• Światowy Dzień Wody z PAH

• 11.04.2024 18:16
          • Światowy Dzień Wody został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i przypada każdego roku w dniu 22 marca. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości na temat  globalnych wyzwań wodnych przez podkreślenie znaczenia wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą i społeczną otaczającego nas świata oraz  znaczenia wody w życiu człowieka. W tym roku nasza szkoła przystąpiła do obchodów tego święta wspólnie z Polską Akcją Humanitarną (PAH), aby zwiększyć świadomość wśród społeczności szkolnej dotyczącą takich problemów jak:
            • dostęp do czystej wody to prawo człowieka,
            • na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostęp do bezpiecznej wody pitnej,
            • jesteśmy za to współodpowiedzialni/e,
            • oszczędzanie wody to za mało.
            W naszej szkole akcja została przeprowadzona w dniach od 19 do 27 marca 2024r. W każdej klasie została zorganizowana lekcja przygotowana w oparciu o materiały otrzymane z PAH (scenariusze, prezentacje, animacje, kolorowanki) podnosząca świadomość dzieci na istniejący problem nierówności światowych dotyczących chociażby dostępu do wody pitnej. Dzieci na podstawie animacji oraz filmów (m.in. „Oszczędzanie wody to za mało”) dowiedziały się także, czym jest tzw. ślad wodny. Lekcje zostały poprowadzone w oparciu o scenariusze „Wirtualna woda” oraz „Dostęp do wody” z wykorzystaniem kolorowanek oraz sudoku w klasach młodszych, czy  pytań do dyskusji dotyczących filmu „Czy zabraknie nam wody?” Kasi Gandor w klasach starszych.  Uczniowie mogli zobaczyć także, w jaki sposób są budowane studnie w Afryce, dzięki działaniom prowadzonym przez takie organizacje, jak Polska Akcja Humanitarna.
            Akcje podjęte w tych dniach w naszej szkole uświadomiły każdemu, że woda jest największym darem i każdy z nas powinien ją chronić oraz nauczyć się we właściwy sposób wykorzystywać, ponadto że są kraje ogarnięte kryzysem wodnym, gdzie ludzie każdego dnia cierpią z powodu niedostatku wody pitnej.

Agnieszka Gągolska