypinkę oraz fragment kadru.
WARSZTATY O EMOCJACH W GRUPIE III MOTYLKI
06.03.2024 roku dzieci z grupy III Motylki uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki. Tematem warsztatów były emocje, a dokładnie „Poruszające bajki o emocjach". Motylki poznały główną bohaterkę bajki, dziewczynkę o imieniu Kalimba. Dziewczynka mieszkała w wiosce Kokoriko. Kalimba nie rozumiała tego, czym są uczucia. Panie prowadzące warsztaty przeniosły dzieci za pomocą wyobraźni do wioski Kokoriko, gdzie poznały i nazywały emocje z którymi mogą się spotkać mieszkańcy Kokoriko, a były to duma: smutek, złość, wstyd, strach, radość. Podczas podróży po emocjach dzieciom towarzyszyły instrumenty muzyczne, których brzmienie porównywały do towarzyszącym im emocji. Dzieci dowiedziały się, że każda emocja jest dobra i potrzebna. Panie prowadzące pokazały dzieciom jak radzić sobie w sytuacjach gdy odczuwamy złość, gniew. Każdy Motylek otrzymał również Kolorowankę z informacją dla Rodziców, którą zabrał do domu.
TEATR SKRZAT PRZEDSTAWIA
Dnia 5 marca Nasze Przedszkole odwiedzili aktorzy krakowskiego Teatru SKRZAT, którzy przedstawili spektakl pt. "Przygody Drwala Bartłomieja ". Dzieci z zaciekawieniem śledziły przygody dzielnego drwala Bartłomieja, który poradził sobie z przebiegłą czarownicą i zrozumiał, że nie należy polegać tylko na szczęściu i grach, ale ważne by w życiu "brać sprawy we własne ręce". Przedszkolakom bardzo podobały się zabawne dialogi, humorystycznie odgrywane role oraz kostiumy bohaterów. Zachwycone Dzieci nagrodziły aktorów brawami.
„WIEM, JAK SEGREGOWAĆ ODPADY WIOSNĄ, LATEM, JESIENIĄ ORAZ ZIMĄ” - KONKURS PRZEDSZKOLNEJ GAZETKI ZDROWOTEK
„Wiem, jak segregować odpady wiosną, latem, jesienią oraz zimą"- to tytuł konkursu zamieszczonego w wydawanej w naszym przedszkolu gazetce „Zdrowotek”. W kolejnym numerze „Zdrowotka” zaprosiliśmy przedszkolaków do wykonania zimowego obrazka dotyczącego segregacji śmieci. Powstały piękne prace za które dzieci otrzymały nagrodę niespodziankę. Prace przedszkolaków można podziwiać na wykonanej wystawie w holu przedszkola. Dzieci, które zbiorą prace przedstawiające segregację śmieci we wszystkich porach roku (Wiosna, Lato, Jesień, Zima) otrzymają dyplom oraz nagrodę. Zapraszamy do udziału w konkursie oraz do lektury naszej gazetki. Do wykonania pozostały już ostatnie obrazki: wiosna oraz oczywiście lato. Zapraszamy!!! Redaktorki gazetki ZDROWOTEK: Małgorzata Swerczek, Joanna Dąbek
MOTYLKI Z GRUPY III NA KRYTEJ PŁYWALNI AQUA PLANET W TRZEBINI
Dzieci z grupy III „Motylki” od września w każdy poniedziałek wyjeżdżają na zajęcia na Krytej Pływalni Aqua Planet w Trzebini. Nauka pływania pod opieką pań instruktorek to sama przyjemność. Czas na zabawach upływa bardzo szybko, tak jak szybko upłynęło pół roku Motylkowych wyjazdów na basen. Czujemy się już zaprzyjaźnieni z wodą i coraz częściej można Nas zobaczyć na dużym basenie. Zapraszamy do naszej galerii zdjęć, gdzie można zobaczyć nasze postępy z nauki pływania.
JEŻYKI I MOTYLKI REALIZUJĄ PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”
W ostatnim tygodniu lutego dzieci z grupy I „Jeżyki” oraz II „Motylki” realizowały Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej „Czyste Powietrze wokół nas”. Głównym celem programu było: wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy, zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów. Dzieci poznały głównego bohatera programu , którym był sympatyczny dinozaur Dinek. Przedszkolaki wybrały się na spacer w poszukiwaniu rożnego rodzaju dymów. Próbowały odpowiedzieć na pytania Co dymi? Jak dymi? Dlaczego dymi? Jak się czuję kiedy dymi papieros? Poznały wygląd znaków, które informują o zakazie palenia i wyszukiwały go w otoczeniu. Jeżyki pokolorowały taki znaczek natomiast Motylki same narysowały go, aby umieścić w swoim domu, żeby nikt nie palił w pokoju w którym przebywają. Dzieci poznały także piosenkę o sympatycznym Dinusiu, kolorowały jego postać, tworzyły plakaty Co i dlaczego dymi”. Do domu dzieci zabrały wykonane znaczki zakazu palenia. Motylki zabrały również dla Rodziców list oraz ulotkę dotyczącą omawianego programu. W przedszkolnej szatni na gazetce można zapoznać się z listem dotyczącym programu natomiast na stronie internetowej zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dla Rodziców, piosenką przewodnią oraz informacjami o programie:https://www.gov.pl/web/psse-sucha-beskidzka/czyste-powietrze-wokol-nas-program-przedszkolnej-edukacji-antytytoniowej2
Jeśli ktoś z dorosłych będzie palił papierosy w Twojej obecności, powiedz mu głośno:
„NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ!”
DRODZY RODZICE, KOCHANE DZIECI SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZYŁĄCZYLI SIĘ DO OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI GÓRA GROSZA !!!
Już po raz XXIV Towarzystwo Nasz Dom zorganizowało ogólnopolską akcję Góra Grosza! Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla potrzebujących dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin na terenie całej Polski. Akcja przeprowadzana została poprzez zbiórkę monet (od 1 gr do 5 zł) w naszym przedszkolu od dnia 01.11.2023r. do 21.02.2024r. Rodzice oraz wychowankowie naszego przedszkola nie pozostali obojętni na krzywdę drugiej osoby i włączyli się do akcji. Udało nam się zebrać kwotę 86,36 zł. Przekazanie paczki z policzonymi i posegregowanymi monetami do Urzędów Pocztowych nastąpiło dnia 21.02.2024r. Udział w akcji miał na celu uzmysłowienie naszym dzieciom, że oddając jeden grosz, można zrealizować wspólne wielkie przedsięwzięcie na rzecz pomocy dla dzieci będących w trudnej sytuacji życiowej. ♥♥♥Serdecznie dziękujemy!!! - koordynatorki akcji w naszym przedszkolu Małgorzata Swerczek Joanna Dąbek.
NOWE ZABAWKI W PRZEDSZKOLU - DZIĘKUJEMY!!!
W naszym przedszkolu miesiąc luty przyniósł wielką radość - a to za sprawą nowych zabawek, które otrzymały wszystkie grupy wiekowe. Środki finansowe na zakup zabawek oraz innych pomocy zostały pozyskane podczas II KIERMASZU BOŻONARODZENIOWEGO - za co wszystkim jeszcze raz bardzo, bardzo dziękujemy. Zakupy poczyniły Pani Dyrektor Anna Mendela wraz z przewodniczącą Rady Rodziców Panią Joasią Gardoń-Ćwik. A dzięki dobroci tajemniczego Sponsora starszaki dostały również ulubione klocki wszystkich przedszkolaków, czyli… WAFLE. Zaś zestaw kredek Bambino, otrzymaliśmy jako nagrodę za udział w projekcie Ministerstwa Zdrowia ZDROWE DZIECI. Jak widać na zdjęciach zamieszczonych w galerii, wszystkie przekazane niespodzianki znalazły swoich wielbicieli. Głośno wszyscy DZIĘKUJEMY!!!!!!
EKO - Walentynki 2024 w Naszym Przedszkolu
„Kochasz Ludzi, Pokochaj Ziemię”, pod takim hasłem również w tym roku wszystkie dzieci świętowały w przedszkolu Walentynki. W dniach od 06.02 2024 do 09.02.2024 roku każdy przedszkolak mógł przynieść do przedszkola zużyte baterie i wrzucić do specjalnego pojemnika a 26.02.2024 roku otrzymał nagrodę. W obchody EKO - Walentynek w naszym przedszkolu włączyło się w tym roku 16 dzieci. Zebrano 330, 788 kg! Wszystkie dzieci biorące udział w akcji otrzymały nagrody. Zapraszamy do udziału w kolejnym roku przedszkolnym!!! Serdecznie dziękujemy Mamusi Lilianny Lech Pani Paulinie Baster która wsparła nasz konkurs przekazując nagrody na ten cel: pisaki, cienkopisy, dziecięce portfeliki.
Ponieważ Ziemia opiekuje się nami
zaopiekujmy się Ziemią.
Odwzajemniajmy miłość jaką nas obdarza,
utrzymując ją w czystości i szczęściu.
PAPRYKOWE WYZWANIE
🌶️ 🌶️ 🌶️🌶️ 🌶️ 🌶️🌶️ 🌶️ 🌶️ 🌶️
Tym razem w ramach projektu edukacyjnego „Witaminki” naszym warzywnym bohaterem została Papryka Pola. W miesiącu lutym dzieci zapoznały się z różnymi odmianami papryk oraz ich przeznaczeniem. Przedszkolaki brały udział w zabawach muzyczno- ruchowych przy piosence „Papryka Pola” , układały paprykowe rytmy, odbijały paprykowe stempelki, malowały i kolorowały paprykę. Podczas paprykowego wyzwania dzieci degustowały paprykę i określały jej smak (słodki, ostry), segregowały paprykę ze względu na kolor: czerwona, zielona, żółta, pomarańczowa oraz wielkość (duża, mała).
MAGICZNA MOC BAJEK - MODUŁ IV: „WIĘCEJ NAS ŁĄCZY NIŻ DZIELI”. RÓŻNE RODZAJE NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI.
W ramach styczniowego modułu „Biedroneczki” odbyły zajęcia warsztatowe na podstawie wiersza pt. „Piękne Zwyczaje”. „Czarodziejskie słowa” wypowiedziane przez słoneczko, uczą nas, aby na bieżąco je stosować. Dzieci wzięły udział w przygotowanym przez nauczycielkę „QUIZIE DOBRYCH ZWYCZAJÓW”. „Biedroneczki” bezbłędnie odpowiadały na pytania. Styczniowe zadania to również warsztaty teatralne z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. „Biedroneczki” z uwagą oglądały teatrzyk pt. „Mój Przyjaciel Kemushi”, a potem same starały się zaprezentować opowiadanie swoim kolegom i koleżankom. W ramach „Dobranocek z Dawnych Lat”- przedszkolaki oglądały serial animowany pt. „Madeline oraz kolorowały ilustrację głównej bohaterki.
BAL KARNAWAŁOWY
9 lutego (piątek) 2024 roku odbyła się w naszym przedszkolu ZABAWA KARNAWAŁOWA. „Jeżyki”, „Biedroneczki”, „Motylki” wesoło bawiły się w swoich pięknie - karnawałowo udekorowanych salach przy dźwiękach skocznej muzyki. Zabawa rozpoczęła się od prezentacji i przemarszu kolorowego korowodu przedszkolaków przebranych w pomysłowe stroje po „CZERWONYM DYWANIE”. Wszystkie dzieci odgadywały kto i za kogo się przebrał. Maluszki, średniaki i starszaki przebrane były w różnorodne stroje znanych bohaterów bajek. Można było spotkać: wróżki, księżniczki, delikatne motylki, słodkie pszczółki, milutkie biedronki, kotki, pieski, policjantów, strażaków, Spider-Mana, Batmana... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Zabawy z balonikami, chustą animacyjną, magicznym kapeluszem, taniec na gazetach to niektóre atrakcje tego dnia. Oczywiście znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych, chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku i pamiątkowe zdjęcia. Wesoła, karnawałowa zabawa towarzyszyła dzieciom w ciągu całego dnia. Na zakończenie balu wszystkie dzieci zabrały ze sobą do domu kolorowy balonik. DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA ZAANGAŻOWANIE W PRZYGOTOWANIE PIĘKNYCH, BARWNYCH I POMYSŁOWYCH STROJÓW DLA DZIECI!!!
