•  W 1906 roku utworzono w Młoszowej jednoklasowy oddział, czteroklasowej trzebińskiej „szkoły ludowej”. Językiem wykładowym był język polski. Szkoła mieściła się w murowanym domu nr 218 w Młoszowej.

W następnym roku przybyła druga klasa, a szkoła stała się koedukacyjna

i liczyła czterdziestu ośmiu uczniów.

Pierwszą nauczycielką była pani Czesława Chorubska, a religii uczył ksiądz Stanisław Juras.

Siódmego lutego 1919 roku, wprowadzono Dekret Naczelnika Państwa

o powszechnym obowiązku szkolnym dla dzieci od siódmego do czternastego roku życia. W Młoszowej mieszkało wtedy dwieście czterdzieści dwoje dzieci

i zorganizowano sześcioklasową szkołę.

Pod koniec lat dwudziestych XX wieku wybudowano nowy budynek szkoły, w której kierownicze stanowisko piastował przed wojną pan Karol Zieliński.

Czasy okupacji

We wrześniu 1939 roku, na skutek działań wojennych, szkoła została częściowo zniszczona. Mimo działań zbrojnych , trzeciego listopada rozpoczęło w niej naukę osiem klas (w tym dwie klasy trzecie). Niestety, w programie nauczania nie mogła znaleźć się ani historia, ani geografia, a ich miejsce zajął obowiązkowy wówczas język niemiecki. Nauczyciele w tajemnicy uczyli hstorii

i literatury polskiej.

Uczniowie, którzy kończyli szkołę, choć mieli tylko czternaście lat, byli przymusowo kierowani do pracy w Niemczech.

W czasie wojny do szkoły chodziły „volksdeutscherki”, a w budynku często stacjonowały oddziały niemieckiego wojska.

Dwudziestego trzeciego stycznia 1945 roku Młoszowa została wyzwolona. Szkoła była bardzo zniszczona, jednak dzięki ofiarności miejscowej ludności już dwunastego lutego rozpoczęto w niej naukę.

Po wojnie

Dwudziestego szóstego listopada 1947 roku, z inicjatywy kierownika szkoły, uchwalono wniosek o budowie nowej placówki i powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły. Kierownik Zieliński energicznie zajął się koordynowaniem tego ogromnego przedsięwzięcia i szesnastego listopada 1958 roku wmurowano kamień węgielny pod nową szkołę, którą zakwalifikowano jako Pomnik Tysiąclecia.

Uczniowie wraz z rodzicami zebrali na poczet prac budowlanych 2000 zł.

W sierpniu 1960 roku ukończono budowę i dokładnie dwudziestego pierwszego sierpnia, dokonano uroczystego otwarcia nowej szkoły, której nadano imię 550. Rocznicy Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Szkoła była pierwszą szkołą 1000-lecia w ówczesnym województwie krakowskim.

Od drugiego września 1974 roku do pierwszego stycznia 1976 roku, szkoła była Zbiorczą Szkołą Gminną.

Placówka zawsze działała na rzecz środowiska lokalnego, organizując występy artystyczne i imprezy kulturalne. W szkole aktywnie działały różne organizacje uczniowskie (ZHP, LOK, PCK, SKO), a także Spółdzielnia Uczniowska, Szkolne Koło Sportowe i Koło Muzyczne. Właśnie Spółdzielnia przyczyniła się do wyposażenia szkoły w łyżwy, zakupiła nowoczesny radioodbiornik, a w 1984 roku przekazała dla uczniów organy elektryczne.

Przez lata szkoła zmieniała swój wygląd i podejmowała się rożnych inicjatyw. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych działał teatrzyk kukiełkowy i teatrzyk żywego słowa oraz wprowadzono wychowanie proekologiczne.

Gospodarze szkoły

Od 1962 roku (po odejściu pana Karola Zielińskiego) szkołą kierowali:

• pan Marcin Jura (1.09.1962r.-31.08.1973r.);
        • pani Józefa Jura, (1.09.1973r.-31.08.1974r.);
        • pan Jan Jantos, (dyrektor gminny 1.09.1974r.-31.12.1975r.
              i dyrektor szkoły 1.01.1976r.-31.07.1977r.);
        • pan Franciszek Świta (dyrektor szkoły 1.08.1977r.-31.07.1978r.);
        • pani Adolfina Grabowska (dyrektor szkoły 1.08.1978r.-31.08.1989r.);
        • pani Janina Łukasik (dyrektor szkoły 1.09.1989r.- 31.08.2008r.);
        • pani Maria Wyrwik (dyrektor Zespołu od 1.09.2008r.- 31.08.2018r.)
        • pan Zbigniew Nowakowski (dyrektor Zespołu od 1.09.2018r.- 31.08.2023r.)
        • pani Anna Mendela (durektor Zespołu od 01.09.2023r. )

Po reformie edukacji w 1999r.,tak jak wszystkie placówki w Polsce, szkoła stała się sześcioklasowa.

W 2008r. Szkoła Podstawowa w Młoszowej połączyła się z Przedszkolem Samorządowym w Młoszowej, tworząc Zespół Szkolno- Przedszkolny, którym kierowała dyrektor – p. Maria Wyrwik.

W 2017r. w związku z likwidacją Gimnazjów powstała 8 klasowa szkoła podstawowa.

Na podstawie książki Stanisława Orłowskiego:
        „Zespół Pałacowo-Parkowy na tle dziejów Młoszowej”