MOTYLKI Z GRUPY III W BIBLIOTECE W CHRZANOWIE
06.02.2024 roku dzieci z grupy III Motylki wyjechały do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filia w Chrzanowie. Przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach z wykorzystaniem robota edukacyjnego Photon. Tytuł spotkania, „Photon w bibliotece”. Przedszkolaki w wielkim skupieniu wysłuchały krótkiego wiersza, którego głównym bohaterem był właśnie robot. Prowadząc rozmowę uświadomiły sobie, że w swoich domach mają już roboty, np. robot kuchenny. Dużym zaskoczeniem dla dzieci było pojawienie się robota edukacyjnego, który przywiózł ze sobą list dla….. przedszkolaków. Po odczytaniu listu przez Panią bibliotekarkę, przedszkolaki ochoczo zabrały się do wspólnej zabawy z robotem Photon. Czas upłynął bardzo szybko na wspólnej zabawie. Dziękujemy za miłe spotkanie.
MOTYLKI Z GRUPY III W CHRZANOWIE - WIZYTA W GALERII SZTUKI
01.02.2024 roku dzieci z grupy III Motylki wyruszyły do Chrzanowa. Celem wycieczki było spotkanie w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w ramach projektu A KUKU! SZTUKA SZUKA MALUCHA. Było to już drugie spotkanie, które nosiło tytuł „Wizyta w Galerii Sztuki”. Motylki podczas spotkania z Kuratorem wystawy próbowały wyjaśnić kto to jest artysta oraz dowiedziały się co można a czego nie można robić w galerii. W wielkim skupieniu oglądały prezentowane przez panią kurator dzieła p. Joanny Rupik z zaciekawieniem wysłuchały jak powstawały prezentowane prace. Motylki mogły poczuć się jak artysta tworząc pamiątkowe widokówki z Chrzanowa za pomocą różnych stempelków oraz kredek. Zapraszamy do galerii zdjęć z wycieczki!
Projekt Ministerstwa Zdrowia pt. "ZDROWE DZIECI"
Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasze Przedszkole otrzymało dyplom placówki promującej zasady zdrowego odżywiania i stylu życia w ramach projektu Zdrowe Dzieci, który został zrealizowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Dyplomy zostały przyznane również naszym niezwykle zaangażowanym pracownikom: P. Dyrektor Annie Mendeli, Nauczycielkom, Kucharkom, Intendentce oraz Paniom pomagającym nauczycielom: Joli i Justynie. To wyjątkowe wyróżnienie jest efektem zakończenia cyklu szkoleń dla pracowników, warsztatów dla dzieci oraz pomyślnej weryfikacji dokumentów potwierdzających realizację założonych celów. Jest to zasłużone uznanie za zaangażowanie i profesjonalizm, które przyczyniają się do tworzenia zdrowego środowiska dla dzieci. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu, co ma pozytywny wpływ na podejmowane przez nas działania prozdrowotne.
5
TEATRZYK BLASZANY BĘBENEK W PRZEDSZKOLU –„SKARB TO NIE TYLKO ZŁOTO”
29 stycznia (poniedziałek) gościliśmy w naszym przedszkolu teatrzyk „Blaszany Bębenek” z przedstawieniem „Skarb to nie tylko złoto". Była to wesoła i wciągająca historia dwójki krasnali Baltazara i Trucusia. Krasnale na polecenie króla wyruszyli do lasu, aby odnaleźć roślinę potrzebną do sporządzenia mikstury, która pomoże w wypędzeniu dokuczliwych nietoperzy z zamku. Okazało się, że czekały ich tam zabawne, czasem niebezpieczne oraz pouczające przygody, a z pomocą dzieci, które uwolniły krasnala z pajęczej sieci udało im się szczęśliwie zakończyć swoją podróż. Spektakl przybliżył widzom czym jest prawdziwa przyjaźń oraz dlaczego należy słuchać starszych od siebie osób i nie ufać nieznajomym.
🥦 🥦 🥦 Brokułowe wyzwanie 🥦 🥦 🥦
W ramach projektu edukacyjnego „WITAMINKI" przedszkolaki poznały kolejnego warzywnego bohatera - brokuła Borysa. Spotkania dotyczące tego warzywa to czas pełen ZIELONYCH wyzwań. Dzieci zapoznały się z budową brokuła, jego wartościami odżywczymi, potrawami jakie można z niego przygotować. Miały okazję również spróbować go w różnej postaci: zupa, kiełki, kawałki gotowanego. Dzieci dowiedziały się, że Brokuł Borys to nie tylko pyszne i zdrowe warzywo ale również skuteczny obrońca naszego organizmu przed wirusami. Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych z przygotowaną tarczą odporności z zielonych warzyw, układankach warzywnych, odtwarzały rytmy warzywne, wykonywały prace plastyczne, sałatkę brokułową oraz wesoło bawiły się przy piosence „Brokuł Borys”.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU
24.01. oraz 25.01.2024 roku Jeżyki, Biedroneczki oraz Motylki gościły w swoich progach przemiłych i wyczekiwanych gości….Babcie i Dziadków. Spotkanie z bliskimi dostarczyło wszystkim wiele wzruszeń. Goście wysłuchali specjalnie dedykowanych dla nich wierszy, piosenek a także mogli podziwiać swoje wnuczki i wnuki, podczas tanecznych prezentacji czy gry na instrumentach perkusyjnych. Wszystkie dzieci swoim wspaniałym Gościom odśpiewały tradycyjne Sto Lat oraz wierszem złożyły życzenia. Na zakończenie spotkania wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadziusiom własnoręcznie wykonane laurki, upominki. Tego dnia nie zabrakło również życzeń dla zaproszonych gości, które złożyła dyrektor ZS-P, Pani Anna Mendela. Dziękujemy za piękne spotkania.♥ ♥ ♥
„Dzisiaj jest dzień Babci i święto Dziadziusia .
O tym dniu pamięta każda mała wnusia.
My - wasi wnuczkowie- również pamiętamy
I swoim najbliższym życzenia składamy!”
DPieci z grupy I „Jeżyki” pragną tą drogą bardzo serdecznie podziękować Pani Jolancie Kaszubie Pomocy do dzieci w tejże grupie, a zarazem Babci Laurki Gnutek uczęszczającej do maluszków. DZIĘKUJEMY!!! za uszycie czerwonych spódniczek dla dziewczynek, zasponsorowanie opasek do włosów na występ oraz słodkości. ♥ ♥ ♥
DZIĘKUJEMY!!! również Babci Adrianka Kossakowskiego oraz Łucji Pikuły za słodycze przekazane dla Wszystkich Dzieci!!! ♥ ♥ ♥
BAJKI – POMAGAJKI W GRUPIE I „JEŻYKI”
Dnia 19 stycznia grupa maluszków gościła w swojej sali Panią psycholog Longinę Woszczek – Stach która jest koordynatorem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno - Czytelniczego Bajki – Pomagajki w naszej placówce. Spotkanie z maluszkami rozpoczęło się wesołymi zabawami przy piosenkach: „Otwórz, zamknij” oraz „Miś Rytmiś”. Następnie dzieci wysłuchały terapeutyczną bajeczkę „O tym, jak Czarnouszek przestał się bać ciemności” Kornela Bąk. Bajeczka dotyczyła lęku dzieci przed ciemnością. Jak się okazało Jeżyki w większości boją się ciemności i wtedy śpią przy zapalonym świetle, proszą mamusię lub tatusia by z nimi zostali. Z bajeczki dzieci dowiedziały się jak Czarnouszek poradził sobie z tym lękiem dzięki wsparciu sowy. Od bystrookiej sowy dzieci dowiedziały się, że czasami to tylko zwykłe drzewo puka nocą w okno, a szafa nie zmienia się w nocy. Na zakończenie dzieci kolorowały kolorowankę przedstawiającą głównego bohatera tego spotkania Królika Czarnouszka który przestał bać się ciemności.
MALEŃKA MIŁOŚĆ DLA MIESZKAŃCÓW MŁOSZOWEJ
7 styczna w niedzielę o godzinie 14 30 przedszkolaki z grupy III „Motylki” razem z uczniami przedstawiły Jasełka dla mieszkańców Młoszowej w Kościele p. w. Św. Józefa Robotnika. Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie na ten spektakl.
ZA KOLĘDĘ DZIĘKUJEMY,
ZDROWIA, SZCZĘŚCIA WAM ŻYCZYMY,
ABYŚCIE NAM DŁUGO ŻYLI,
O NASZYCH JASEŁKACH ROZPOWIADALI,
COŚCIE TU DZISIAJ OGLĄDALI.
ODROBINA SŁODYCZY
Okres Bożego Narodzenia to czas radości i dzielenia się dobrem z innymi. Naszą przedszkolną tradycją od wielu lat, stała się przedszkolna akcja zbiórki słodyczy pod hasłem: ODROBINA SŁODYCZY. Tak też stało się i w roku 2023. Słodkości zebrane w przedszkolu zostały przekazane dla dzieci z Powiatowego Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny w Chrzanowie. Dziękujemy serdecznie wszystkim przedszkolakom , ich Rodzinom oraz pracownikom przedszkola za zaangażowanie się w naszą akcję. Cieszymy się, iż mogliśmy podzielić się słodkościami z innymi. Z rąk Pani Dyrektor OWDiR w Chrzanowie otrzymaliśmy wspaniałe podziękowanie, które umieściliśmy w przedszkolu na honorowym miejscu. W Nowym, 2024 Roku składamy Wszystkim najlepsze i najserdeczniejsze życzenia.
MALEŃKA MIŁOŚĆ
22 grudnia 2023 roku W Domu Kultury w Młoszowej odbyło się spotkanie świąteczne wszystkich przedszkolaków , uczniów, nauczycieli, pracowników Zespołu Szkolno - Przedszkolnego. Wszyscy obecni mogli obejrzeć piękne Jasełka pt.: „Maleńka Miłość” w wykonaniu przedszkolaków z grupy III „Motylki” oraz uczniów. Występ artystów Wszyscy zebrani oklaskiwali na stojąco!!! Było pięknie i wzruszająco. Na zakończenie Pani Dyrektor Anna Mendela życzyła wszystkim Zdrowych Radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
„Niech czas Bożego Narodzenia będzie pełen ciepła, radości i wytchnienia od codziennego pędu. Wszystkim życzymy zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku”.
JEŻYKI CZEKAJĄ NA ŚWIĘTA!
W grupie I „Jeżyki” przedświąteczny tydzień upłynął w bardzo ciepłej, radosnej atmosferze. Dzieci malowały, wyklejały gwiazdki, ozdabiały papierowe choinki, śpiewały kolędy, bawiły się przy piosenkach o choince: „Wkoło choinki”, „Choinka przedszkolaków”, „Nie miały aniołki choinki na święta” słuchały opowiadań o świętach oraz dzieliły się opłatkiem z kolegami, koleżankami z grupy życząc sobie WESOŁYCH ŚWIĄT!!! Jeżyki złożyły również życzenia Pani Dyrektor Annie Mendeli. A w czwartek „przyfrunęły” do Jeżyków bielutkie Aniołki z życzeniami które każdy Jeżyk zabrał do domu by złożyć moc życzeń swoim ukochanym Rodzicom.
Skacze Aniołek, skacze po chmurkach.
Niesie życzenia w anielskich piórkach.
Niesie w plecaku bombki i świeczki,
a w walizeczce złote dzwoneczki.
Wciska się w każdy kąt
i życzy wszystkim Wesołych Świąt.
A w Nowym Roku życzy miłości.
Niech w każdym domu uśmiech zagości.
ŚWIĄTECZNY CZAS W GRUPIE III „MOTYLKI"
Hej kolęda, kolęda.......! Przedświąteczny czas dla Motylków był nie tylko pracowity ale również radosny. Wszystkim pracownikom przedszkola Motylki życzyły Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i obdarowywały świąteczną paczuszką z.... siankiem. Następnie przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń, wspólne kolędowanie przy muzyce oraz wspólny poczęstunek świąteczny. Każdy Motylek otrzymał również świąteczny upominek a dla Rodziców Motylki przygotowały choinkę z życzeniami świątecznymi.
Niechaj nadchodzące Święta
Będą radosne, zdrowe i miłe,
A Nowy Rok przyniesie
Spełnienie najskrytszych marzeń.
„CEBULA CELINA” I CEBULOWE WYZWANIE
KOLEJNE WYZWANIE Z PROJEKTU „WITAMINKI” ZREALIZOWANE. W miesiącu grudniu przedszkolaki poznały cebulę Celinę i jej zadania. Dzieci oglądnęły cebule nadające się do spożycia: czerwona, żółta, szalotka i zwróciły uwagę na jej wielowarstwową budowę. Dowiedziały się co znaczy określenie „ubrać się na cebulkę”. Zaobserwowały, że istnieje dużo odmian cebuli które różnią się kolorem, wielkością, kształtem oraz poznały jej intensywny zapach. „Sposób na świeży szczypior”- przedszkolaki założyły hodowlę cebuli w ziemi i w wodzie na przedszkolnym parapecie. Wesoło bawiły się przy piosence „Cebula Celina”. Wykonały również bardzo zdrowy syrop z cebuli. „Cebula u fryzjera” – dzieci wykonały prace plastyczną rozwijającą kreatywność i motorykę małą tworząc cebuli wesołe fryzury. Jak się okazało cebula nie jest popularnym warzywem wśród najmłodszych. Dzieci chętniej próbowały szczypioru niż jej samej. Przedszkolaki dowiedziały się jednak, że zjadają ją w wielu potrawach którym cebula nadaje smak.
WIGILIA PRZEDSZKOLAKÓW
Dnia 19.12.2023 roku (wtorek) przedszkolaki przy pięknie udekorowanych stołach zjadły wspólny, świąteczny wigilijny obiad. Przed posiłkiem dzieci w swoich salach śpiewały kolędy, rozmawiały o potrawach i tradycjach wigilijnych. Na jadalni wysłuchały życzeń Pani Dyrektor Anny Mendeli, a po życzeniu smacznego w tym świątecznym nastroju dzieci z wielkim apetytem zjadały przygotowane pyszności. Był tradycyjny barszczyk z uszkami oraz rybka z ziemniaczkami i kapustą. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze - wzmacniają bliskie serdeczne relacje. Nastrój w tym dniu był wyjątkowy, ciepły i radosny.
MOTYLKI REALIZUJĄ PROJEKT MINISTERSTWA ZDROWIA „ZDROWE DZIECI”
Motylki realizowały scenariusz „Detektyw Witaminka na tropie tajemniczej receptury przepysznej wody”. Dzieci poznały Detektywa Witaminkę. Podczas rozmowy ustaliły ile trzeba wypić szklanek wody w ciągu dnia. Same również przygotowały ulubione wody smakowe, które zaproponował Detektyw Witaminka. Nie zabrakło również zabaw ruchowych przy muzyce. Do ruchu zapraszały dzieci warzywa z piosenki „Jarzynowa gimnastyka.” Detektyw Witaminka zaprosił dzieci do znalezienia ukrytych owoców i warzyw w kolorowance, aby je następnie pokolorować oraz do wykonania doświadczenia „Tajemnica Roślinki Detektywa Witaminki”. Do domu Motylki zabrały zaproponowaną przez Detektywa Witaminkę kolorowankę ze szklankami wody, aby nikt nie zapomniał o odpowiedniej ilości wody w swoim ciele.
WARSZTATY PIERNIKOWE
15 grudnia Jeżyki, Biedroneczki i Motylki brały udział w warsztatach piernikowych Kraina Warsztatów . Na ponad godzinę dzieci zamieniły się w cukierników - kucharzy. Pieczenie i zdobienie pierników to była fantastyczna zabawa. W trakcie zajęć dzieci poznały tradycyjną recepturę oraz wszystkie składniki do ozdoby. Ugniatały, mieszały, wałkowały, a potem doprawiały i wykrawały najróżniejsze kształty. Po przedszkolu unosił się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Po upieczeniu dzieci dekorowały pierniki, używając jadalnych koralików, kolorowych posypek i lukrów. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepięknie. Każdy uczestnik warsztatów tworzył swoje niepowtarzalne pierniczki, a po warsztatach otrzymał na pamiątkę: imienny dyplom, przepis na pierniczki, kolorowankę i lizaka oraz oczywiście pierniczki. Warsztaty prowadziła Pani Natalia, zawodowa kucharka z wieloletnim doświadczeniem w gastronomii.
Dziękujemy!
MOTYLKI Z GR. III NA SPOTKANIU Z PODRÓŻNIKIEM
11.12.2023 roku dzieci z grupy III spotkały się z Podróżnikiem, który w ciekawy sposób opowiedział o podróży do… Japonii. Dzieci nie tylko wysłuchały opowieści z podróżyw wielkim skupieniu, ale również mogły zobaczyć przywiezione przez podróżnika charakterystyczne dla Japonii przedmioty, np. komiks Manga. Przedstawione przez podróżnika slajdy pozwoliły Motylkom poznać życie mieszkańców Japonii. Podróżnik również opowiedział dzieciom o czym należy pamiętać, gdyby chcieli odwiedzić ten kraj w przyszłości. Było super!!!
„WIEM, JAK SEGREGOWAĆ ODPADY WIOSNĄ, LATEM, JESIENIĄ ORAZ ZIMĄ” - KONKURS PRZEDSZKOLNEJ GAZETKI ZDROWOTEK
„Wiem, jak segregować odpady wiosną, latem, jesienią oraz zimą"- to tytuł konkursu zamieszczonego w wydawanej w naszym przedszkolu gazetce „Zdrowotek”. Redaktorki gazetki Małgorzata Swerczek oraz Joanna Dąbek serdecznie zapraszają do udziału wszystkie przedszkolaki!!! W roku szkolnym 2023/2024 będzie on dotyczył segregacji śmieci. Jest to konkurs plastyczny składający się z czterech prac plastycznych. Przedszkolak, który samodzielnie wykona pracę otrzyma nagrodę niespodziankę. Pierwsze jesienne prace zostały już nagrodzone. W kolejnym numerze „Zdrowotka” zaprosimy przedszkolaków do wykonania ilustracji zimowej. Prace przedszkolaków można podziwiać na przygotowanej w szatni wystawie. Dzieci, które zbiorą prace we wszystkich porach roku (Wiosna, Lato, Jesień, Zima) otrzymają dyplom oraz nagrodę. Zapraszamy do udziału w konkursie oraz do lektury naszej gazetki. Zapraszamy!!!
„MIKOŁAJOWA HECA” – WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W PRZEDSZKOLU
W piękny zimowy poranek 7 grudnia (czwartek) wszystkie przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały na przybycie dłuuuu….go wyczekiwanego gościa - Mikołaja. To właśnie dzisiaj jak napisał w swoim liście do dzieci odwiedzi nasze przedszkole. I tak też się stało. Święty Mikołaj nie zawiódł i nie kazał długo na siebie czekać. Zanim jednak dzieci mogły podejść, usiąść na kolanach tego miłego staruszka, obejrzały przedstawienie pt. „Mikołajowa heca" w wykonaniu aktorów ze Studia Artystycznego „Ochy i Achy". Magiczna, ciepła, nastrojowa, spokojna atmosfera bajki jaką stworzyli prowadzący udzieliła się wszystkim i sprawiła, że będą to niezapomniane chwile. Aktorzy zabrali młodych uczestników na wielkie poszukiwanie Mikołaja. Wszyscy ochoczo wykonywali różne zadania by Go odnaleźć jak np. sporządzanie Jego pamięciowego portretu, przeglądanie bogatej korespondencji od dzieci. Poszukiwania zakończyły się szczęśliwym finałem, a dzieci złożyły przyrzeczenie, że postarają się być grzeczne. Potem były już tylko przytulania, miłe rozmowy, prezenty i pamiątkowe zdjęcia ze Świętym Mikołajem. Serdecznie dziękujmy naszym drogim ELFOM z Przedszkolnej Rady Rodziców za Pomoc Świętemu Mikołajowi w przygotowaniu tak wspaniałych prezentów!!!
W tym dniu nasze przedszkole odwiedziły również przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego: Ola oraz Natalia, które podarowały wszystkim dzieciom moc słodkości. Dziękujemy Naszym słodkim, starszym Koleżankom ze szkoły za niespodziankę.
ŻYWE CHOINKI W GRUPIE I „JEŻYKI” ORAZ III „MOTYLKI”
Dzieci z grupa I „Jeżyki” serdecznie dziękują Rodzicom naszej grupowej koleżanki Laurki Gnutek: Państwu Marioli Kaszuba – Gnutek oraz Damianowi Gnutek za cudownie pachnący i magiczny prezent MIKOŁAJOWY DLA GRUPY w postaci ŻYWEJ CHOINKI oraz ozdób świątecznych i bombek choinkowych. Dziękujemy małymi serduszkami za zasponsorowanie tak pięknego, pachnącego, zielonego gościa do naszej sali!
Dzieci z grupa III „Motylki” serdecznie dziękują wszystkim Rodzicom z grupy za połączenie łańcuszka grupowych serc i zakupienie dla dzieci ŻYWEJ CHOINKI. To PIĘKNY MIKOŁAJKOWY PREZENT DLA CAŁEJ GRUPY!
Dzieci z grupy I „Jeżyki” oraz III „Motylki” serdecznie dziękują również Panu Mariuszowi Woszczyna Tatusiowi Nadii Woszczyna z grupy III „Motylki” oraz Wiceprzewodniczącemu Rady Rodziców Przedszkola za przywóz choinek do przedszkola, przeniesienie, ustawienie ich w salach oraz dokupienie światełek oraz kolorowych bombek na choinki. Do podziękowań całym sercem dołączają się nauczycielki grup - Małgorzata Swerczek oraz Joanna Dąbek DZIĘKUJEMY!!!
Choinki na czas Świąt będą stały, ozdabiały i unosiły świąteczny zapach w sali maluszków i sali starszaków. Te nasze zielone iglaste świąteczne drzewka są w donicy z ziemią dlatego wiosną planujemy je wysadzić do gruntu. Jeśli się uda będą one pamiątką ze Świąt i nadal piękną ozdobą naszej placówki. DZIĘKUJEMY!!!
MIKOŁAJKOWY S-U-P-E-R PREZENT!!!
6 grudnia - w sali Starszaków na wszystkie dzieci rano czekała niezwykła MIKOŁAJKOWA niespodzianka: wspaniały, nowiutki, nowoczesny, duży, kolorowy, piękny... MONITOR INTERAKTYWNY. Jak się później wyjaśniło, ten cudowny prezent, w tym wyjątkowym dniu podarowała przedszkolakom - Nasza PANI DYREKTOR ANNA MENDELA.
D-Z-I-Ę-K-U-J-E-M-Y!!!
Monitor interaktywny w największym skrócie można porównać do dużego telewizora LCD, którego ekran reaguje na dotyk zupełnie jak telefony z ekranem dotykowym czy tablety. Monitor interaktywny służy do wyświetlania treści, odtwarzania dźwięku oraz dodaje funkcje dotykową, a ponadto daje szerokie możliwości wykorzystywania na różnego rodzaju zajęciach w każdej grupie wiekowej. Teraz każdy dzień spędzany w placówce będzie jeszcze atrakcyjniejszy dla naszych podopiecznych. Długo wyczekiwana pomoc zachwyciła wszystkie dzieci oraz całe grono pedagogiczne. Na zdjęciach można zobaczyć ile radości sprawiła wszystkim nowa pomoc multimedialna w przedszkolu.
Pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować
Pani DYREKTOR - ANNIE MENDELI
za tą niesamowitą niespodziankę.
MAGICZNA MOC BAJEK W GRUPIE I JEŻYKI MODUŁ III „JESTEŚMY RÓŻNI, ALE TACY SAMI!”
4 grudnia najmłodsze przedszkolaki z grupy I „Jeżyki” w ramach realizowanego projektu czytelniczego „MAGICZNA MOC BAJEK” obchodziły „Dzień Optymisty”. To był wspaniały dzień, pełen radości, uśmiechu, niespodzianek i optymizmu. Zajecie rozpoczęliśmy od eksperymentu: „Szklanka do połowy pełna”, „Szklanka do połowy pusta” zadaniem dzieci było zadecydować i ustawić się przed wybraną szklanką. Dzieci uświadomiły sobie, że ta sama szklanka wypełniona taką samą ilością wody może być postrzegana w zupełnie różny sposób. Optymista będzie się skupiał na tym co ma- AŻ PÓŁ SZKLANKI WODY! a pesymista na tym czego nie ma- MA TYLKO PÓŁ ZAWARTOŚCI. Wszyscy zastanawialiśmy się „Dlaczego warto być optymistą?”. Wyjaśniliśmy pojęcie „Patrzeć przez różowe okulary”. Dzieci starały się popatrzeć na swoją salę przez „różowe okulary” i wyszukać powody do radości w otoczeniu. Następnie dzieci wysłuchały wiersz Elizy Piotrowskiej „Dam radę”. Były również wesołe tańce z czapeczkami pełnymi uśmiechów przy piosence „Don`Worry, Be Happy” indywidualne i w parach. Wspólnie na żółtym balonie maluszki dorysowały optymistyczne rysunki: uśmiechniętą buzię, serduszko…itp. jako wspomnienie tego dnia. Następnie obrysowaliśmy sylwetkę koleżanki na arkuszu papieru i na tym szkicu układały rozmaite optymistyczne rysunki tworząc naszego OPTYMISTYCZNEGO PRZEDSZKOLAKA Z GRUPY JEŻYKI. Jeżyki wykonały również „Wesołe uśmiechnięte słoneczko” które zabrały do domów aby powiesić je w widocznym miejscu by rozpędzało wszystkie smutki i smuteczki. Wykonaliśmy również wesołe zdjęcia w OPTYMISTYCZNEJ FOTOBUDCE. Na zakończenie dzieci wzięły udział w TEŚCIE CYTRYNY. Chętne dzieci miały za zadanie zjeść kawałek cytryny i uśmiechnąć się – bo uśmiech potrafi pokonać wszystkie zmartwienia i kłopoty.
W ramach „Dobranocek z Dawnych Lat” oglądaliśmy „FLINTSTONÓW”. Jest to serial animowany wyprodukowany w latach 60 w amerykańskim studiu. Przedstawia on wybryki Freda Flintstone`a i jego najlepszego kolegi Barneya Rubble`a oraz ich żon Wilmy i Betty wraz z dziećmi. Akcje Flintstonów rozgrywa się w epoce kamienia w miasteczku Bedrock. Dzieci bardzo zainteresował ten fantastyczny, wesoły świat pełen dinozaurów i innych stworzeń które odgrywały rolę współczesnych maszyn np. małpka zamknięta w zmywarce myła naczynia, dinozaur przybierający postać kosiarki kosił trawę, dziób ptaka służył jako igła w gramofonie.
DZIECI Z GRUPY III MOTYLKI W KINIE
05.12.2023 roku dzieci z grupy III Motylki pojechały do kina. Wyjazd ten to nagroda za zebranie największej liczby Talenciaków. Motylki obejrzały w Kinie „Sokół" w Trzebini animowany film pt.: „Życzenie". Główna bohaterka filmu o imieniu Asza to dziewczynka, która dzięki odwadze oraz pomocy przyjaciół przywróciła mieszkańcom królestwa możliwość realizacji swoich marzeń. Film bardzo podobał się dzieciom. Jeszcze długo można było słyszeć rozmowy na temat filmu. Było super!!
JEŻYKI REALIZUJĄ PROJEKT MINISTERSTWA ZDROWIA „ZDROWE DZIECI”
Nasza przedszkole zakwalifikowało się do udziału w projekcie Ministerstwa Zdrowia pod hasłem „Zdrowie dzieci”. Głównym celem tego projektu jest promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci, ich rodziców, opiekunów, personelu przedszkola i nauczycieli.
W ostatnim tygodniu listopada grupa I „Jeżyki” przystąpiła do realizacji projektu „Zdrowe dzieci”. W ramach tego przedsięwzięcia, pod bacznym okiem Detektywa Witaminki, maluszki m.in.: „Czy chcesz być silny, zdrowy i do zabawy zawsze gotowy?” - dzieliły produkty spożywcze na dwie grupy: zdrowe i niezdrowe, układały piramidę zdrowego żywienia, poznały znaczenie wody dla naszego organizmu oraz brały udział w wielu zabawach ruchowych i ćwiczeniach gimnastycznych. Piosenka z projektu „Jarzynowa gimnastyka” porwała wszystkich do ruchu i wesołej zabawy z warzywami które proponowały dzieciom skoki, przysiady, piruety, marsz… Ponadto w najmłodszej grupie zrealizowano dwa scenariusze projektowe „Wspinaczka na szczyt piramidy z Detektywem Witaminką” oraz „Koktajl na medal Detektywa Witaminki”. Maluszki z wielkim zaangażowaniem brały udział w tych zajęciach a samodzielnie przygotowane potrawy smakowały wyśmienicie!!!
Zachęcamy do odwiedzenia strony: www.zdrowedzieci.com oraz naszej przedszkolnej galerii na fotorelację z tych wydarzeń!
CIASTECZKA DLA SENIORA
Biedroneczki” wraz z wychowawcą oraz swoimi Rodzicami, przekazały Przedstawicielkom Koła Gospodyń Wiejskich w Młoszowej własnoręcznie ozdobione ciasteczka. Dzieci złożyły Paniom - Seniorkom najlepsze życzenia od Przedszkolaków, a następnie wręczyły niespodzianki. W podziękowaniu od naszych Drogich Pań - wszyscy otrzymaliśmy słodkości.
Serdecznie dziękujemy Kołu Gospodyń Wiejskich w Młoszowej za ciepłe przyjęcie oraz PYSZNE SŁODKOŚCI.
BAJKI - POMAGAJKI
Nasze przedszkole uczestniczy w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno - Czytelniczym Bajki - Pomagajki. Głównym celem projektu jest ochrona i wzmacnianie rozwoju psychicznego dzieci. Program opiera się na bajkach terapeutycznych. Koordynatorem tego projektu jest Pani psycholog Longina Woszczek - Stach, która będzie zapoznawać dzieci z niezwykłymi historiami dotyczącymi konkretnych problemów i emocji. Przedszkolaki mogą utożsamiać się z bohaterami i przeżywać z nimi daną sytuację.
Pierwsze spotkania w ramach projektu odbyły się pod koniec listopada. Biedroneczki z gr. II oraz Motylki z gr. III gościły Panią psycholog Longinę Woszczek- Stach, która w przepiękny sposób przeczytała im bajkę terapeutyczną Doroty Gala pt. „Lew Drapuś”. Opowieść dotyczyła rozwiązywania konfliktów rówieśniczych. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami dotyczącymi treści bajki. Podczas spotkania Średniaki i Starszaki wspólnie z panią bawiły się i śpiewały. Na zakończenie dzieci pokolorowały wizerunek głównego bohatera - lwa Drapusia, który zmienił swoje zachowanie i został dobrym przyjacielem dla innych.
Dziękujemy serdecznie Pani Longinie i czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkania.
POMAGAMY ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA
W listopadzie nasza placówka aktywnie włączyła do akcji "Wielka zbiórka żywności dla schroniska” zorganizowanej przez Urząd Miasta Trzebini. Wspólnie wsparliśmy Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Bolesławiu. W naszym przedszkolu chcemy, aby dzieci uczyły się odpowiedzialności i były wrażliwe na los innych i kształtowały postawy przyjaciela zwierząt.
Cieszymy się, że tak wielu Rodziców i Przedszkolaków włączyło się w zbiórkę karmy, przysmaków, koców, zabawek i innych rzeczy, że los porzuconych zwierząt nie jest im obojętny.
Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy otworzyli swoje serca na krzywdę naszych braci mniejszych i zauważyli ich potrzeby, w tym szczególnie trudnym okresie jakim jest zima.
„NASZ PRZYJACIEL EKOLUDEK”
Dnia 1 grudnia (piątek) odbyło się podsumowanie XIV POWIATOWEGO KONKURSU EKOLOGICZNO-PLASTYCZNEGO„NASZ PRZYJACIEL EKOLUDEK” organizowanego przez Przedszkole Samorządowe im. św. Franciszka – patrona ekologów w Balinie. Pod honorowym patronatem: Starosty Powiatu Chrzanowskiego Andrzeja Urygi oraz Burmistrza Miasta Chrzanowa Roberta Maciaszka. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni, umiejętności plastycznych, zainteresowań i uzdolnień twórczych dzieci, budzenie zainteresowania światem przyrody oraz dostrzeganie jego piękna i różnorodności, kształtowanie postaw przyjaznych środowisku naturalnemu oraz propagowanie właściwego korzystania z zasobów natury. Po wysłuchaniu muzycznych utworów zagranych na skrzypcach przez absolwentkę Przedszkola Samorządowego im. św. Franciszka – patrona ekologów w Balinie wręczone zostały nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych. Naszym przedszkolakom udało się zdobyć wysokie miejsca i piękne nagrody. Dzieci zostały nagrodzone indywidualnie dyplomami i książkami a dla naszego przedszkola przygotowane zostały nagrody w postaci zestawu książkowego. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!!! Zapraszamy do naszej galerii na fotorelację z tego wydarzenia!
Prace płaskie:
Kategoria wiekowa: 3 -latki
I miejsce Kinga Komoń
Kategoria wiekowa: 4 -latki
I miejsce Antonina Matan
Kategoria wiekowa: 5 -latki
II miejsce Iga Kaczorowska
Prace przestrzenne:
Kategoria wiekowa: 4 -latki
II miejsce Piotr Cholewiński, Karol Zając
Kategoria wiekowa: 6 -latki
Wyróżnienie: Blanka Sikora, Nadia Woszczyna, Jowita Langer
ANDRZEJKOWE CZARY MARY... W PRZEDSZKOLU
W czwartek 30.11.2023 r. w naszym przedszkolu odbyła się Uroczystość Andrzejkowa pod nazwą „Andrzejki z Dobrymi Duszkami”. W spotkaniu wzięły udział wszystkie grupy przedszkolne: JEŻYKI, MOTYLKI, BIEDRONECZKI oraz uczniowie klasy I wraz ze swoją panią – Ewą Morawą-Banasik. Po wspólnej powitalnej zabawie nasza Pani Dyrektor Anna Mendela przepięknie przeczytała dzieciom opowiadanie o „Nocnych Duszkach” autorstwa Laury Łącz. Potem rozpoczęliśmy wspólną zabawę i „czarowanie”. Każda z grup oraz klasa I - otrzymały „CZARODZIEJSKIE ZADANIE”. Zadaniem „Jeżyków” było losowanie z „Czarodziejskiego Worka” przedmiotów, które mówiły nam o tym, kim dziecko będzie w przyszłości. „Biedroneczki” natomiast z „Czarodziejskiej Misy” losowały karteczki z kolorami, które oznaczały dobre rady na przyszłość dla przedszkolaka. „Motylki” wzięły udział w „Andrzejkowym Kole Fortuny”, gdzie kręcąc butelką, odkrywały sentencje i wskazówki na przyszłość. Wreszcie uczniowie z klasy I wzięli udział w zabawie pod hasłem „Czarodziejskie Okulary”. Wybrane pary tańczyły w okularach na... gazecie. W momencie przerwy w muzyce, dzieci miały za zadanie zmianę okularów oraz musiały utrzymać się na wyznaczonej powierzchni. Wszyscy uczestniczy zabawy wspaniale wywiązali się ze swoich zadań. Brawo dla dzieci!!! Przygotowaliśmy również szczególne zadanie dla naszych Pań - „MEKSYKAŃSĄ FALĘ”.... I oczywiście nie obeszło się tutaj bez rekwizytów: błyszczących łańcuchów i kolorowych, zwiewnych chust. Meksykańska Falę – wspaniale odtańczyły nasze Panie, zapraszając jednocześnie wszystkich uczestników zabawy do wspólnego tańca. BYŁO WSPANIALE!!!
Każda z grup oraz uczniowie klasy I przygotowali na Andrzejki prace plastyczne, które stały się dekoracją naszego spotkania. Za pięknie wykonane prace dzieci otrzymały upominki książkowe oraz słodkości.
Na zakończenie spotkania odbyła się ZABAWA TANECZNA. Były węże, podskoki, pociągi i wszystkie możliwe tańce. Było bardzo wesoło!!! Nauczycielki: Elżbieta Mazur i Marlena Pięta-Dudek serdecznie wszystkim dziękują za udział w Spotkaniu Andrzejkowym. ZAPRASZAMY ZA ROK!!!
„MISIOWY PRZYJACIEL” - ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W GRUPIE I JEŻYKI I GRUPIE III MOTYLKI
Dnia 24 listopada (piątek) dzieci z grupy I „Jeżyki” oraz III „Motylki” udały się na wycieczkę do Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. Do Chrzanowa dojechaliśmy autokarem i po zakupieniu biletów, zajęciu miejsc z wielką niecierpliwością wyczekiwaliśmy rozpoczęcia przestawienia. Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia przedszkolaki oglądnęły spektakl pt.: „Misiowy przyjaciel”. Była to wzruszająca historia wrażliwego misia Tymoteusza który postanowił przygarnąć czworonożnego przyjaciela – psa Psiuńcia. Misiowy nastrój ogarnął wszystkich obecnych na sali teatralnej a czas przeleciał nam bardzo szybko. Zabawy ruchowe z misiami wśród spadających baniek mydlanych to niezwykle urocze zakończenie przedstawienia. Było super!!! Na pożegnanie każdy przedszkolak otrzymał zapowiedzianą przez aktorów niespodziankę. Przy wyjściu z sali teatralnej czekały na dzieci Panie z koszykiem z....paczuszkami misiowych żelek! Dziękujemy bardzo mamusiom naszych przedszkolaczków Pani Magdalenie Kossakowskiej z grupy „Jeżyki” raz Pani Joannie Langer z grupy „Motylki” za znalezienie czasu i pomoc podczas wycieczki. Zapraszamy do naszej przedszkolnej fotogalerii oraz strony MOKSiR - Chrzanów: https://www.facebook.com/moksirchrzanow/?locale=pl_PL
CZYTANIE NA DYWANIE
W poniedziałek 27 listopada odbyło się pierwsze czytanie w Przedszkolu z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej. Michalina, Natalia i Ola czytały historyjkę Tupcio Chrupcio - przedszkolak na medal.
Przedszkolaki z uwagą słuchały opowieści i wzorowo odpowiadały na pytania. Jeżyki Biedronki i Motylki zostały nagrodzone medalami superbohatera i superbohaterki. Każdy z nich to Przedszkolak na medal. Kolejne czytanie odbędzie w lutym - już nie możemy się doczekać. Dziękujemy p. Małgosi Mardyle oraz naszym starszym koleżankom za spotkanie.
BIEDRONECZKI ŚWIĘTUJĄ ŚWIATOWY DZIEŃ MISIA
24 listopada w piątek GRUPĘ II „Biedroneczki” odwiedził „Miś- Czarodziej”, który postanowił zaczarować ich salę przedszkolną w „Królestwo Misiowej Zabawy”, do której zawitały pluszowe misie, kolorowa mata z puzzlami, misiowe balony oraz dużo nagród, upominków i słodkości. Całość dopełniła kolorowa chusta animacyjna z „poduchami” do odpoczynku i wyciszenia. Podczas zajęć, dzieci rozmawiały o misiach, które od wielu, wielu lat były popularne w dobranockach: np. Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Yogi, Miś Baloo oraz Gumisie. Oczywiście nie zabrakło również zabaw kołowych ze śpiewem o niedźwiadku, który lubi i kocha miodek oraz starym niedźwiedziu, który mocno sobie śpi. Rozwiązywaliśmy zagadki, oglądaliśmy również misiowe bajeczki - książeczki, które przyniosły do przedszkola „Biedroneczki”. Dzieci wykonały kolorową pracę plastyczną „Mój Miś”. Natomiast po zabawie mogły zrelaksować się na kolorowej chuście z miłymi poduchami. Na zakończenie zabawy dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, medale oraz słodkie upominki. „Biedroneczki” wraz z nauczycielką chciałyby serdecznie podziękować Pani Annie Adamczyk – Mamusi naszej Lenki - za uświetnienie dzisiejszego pięknego dnia „Wielkimi Misiowymi Balonami” oraz wspaniałymi ciasteczkami z czekoladowymi misiami. DZIĘKUJEMY!
TAJEMNICZY WIRUS LENISTWA
W dniu 22 listopada 2023 roku, w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie teatralne pt. ,,Tajemniczy wirus lenistwa”, w wykonaniu aktorów teatru Skrzat z Krakowa. Aktorzy wcielali się w różne postaci: Królewskiego Kucharza, Złośliwego Chochlika, Króla, Królewny i Leśnego Lekarza. Złośliwy Chochlik namawiał Królewnę do ciągłego leniuchowania, co w konsekwencji wcale nie przyniosło jej lepszego samopoczucia, bo ciągle bolała ją głowa od braku obowiązków. Jej postawa wpłynęła negatywnie na Królewskiego Kucharza, który zniechęcił się do swojej pracy. Dobrze, że Królewna po zaleceniach Leśnego Lekarza zaczęła więcej pracować i wtedy dopiero poczuła swoją wartość, bo praca dała jej satysfakcję. Każdy z nas lubi poleniuchować, jednak gdyby lenistwo trwało w nieskończoność, nikt nie byłby szczęśliwy.
ŚWIĘTO ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ W GR. II
21 listopada przedszkolaki z grupy II „Biedroneczki” obchodziły „Święto Życzliwości i Pozdrowień”. Dzień ten był dla dzieci ważnym wydarzeniem, pełnym radości, uśmiechu oraz dobrego słowa. Przedszkolaki wspólnie z wychowczynią wykonały tablicę pod hasłem: „SŁOWA MAJA MOC”. Przypomniały sobie „czarodziejskie słowa”: proszę, przepraszam, dziękuję oraz poznały inne - słyszane w codziennym życiu zwroty, dające dużo siły do pozytywnego działania. Wspólnie w grupie wszystkie te piękne słowa wyjaśniliśmy i staraliśmy się je zrozumieć w prawidłowy sposób. „ZAWSZE MOGĘ NA CIEBIE LICZYĆ”, „WIERZĘ W CIEBIE”, „DASZ RADĘ!”, „JESTEŚ WSPANIAŁY!", "NIE JESTEŚ SAM”, „SPRAWIŁEŚ MI WIELKĄ RADOŚĆ”.... to tylko niektóre z życzliwych i jakże wartościowych zwrotów. „Biedroneczki” otrzymały zadanie, aby pomalować żółtym kolorem życzliwości wesołe minki. Wykonane przez siebie prace zabrały do domów dla swoich Rodziców.
Przedszkolaki przekazują piękne słowa - wszystkim swoim koleżankom i kolegom, pracownikom przedszkola oraz Kochanym Rodzicom: „BĄDŹMY DLA SIEBIE ŻYCZLIWI I DOBRZY..... KAŻDEGO DNIA”.
BURAK BRUNO I BURACZANE WYZWANIE
Uwaga kolejne BURACZANE wyzwanie ZREALIZOWANE! Tym razem naszym warzywnym bohaterem był burak Bruno. Dzieci dowiedziały się o właściwościach i korzyściach zdrowotnych tego warzywa. Zapoznały się z różnymi gatunkami buraków. Na platformie edukacyjnej Bliżej Przedszkola oglądnęły prezentacje: „Jak wygląda cukier” dzięki której dowiedziały się z jakich buraków powstaje cukier i jakie są kolejne etapy jego produkcji. Przedszkolaki malowały plasterkami buraka, skórką, farbami jego sylwetę, bawiły się w „Buraczane miny” do wesołej rymowanki, przy wierszu „Buraczane to i owo” wyszukiwały części ubrania w kolorze buraka. Najbardziej lubianą zabawą okazał się „Pan Buraczek” relaksacyjny masażyk w parach do tekstu Doroty Kluski. Dzieci opowiadały również o swoich ulubionych potrawach z buraka i podawały ich nazwy. W menu przedszkola oczywiście znalazł się burak. Dzieci jadły surówkę z buraka oraz piły sok z buraka z jabłkiem. Starszaki samodzielnie zakisiły barszcz i już niedługo posmakujemy go jedząc w przedszkolu barszczyk. O dziwo buraczek okazał się nie tylko zdrowy ale i smaczny! PYCHA
14 LISTOPADA DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W GRUPIE I JEŻYKI
14 listopada /wtorek/ w grupie I „Jeżyki” obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza. Maluszki wysłuchały fragment wiersza „Kot Zefir i skarby przyrody” Anny Smak- Drewniak. Następnie kolorowały na niebiesko papierowe baloniki w nietypowy sposób bo okruszkami kredek świecowych przy pomocy chusteczki higienicznej. Do tak powstałej sylwety balonika doklejały paski niebieskiej bibuły i dmuchając na niego wprawiały go w ruch. Z wysłuchanego wiersza dzieci dowiedziały się, że to człowiek spalając śmieci, jeżdżąc samochodami które produkują spaliny, budując fabryki spowodował zanieczyszczenie powietrza. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym co możemy zrobić aby oczyścić powietrze: nie jeździć tak często samochodami, nie palić w piecach węglowych śmieci itp. Na zakończenie dzieci poznały ALOES - roślinę która przez NASA zostatała wymieniona jako jedna z najlepszych roślin pokojowych, które poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach. Każdy JEŻYK zabrał do swojego domu sadzonkę tej roślinki razem z ciekawostkami i radami dotyczącymi jej uprawy. Zadaniem dzieci jest przesadzenie roślinki do większej doniczki i umieszczenie jej w swoim pokoju. Aloes to naturalny oczyszczacz powietrza - JEDEN ALOES OCZYSZCZA POWIETRZE W TYM SAMYM STOPNIU CO DZIEWIĘĆ KUPNYCH ODŚWIEŻACZY ZE SKLEPOWEJ PÓŁKI!!!
14 LISTOPADA DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W GRUPIE III MOTYLKI
14 listopada obchodzony jest w Polsce Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony przez działającą na rzecz jakości powietrza Fundację Arka z Bielska Białej. Do obchodów tego dnia przyłączyły się również dzieci z najstarszej grupy III „Motylki”.
Motylki dowiedziały się jak ważne dla Nas ludzi jest czyste powietrze oraz jak wpływa zanieczyszczanie powietrza na naszą planetę Ziemię. Plakat informujący o skutkach zanieczyszczonego powietrza Motylki umieściły w holu przedszkola. Tego dnia dzieci wybrały się na spacer w poszukiwanie źródeł zanieczyszczenia powietrza, dzięki tym zajęciom przedszkolaki uświadomiły sobie jak poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka i środowiska niesie spalanie śmieci w piecach domowych, czy emisja spalin pochodzących z pojazdów czy fabryk. Wiedząc jak ważny wpływ na czystość powietrza mają rośliny, Motylki zasadziły w ogrodzie przedszkolnym cebulki tulipanów, aby wiosną podziwiać ich piękno oraz by przyczynić się do powstawania tlenu, który jest niezbędny by istniało życie.
DZIEŃ JEŻA W GRUPIE I „JEŻYKI”
10 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Jeża. 13 listopada w poniedziałek dzieci z grupy I „Jeżyki” obchodziły to święto w swojej grupie. Na początek zadaniem dzieci było odgadnięcie kto pozostawił ślady na ścieżce w ich sali oraz gdzie się ukrył. Maluszki z dużym zainteresowaniem poszukiwały właściciela dziwnych śladów. Okazało się, że pozostawił je jeżyk który ukrył się pod stertą liści. W nagrodę za odgadnięcie tej detektywistycznej zagadki wszystkie dzieci założyły na głowę opaski z sylwetą jeża. Dzień upłynął wszystkim na wesołych JEŻYKOWYCH zabawach: „Gdzie te igły?”, „Nakarm jeża”, „ Taniec z jeżem”, „Chodził jeżyk”, „Na dywanie siedzi jeż”. Dużym wyzwaniem dla maluszków był spacer po ścieżce sensorycznej o nietypowym podłożu: gałązki z drzewa iglastego, kasztany, liście. Wszystkie dzieci po przejściu ścieżki uważały, że najmilej spaceruje się po liściach, twarde były kasztany a kłujące gałązki z drzewa iglastego. Dzieci wykonały również prace plastyczną „Jeżyk i igły” – doklejając na sylwecie jeża papierowe igły. Na zakończenie dzieci wykonały sobie zdjęcia w JEŻYKOWEJ FOTOBUDCE. Był to bardzo wesoły i radosny dzień !!! Zapraszamy do naszej galerii zdjęć!!!
11 LISTOPADA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI „SZKOŁA ,PRZEDSZKOLE DO HYMNU!’
„Mała i duża Ojczyzna” to temat tygodnia, który w listopadzie realizowany był w grupie I „Jeżyki” II „Biedronki” oraz III „Motylki” przygotowując się do święta - 11 Listopada Narodowego Święta Niepodległości. Przedszkolaki utrwalały symbole narodowe, uczyły się śpiewać hymn narodowy, ozdabiały salę własnoręcznie wykonanymi: flagami, serduszkami, motylkami w kolorach narodowych. Starszaki poznały regionalny strój krakowski oraz z wielką ochotą uczyły się tańca - krakowiaka. „Motylki” poznały również wiersz „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy i z ochotą recytowały go przed kolegami, koleżankami oraz 09 listopada podczas Wieczornicy Patriotycznej. Wszystkie dzieci wykonały również wiele prac plastycznych związanych z tym świętem: flagi, godła, kotyliony.
10 listopada (piątek) przedszkolaki wzięły udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem: „SZKOŁA/PRZEDSZKOLE DO HYMNU!’. Dzieci w pięknych odświętnych strojach z kokardami patriotycznymi, flagami przemaszerowały korytarzami przedszkola. Następnie razem z uczniami zgromadziły się na sali gimnastycznej i wspólnie o godzinie 1111 odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Z wielką dumą można było posłuchać jak wszyscy z wielkim zaangażowaniem i znajomością słów odśpiewali cztery zwrotki tej najważniejszej pieśni dla wszystkich Polaków. Celem tej akcji było zachęcenie dzieci do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych. To była piękna lekcja patriotyzmu!
MOTYLKI Z GR. III NA WIECZORNICY PATRIOTYCZNEJ
9 listopada przedstawiciele najstarszej grupy w przedszkolu uczestniczyli w Wieczornicy patriotycznej, która odbyła się w Wiejskim Domu Kultury w Młoszowej. Motylki zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie oraz taneczne i wspólnie z uczniami oraz absolwentami szkoły podstawowej w Młoszowej uczciły 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
MOTYLKI W DOMU KULTURY „SOKÓŁ” W TRZEBINI
W dniu 08.11.2023 roku Przedszkolaki z grupy III „MOTYLKI” wybrały się do Domu Kultury „Sokół” w Trzebini, gdzie spotkała ich super niespodzianka, miały przyjemność oglądać spektakl muzyczny pt.; „Kolory miasta”. Główny Bohater jeżyk o imieniu Jerzy i jego przyjaciel zajączek zaprosili dzieci do pomocy w poszukiwaniu właśnie kolorów miasta. Przedstawienie miało charakter bajki o tematyce ekologicznej, przypomniało dzieciom jak ważny jest szacunek wobec przyrody. Artyści w zabawny sposób poszerzyli wiedzę dzieci na temat zanieczyszczenia powietrza. Na zakończenie spotkania wesoły jeżyk pozował do wspólnego zdjęcia z Motylkami. Było super!
DYNIA DANA – DYNIOWE WYZWANIE
Pod koniec października oraz początkiem listopada przedszkolaki z grupy „Jeżyki”, „Biedronki” oraz „Motylki” zrealizowały trzeci moduł projektu edukacyjnego „Witaminki” pt. „Dyniowe wyzwanie”. Trzecim bohaterem projektu „Witaminki” była DYNIA DANA. Podczas zabaw matematycznych z dyniami klasyfikowały je na dekoracyjne i jadalne oraz według: kształtu, koloru i wielkości. Wypowiadały się na temat swoich ulubionych dań z dyni. Duże zainteresowanie wzbudziło wnętrze tego warzywa -ukryte w nim „skarby”. Dzieci starały się wydobyte z dyni składniki oddzielić od siebie: pestki od miąższu. Z zainteresowaniem wysłuchały rymowanki „Siedem dyń” układając obrazki w odpowiedniej kolejności wykonując przypisane poszczególnym dyniom ruchy. Zabawa taneczna przy rytmicznej piosence „Dynia Dana” była z radością powtarzana w ciągu całego tygodnia. Dzieci wykonały również prace plastyczne: „Pestkowe wyklejanki”, „Dynia Dana”. Na zakończenie z chęcią próbowały również dyniowego ciasta, musu z dyni oraz łuskanych pestek. „Jeżyki”, „Biedronki” oraz „Motylki” zgłaszają wykonanie dyniowego wyzwania!!!
SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI
31 października 2023r. naszą placówkę odwiedzili strażacy: p. Ania, p. Arek i p. Mikołaj - przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Młoszowej. Celem spotkania było bliższe poznanie zawodu strażaka oraz zapoznanie dzieci z wieloma akcesoriami potrzebnymi do wykonywania tej ważnej i trudnej pracy. Przedszkolaki przypomniały sobie w jakich sytuacjach wzywamy straż pożarną, utrwaliły numery alarmowe oraz miały możliwość przymierzyć strażackie ubranie. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali strażacy. Dzieci z bliska mogły podziwiać wyposażenie, jakie znajduje się w samochodzie. Na zakończenie dzieci wręczyły strażakom piękny obrazek z podziękowaniem i serduszka - były też pamiątkowe zdjęcia.
Międzynarodowy projekt czytelniczy MAGICZNA MOC BAJEK - edycja V
Październik to miesiąc, w którym rozpoczęliśmy kolejna edycję „Magicznej Mocy Bajek”. Projekt realizujemy od października 2023 r. do maja 2024 r. W każdym miesiącu będziemy realizować 2 zadania – spośród zaproponowanych w regulaminie oraz „Dobranocki z dawnych lat”, które pozwolą poznać lub też przypomnieć dobranocki ze starych, dobrych czasów, które pamięta niejeden z naszych Rodziców.
W miesiącu PAŹDZIERNIKU zrealizowaliśmy 2 zadania: Pierwsze z nich to: „Dziecięcy savoir vivre” czyli jak zostać rycerzem i księżniczką dobrego zachowania. „Biedroneczki” z grupy II wzięły udział w zajęciach warsztatowych przygotowanych dla nich przez wychowawcę grupy. Dzieci bardzo chętnie mówiły o „czarodziejskich słowach”, które powinniśmy stosować w codziennym życiu oraz o zasadach dobrego zachowania.
Drugie zadanie to : „Ciasteczka dla Seniora”. Z okazji „Międzynarodowego Dnia Seniora”, który obchodziliśmy w październiku – „Biedroneczki” dekorowały przygotowane pierniczki: lukrem, kokosem, płatkami migdałów oraz kolorowymi cukiereczkami. Potem pięknie zapakowały słodkości, a następnie przekazały je Paniom - Seniorkom z Koła Gospodyń Wiejskich w Młoszowej.
W ramach „Dobranocek z Dawnych lat”- dzieci oglądały, a następnie kolorowały krecika ze znanej bajki o Kreciku, która pojawiła się po raz pierwszy w Czechosłowacji w 1956 r.
PRZEDSZKOLAKI PAMIĘTAJĄ
„Płoną świeczek szeregi,
płoną świeczek tysiące,
powiewają płomyki
zamyślone i drżące.
Więc płomykiem jak dłonią,
dłonią ciepłą i jasną,
pozdrawiamy tych wszystkich,
których życie już zgasło".
/Hanna Łochocka/
1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Jest to dla nas Polaków czas szczególny, w którym wspominamy tych, którzy odeszli, zastanawiamy się nad przemijaniem i sensem naszego życia. W związku z tym istotne jest, aby dziecko wiedziało jaki jest sens i znaczenie tego święta. Dlatego też dnia 30 października 2023 roku dzieci przeszły pod kościół w Młoszowej gdzie pod krzyżem misyjnym oraz pod symbolicznym kamieniem papieskim zapaliły znicze. Tego dnia przedszkolaki brały udział w rozmowach na temat ważności tego święta, poznały jak należy dbać o groby oraz jak się zachowywać podczas odwiedzin na cmentarzu. Była to niepowtarzalna szansa, aby przekazać dzieciom choć cząstkę polskiej obyczajowości jaką jest pamięć o zmarłych. PAMIĘTAMY!
DZIECI Z GRUPY III MOTYLKI W CHRZANOWIE
27.10.2023 roku dzieci z grupy III Motylki wyruszyły do Chrzanowa. Celem wycieczki było spotkanie w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w ramach projektu A KUKU! SZTUKA SZUKA MALUCHA. Jego celem jest podniesienie kompetencji kulturowych i twórczych dzieci w wieku przedszkolnym poprzez wprowadzające wizyty w kinie, teatrze oraz galerii sztuki. Pierwsze spotkanie nosiło tytuł „Wizyta w teatrze”. Zapraszamy do galerii zdjęć z wycieczki!
MOTYLKI Z GRUPY III W BIBLIOTECE
24.10.2023 roku dzieci z grupy III Motylki odwiedziły Filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Trzebini - Filię Nr 3 w Młoszowej Po serdecznym przywitaniu przez bibliotekarkę, Pani Jola zaprosiła dzieci do Biblioteki. Spotkanie rozpoczęły dzieci od zapoznania się z przygotowanymi pozycjami książkowymi. Dzieci dowiedziały się również co trzeba zrobić, aby wybraną książkę zabrać do domu oraz, że książki można nie tylko czytać, ale posłuchać:) Następnie przyszedł czas na rozwiązywanie zagadek przygotowanych przez Panią Jolę. Motylki odpowiadały śpiewająco:). To nie koniec niespodzianki, Pani Jola obdarowała dzieci kolorowankami, książeczką, dziecięcym czasopismem. Za miłe spotkanie dzieci gorąco podziękowały i wręczyły własnoręcznie wykonane mydełko lawendowe. Dziękujemy! Obiecaliśmy Pani Joli, że na pewno jeszcze się spotkamy. Dzięki uprzejmości P. Kierownik Domu Kultury w Młoszowej, Pani Bogusławie Wadowskiej Motylki mogły wejść i zobaczyć dużą sale ze sceną. Gdzie na pewno dzieci będą występować:) Dziękujemy!
TYDZIEŃ DZIECIĘCEJ SUPERMOCY
W trzecim tygodniu października w naszym przedszkolu był realizowany TYDZIEŃ DZIECIECEJ SUPERMOCY. Miał on na celu budowanie u dzieci poczucia własnej wartości, umożliwienie im dostrzeżenia swoich mocnych stron, zalet, zainteresowań. Był to czas, w którym daliśmy dzieciom możliwość lepszego poznania siebie. Przedszkolaki chętnie opowiadały o sobie, o rodzinie, zainteresowaniach, czy ulubionych zajęciach, potrawach itp. Stworzenie „Grupowej Mapy Mocy”, zabawy „Płatki śniegu”, „Lubię siebie, lubię ciebie” - odbijanie miłych, uśmiechniętych buziek oraz doklejanie serduszek na papierowych szablonach dłoni, „Ja SuperBohater”- rysowanie lub kolorowanie i dorysowywanie rekwizytów związanych z swoją superMocą, „Nasze drzewo”, „Koszyk szczęścia”, „Parasol - NIE mogę wyobrazić sobie życia bez”, to tylko niektóre aktywności towarzyszące dzieciom w ciągu tego tygodnia. A zabawa polegająca na postawieniu się w roli nauczyciela np. w trakcie zabaw ruchowych przez chętne dzieci okazała się o wiele trudniejsze niż myśleli. Przedszkolaki otrzymały również pamiątkowy medal „GWIAZDA MOCY” który ma przypominać im o posiadanych SuperMocach. Na zakończenie dzieciom wykonano zdjęcia „KRÓL I KRÓLOWA SWOJEGO CZASU” na prawdziwym tronie w królewskich strojach. PRZEDSZKOLAKI MAJĄ SUPERMOC!!!
BIEDRONECZKOWE ŚWIĘTOWANIE
Jesień u „Biedroneczek” z grupy II obfituje w miłe uroczystości . Na uwagę zasługuje tutaj świętowanie chłopców i dziewczynek z okazji ich święta czyli: „Dnia Chłopaka” i „Dnia Dziewczynki”. Była wspaniała zabawa, miłe słodkości oraz upominki. Zobaczcie jak dobrze bawiły się „Biedroneczki” w tych szczególnych dniach.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ Z BAŚNIOWĄ KAPELĄ
Jak co roku w dniu 14 października przypada Święto Edukacji Narodowej. W naszym przedszkolu obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień 12 października 2023 r. Z tej okazji odwiedziła nas Baśniowa Kapela – czyli Pani Dorota i Pan Adam Szafraniec, którzy zaprezentowali przedszkolakom i uczniom klas I – III słuchowisko pt. Pierwsze koty za płoty. Była to historia Miauuka i Kotelli – małych kotków, którym w dorastaniu towarzyszą Rodzice, ale nie zawsze umiejętnie to czynią. Kocie dzieci zaznały goryczy porażki, ale też smaku pierwszych sukcesów. Jednak jak to zwykle w bajkach bywa, miłość rozwiązuje problemy zarówno małych jak i dużych. Spotkanie było jak zawsze - bajkowe, pouczające, pełne ciepła, a nasze przedszkolaki i uczniowie doskonale bawili się przy piosenkach, które śpiewali razem z naszymi gośćmi. Troje starszaków: Karolinka, Fabianek i Marcelek z gr. III wystąpili wspólnie z artystami na scenie. Brawo!!! Na pożegnanie Baśniowa Kapela zostawiła dla nas upominek – kolorowanki oraz płyty CD z innymi słuchowiskami duetu. Pan Adam złożył życzenia dla wszystkich pracowników naszego Zespołu, a najstarsza grupa Motylki oprócz życzeń płynących prosto z serca wręczyła wszystkim pracownikom pachnące mydełka. DZIĘKUJEMY!!!
DZIEŃ DZIEWCZYNKI W PRZEDSZKOLU
11 październik w środę dzień od rana był bardzo ciepły i słoneczny. Ta piękna pogoda to jesienny upominek dla naszych wspaniałych dziewczynek!!! Tego dnia bowiem świętowaliśmy w przedszkolu Dzień naszych Kochanych Dziewczynek z grup: „Jeżyków”, „Biedroneczek” oraz „Motylków". Chłopcy starali się w tym dniu miło spędzić czas ze swoimi koleżankami. Tradycyjnie odśpiewali dla dziewczynek Sto lat i wręczyli dziewczynkom medale Małej księżniczki. Tego dnia każdy chłopiec zaprosił również swoją koleżankę na wspólny spacer w jesiennych promieniach słońca. A chłopcy z najstarszej grupy wspólnie utworzyli „chmurkę dobrych cech dziewczynki", którą umieścili w widocznym miejscu w sali. Na zakończenie wszystkie przedszkolaki obdarowano Wspaniałymi Słodkościami. Bardzo serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za pomysłowe upominki i cukiereczki!!!
DZIEŃ DRZEWA W GRUPIE I JEŻYKI ORAZ III MOTYLKI
Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa, który jest elementem edukacji ekologicznej. W naszym przedszkolu 9 i 10 października odbyły się zajęcia związane z tą tematyką. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Jeżyki z najmłodszej grupy wysłuchały opowiadania „Jak myszka Ninka urządzała urodziny Drzewa” Sonii Denys, oglądały atlas drzew. Zastanawiały się również dlaczego drzewo możemy nazwać naszym przyjacielem oglądając go na ilustracjach podczas zabaw małego chłopca przy nim wiosną, latem, jesienią i zimą. Obchody dnia drzewa były również wspaniałą okazją do posadzenia krzewu - ZŁOTLIN JAPOŃSKI w naszym ogrodzie. Motylki z najstarszej grupy zrobiły to z wielkim przejęciem i zaangażowaniem, zobowiązując się do obserwowania jego wzrostu i dbania o niego. Jeżyki oraz Motylki wykonały także piękne grupowe prace plastyczne ,,Jesienne drzewo” odbijając dłonie w zamoczonej w kolorach jesieni farbie. Wszystkie przedszkolaki oraz ich rodzice, pracownicy przedszkola mogli skorzystać z kącika bookrosingowego zorganizowanego w holu naszego przedszkola.
OGÓREK OLEK - OGÓRKOWE WYZWANIE
Przedszkolaki w pierwszym tygodniu października w ramach realizowanego projektu Wydawnictwa „Bliżej Przedszkola” pt. WITAMINKI poznały drugiego witaminkowego bohatera: Ogórka Olka. Projekt ten ma na celu kształtować u wychowanków zdrowe nawyki żywieniowe. Realizując kolejne zadanie projektu: „Ogórkowe wyzwanie” dzieci przyjrzały się różnym gatunkom tego warzywa, sprawdziły jego fakturę, zapach, wielkość oraz smak. Wspólnie zastanowiły się, jakie potrawy przygotowuje się z ogórka. Oglądały ogórka po przekrojeniu i zaobserwowały, że w środku ma nasiona. Dzieci wykonały również piękne prace plastyczne : „Ogórek Olek”, „Ogórkowa moda”. Jeżyki z najmłodszej grupy smakowały ogórka szklarniowego i gruntowego oraz kiszonego na mini kanapkach. Ciekawostką dla dzieci z grupy Jeżyki było poznanie gatunku ogórka o nazwie „Jeżyk”. Średniaki z grupy II Biedronki wspólnie, pod opieką nauczyciela- uczyły się obierać ogórka - przygotowaną przez nauczyciela obieraczką. Mimo, iż nie było to wcale takie łatwe, to jednak dzieci spisały się wspaniale !! Starszaki z grupy III Motylki wykonały pyszną ogórkową sałatkę i ze smakiem ją degustowały. Ogórek to warzywo które zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez nasze przedszkolaki i chętnie przez nie próbowane!!
„ENERGIA ODNAWIALNA” UDZIAŁ PRZEDSZKOLAKÓW W PROGRAMIE EDUKACYJNYM
Dnia 4 października (środa) dzieci z grupy I Jeżyki, II Biedronki i III Motylki wzięły udział w warsztatach edukacyjnych w ramach programu „ENERGIA ODNAWIALNA – MALI NAUKOWCY”. Warsztaty zostały zorganizowane przez Agencje Szkolno- Przedszkolną LUPUS na sali gimnastycznej naszej placówki. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się gdzie powstaje prąd i jak trafia do naszych domów, poznały różne źródła energii, brały czynny udział w przeprowadzanych eksperymentach. Przedszkolakom najwięcej radości sprawiły wyścigi samochodzikami napędzanymi panelami fotowoltaicznymi. Na koniec wszystkie dzieci wzięły udział w sesji zdjęciowej „Mali Naukowcy”.
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „WITAMINKI” – POMIDOR PAFNUCY I JEGO WYZWANIE
W ostatnim tygodniu września wszystkie grupy z naszego przedszkola rozpoczęła udział w projekcie edukacyjnym Witaminki. W ramach tego przedsięwzięcia co miesiąc będziemy poznawać jedno lub dwa wybrane warzywa, by od najmłodszych lat kształtować kulturę spożywania zdrowych, różnorodnych i kolorowych posiłków. Pierwsze wykonane zadanie to Pomidorowe Wyzwanie. W ciągu całego tygodnia w poszczególnych grupach dzieci poznawały witaminowego bohatera: Pomidora Pafnucego. Przedszkolaki wysłuchały piosenkę „Nowinki z warzywniaka” i rozmawiały na temat pomidorów, wykonały pracę plastyczną „Pomidor”, warzywniak z kartonu oraz bawiły się w nim kukiełkami. Z zainteresowaniem wysłuchały również książeczkę: „Pomidory” z serii „Wiem, co jem!" Michela Francesconi i Nicolasa Gouny dowiadując się z niej wielu ciekawostek o tym warzywie. Podczas drugiego śniadania czy podwieczorku odbyła się degustacja różnych pomidorów w poszczególnych grupach a w trakcie obiadu zupy pomidorowej. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał kartę projektową, na którą będziemy naklejali warzywa po ukończeniu każdego wyzwania, i przykleił obrazek z pomidorem.
PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA
Przedszkolaki z wszystkich grup przyłączyły się do Ogólnopolskiej akcji Przytul się do drzewa organizowanej przez #straznicylasow. Ideą akcji jest: zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Dzieci tuląc się do wybranego drzewa pokazały jak bardzo kochają i chronią je przed ogniem. Przypominamy, że Światowy Dzień Drzewa już 10 października!
DZIEŃ CHŁOPAKA W PRZEDSZKOLU
Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy wrzesień kończy się,
od najmłodszego aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Chłopaka.
29 września w piątek, dzień przed kalendarzowym Świętem Chłopaka w naszym przedszkolu obchodziliśmy właśnie to święto. W tym dniu dziewczynki z każdej grupy : „Jeżyki”, „Biedroneczki” oraz „Motylki” wręczyły swoim kolegom upominki i złożyły życzenia. We wszystkich grupach był to wyjątkowy i bardzo radosny dzień. Pogoda w tym dniu dopisała więc wszystkie przedszkolaki spędziły czas na radosnych zabawach nie tylko w swoich salach, ale również na nowym pięknym placu zabaw. Jak co roku serdecznie dziękujemy naszej Wspaniałej Radzie Rodziców za przygotowanie upominków w postaci zabawek i słodyczy - dla wszystkich Chłopców i Dziewczynek. Zapraszamy do naszej przedszkolnej galerii zdjęć !!!
DZIECI Z GRUPY I „JEŻYKI” ORAZ III „MOTYLKI” WIEDZĄ JAK PO DRODZE PORUSZAĆ SIĘ!!!
W ramach realizacji tematu tygodnia „Bezpieczni na drodze” dzieci z grupy I oraz III „Jeżyki” i „Motylki” 25 i 27 września wybrały się na wycieczkę na pobliskie przejście dla pieszych. Wyposażone w kamizelki odblaskowe oraz podstawową wiedzę dotyczącą zasad bezpieczeństwa wyruszyły by w praktyczny sposób ją wykorzystać. Podczas wycieczki utrwalały poznane wcześniej zasady bezpieczeństwa, które obowiązują pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię. Poruszając się chodnikiem rozpoznawały poznane znaki drogowe znajdujące się w pobliżu przedszkola. Bądźmy uważni i przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego. Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze!
SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI
„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Celem tej akcji jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling. Jak co roku przedszkolaki również i tym razem wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata” Polska 2023. Tegoroczna 30 edycja tej kampanii przebiegała pod hasłem „SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI”. 20 września przedszkolaki z grupy: „Jeżyki”, „Biedronki”, „Motylki” z naklejkami symbolizującymi tę akcję uczestniczyły w praktycznych zajęciach dotyczących ochrony środowiska. Wychowankowie wyposażeni w rękawice ochronne i plastikowe worki na odpady oczyszczali teren wokół przedszkola. Jeżyki z wielką ochotą wysłuchały opowiadania „Nie wszystko na wysypisko!” z książeczki wydrukowanej na papierze z odzyskanej makulatury oraz „Segregujemy śmieci”. Książeczka z kolorowymi koszami które można było otworzyć i do nich zaglądnąć rozbudziła u przedszkolaków zainteresowanie segregacją śmieci. Maluszki z zainteresowaniem zaglądały do kolorowych koszy wypełnionych odpadami i w praktyczny sposób segregowały śmieci - obrazki do kolorowych koszy przypiętych do korkowej tablicy. Następnie w swojej sali umieściły w kąciku plastycznym niebieski kosz na papier do segregacji. Aby dobrze zapamiętać kolor tego kosza pomalowały sylwety koszy niebieską farbą. Średniaki Biedroneczki z gr. II - wraz ze swoim przewodnikiem Jeżykiem Irkiem z książeczki edukacyjnej Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna, odwiedziły najciekawsze miejsca naszego powiatu i doskonaliły umiejętność prawidłowej segregacji odpadów. Dbając o nasze piękne i czyste środowisko - Biedroneczki wykonały prace plastyczne pt. Niespodzianka dla środowiska, malując na folii stretchowej. W ten sposób powstały ciekawe krajobrazy, zobaczcie sami!! Zapraszamy do naszej galerii!!!
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE I „JEŻYKI”
Dnia 20 września w Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka w grupie I „Jeżyki” odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Dla wszystkich dzieci z najmłodszej grupy oraz Pań był to bardzo ważny i pełen emocji dzień. Na uroczystość do sali Jeżyków przybyła w tym dniu zaproszona przez dzieci Pani Dyrektor Anna Mendela. Tylko przecież Pani Dyrektor ma taką super moc by każdą dziewczynkę i chłopczyka zamienić w prawdziwego przedszkolaka!!! Po powitaniu, dzieci w kolorowych, pięknych, eleganckich strojach zaprezentowały piosenki: „Przedszkolakiem fajnie być”, „Jeżyk i liście” oraz wiersz o jeżyku. Następnie Pani Dyrektor odczytała słowa przyrzeczenia a dzieci z wielkim przyjęciem, pełne emocji przyrzekały być dzielnymi przedszkolakami. W dalszej części uroczystości Pani Dyrektor za pomocą magicznego ołówka dokonała pasowania każdego przedszkolaka. Uwieńczeniem uroczystości było wręczenie dzieciom dyplomów oraz upominków które z pewnością będą wspaniałą pamiątką z tych najmłodszych lat spędzonych w przedszkolu. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Joannie Feliksik mamusi naszej Oleńki a zarazem naszemu grupowemu skarbnikowi za zakupienie, piękne zapakowanie i przygotowanie upominków. Był to wesoły, pełen wrażeń dzień. Wszystkim Jeżykom - PRZEDSZKOLAKOM życzymy wielu sukcesów, nowych przyjaźni oraz dużo........ uśmiechu na co dzień!!!
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE BIEDRONECZEK
Dzień Przedszkolaka w grupie II BIEDRONECZKI był świętem zabawy i radości. Tego dna każda Biedroneczka bawiła się wspaniale. Były zabawy ruchowe, plastyczne, muzyczne. Wspólnie zorganizowaliśmy Filmową Ściankę Niespodziankę, z której pięknie, radośnie się uśmiechamy. Czy rozpoznajecie nas spod „czarodziejskich okularów”?? Na zakończenie, każda Biedroneczka otrzymała Medal Super Przedszkolaka oraz drobny, słodki upominek. To był WSPANIAŁY DZIEŃ!!
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE III MOTYLKI
Najstarsze przedszkolaki z grupy III Motylki DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA rozpoczęły rozmową w kręgu. Każdy Motylek kończył zdanie wypowiadane przez nauczycielkę, - Najbardziej lubię w moim przedszkolu……., „bawić się z kolegami i koleżankami” kończyły zdanie Motylki. Kolejne zdanie, które kończyły dzieci to – Lubię się bawić….- Mój kolega/ koleżanka to…..Po rozmowie przyszła pora na zabawy przy muzyce. Dzieci zaśpiewały ulubioną piosenkę „Przedszkole – drugi dom”. Pięknie poradziły sobie z pytaniami na temat przedszkola, Quiz dla starszaków nie był wcale trudny! Dużo uśmiechu dostarczyła dzieciom zabawa w „Magiczne pudełko”. Po wypowiedzeniu zaklęcia dzieci zamieniały się w magiczne przedmioty/ postacie. Kolejną zabawą przy muzyce to zabawa „Kraina Lodu”. W tej zabawie dzieci zamieniały się w lodowe sopelki. Podczas zabawy „Nasze stopy” Motylki wędrowały po torze, który był ułożony ze śladów stóp. Po wspólnych zabawach dzieci usiadły przy stoliczkach , aby wspólnie z kolegami i koleżankami wypić sok i zjeść ciasteczko. Na zakończenie dnia każdy Motylek otrzymał Certyfikat Super Przedszkolaka.
TEATRZYK SKRZAT W NASZYM PRZEDSZKOLU
20 września gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z teatru „Skrzat” z Krakowa. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć spektakl pod tytułem „Cztery mile za piec”. Główną bohaterką była mała dziewczynka Zosia, która zgubiła swoją gałgankową lalkę Petronelę. Następnie wybrała się w podróż do magicznej krainy w jej poszukiwaniu. Po drodze spotkała kilka rożnych postaci, które chciały pomóc jej odnaleźć zaginioną lalkę. Były to: rozśpiewany świerszcz, zabawna babcia, groźny wilk, jawor i jaworowi ludzie, a także dwóch tańczących Michałów. Przedszkolaki wspólnie z aktorami chętnie śpiewały znane, wesołe piosenki, które urozmaicały cały występ. Po zakończeniu spektaklu wszyscy nagrodzili aktorów głośnymi brawami.
DZIEŃ KROPKI W NASZYCH GRUPACH
Najmłodsze dzieci z grupy I „Jeżyki” rozpoczęły zabawy od poszukiwania kropek ukrytych w swojej sali. Następnie zamieniły się w poszukiwaczy skarbów i wyszukiwały piłeczki ukryte w pudełku wypełnionym kaszą manną. Podczas zabaw przy muzyce łączyły połówki kropek w całość oraz tworzyły koło na dywanie. Niezwykle ciekawą dla maluszków okazała się zabawa w segregowanie kolorowych pomponików oraz zabawa ruchowa: „Trampolina dla piłki”. Dzieci pokolorowały jeżyka ukrytego w kropkach a następnie wyszły na spacer z wężem oczywiście w kropeczki. Na spacerze utworzyły grupową KROPKĘ stając blisko siebie. Po powrocie z apetytem zjadły okrągłe wafelki. Na zakończenie każdy Jeżyk otrzymał medal za aktywne i twórcze zaangażowanie podczas dzisiejszego święta.
Dzień Kropki w grupie Biedroneczek mijał od samego rana bardzo aktywnie. Dzieci chętnie uczestniczyły w proponowanych zabawach: Kółko małe, koło duże, Idzie gąsienica, Kropeczki i kreseczki oraz Wędrowała kropka. Biedroneczki z ogromną radością rysowały kredą na placu przedszkolnym wesołe kolorowe KROPY, KROPKI, KROPECZKI – zgodnie z własna kreatywnością. NASZA WSPÓLNA PRACA PREZENTOWAŁA SIĘ WSPANIALE!!! ZOBACZCIE! WYRAŻAJĄ TO NASZE UŚMIECHNIĘTE I RADOSNE MINY. Biedroneczki uwielbiają na co dzień zabawy z chustą animacyjną oraz gumą sensoryczną. Postanowiliśmy więc wykorzystać to również w Dniu Kropki, stąd zabawa z kolorowymi Piłeczkami, kropeczkami oraz Czerwona kula nie spada!. W kolejnej części zabawy stworzyliśmy wielką długą KROPECZKOWĄ STONOGĘ. Każdy miał możliwość wyboru kilku różnokolorowych kółek, z których na taśmie sensorycznej budowaliśmy dłuuuuuuuugą STONOGĘ. Po zakończeniu zatańczyliśmy taniec stonogi: Idzie , idzie stonoga, aż się trzęsie podłoga. Dzieci, wykonały również pracę plastyczną polegającą na ułożeniu ciekawej ilustracji z wybranych przez siebie kół, kółeczek, kropek, kropeczek. Na zakończenie tego nietypowego dnia, każda Biedroneczka otrzymała pamiątkowy dyplom.
Dzieci z grupy III „Motylki” rozpoczęły kropkowe spotkanie od ułożenia hasła upamiętniającego ten dzień „Międzynarodowy Dzień Kroki”, które ozdobione było oczywiście kropkami. Zadaniem dzieci było nazwanie emocji jakie pojawiły się na kropkach. Następnie wyszły na plac przed przedszkolem, gdzie rozpoczęły wykonanie „ kropkowego dywanu”, wykorzystując kredę rysowały wielkie, małe kropki. Po skończonej pracy dziewczynki i chłopcy utworzyli jedną kropkę stając jak najbliżej siebie oraz wspólnie ze starszymi kolegami utworzyły jedną wspólną kropkę. Po powrocie do przedszkola rozpoczęły kropkową pracę kolorując kropki kredkami. Następnie przyszedł czas na kropkowe rytmy. Motylki sprawnie układały zaproponowany rytm. Na zakończenie kropkowych zabaw, każdy Motylek otrzymał tego dnia dyplom za kreatywne zabawy z kropką.
BYŁ TO PIĘKNY, KOLOROWY, TWÓRCZY I PEŁEN POMYSŁOWYCH DZIAŁAŃ DZIEŃ!!!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot” (czyli „Kropka”), w której opowiedziana została historia małej Vashtii. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tysiące nauczycieli do działania i celebrowania Dnia Kropki.
W naszym przedszkolu również od kilku lat 15 września obchodzimy to święto. W tym roku również Panie tego dnia zaczarowały sale „Jeżyków”, „Biedroneczek” i „Motylków” w kolorowy zakropkowany świat dziecięcych zabaw. Wszystkim zabawom towarzyszyła właśnie kropka. Były zabawy ruchowe, twórcze, matematyczne, plastyczne, muzyczne, sensoryczne. Wszystkie dzieci w swoich salach wykonały pamiątkowe zdjęcia z celebrowania tego dnia oraz oglądnęły film o przygodzie małej dziewczynki o imieniu Vashti.
MOTYLKI Z GRUPY III ROZPOCZYNAJĄ NAUKĘ PŁYWANIA
11 września dzieci z grupy III Motylki rozpoczęły naukę pływania. Tego dnia wyruszyły minibusem na spotkanie z instruktorkami pływania z „AQUA PLANET” Krytej Pływalni w Trzebini. Po sprawnym założeniu strojów kąpielowych, poznaniu pan instruktorek, krótkiej rozgrzewce nastąpił długo wyczekiwany moment dla Motylków….wejście do wody. Wszystkie dzieci pod czujnym okiem pań z radością oswajały się z wodą podczas ciekawych zabaw. Nie zabrakło również zabawy pod grzybkiem. Kolejne zabawy w wodzie już za tydzień!